Elektronické recepty se měly v Česku zavést od roku 2015. Ministr je proti. Ilustrační foto.

Elektronické recepty se měly v Česku zavést od roku 2015. Ministr je proti. Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Elektronické recepty nebudou povinné, ministrovi Němečkovi se nelíbí

  • 141
Příští rok měly začít fungovat elektronické recepty na léky. Šest let se diskutovalo o tom, jak budou vypadat, co všechno mají umět a kdy se zavedou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dal zakázce za desítky milionů stopku. Elektronické recepty by nejraději zcela zrušil.

Takzvané e-recepty měly přenést komunikaci ordinací s lékárnami z papíru na internet, rovněž měly zabránit plýtvání léky. Vznikl zákon, poslanci jej schválili a start e-receptů se naplánoval na začátek příštího roku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv následně připravil zakázku na 120 milionů korun, která měla v první fázi zajistit provoz systému.

Jenže elektronické recepty nebudou. "Buď tuto povinnost zrušíme zcela, nebo účinnost zákona o několik let odsuneme," prohlásil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zakázka se podle něj jednak nedá v daném termínu stihnout a jednak: "Já jsem vůbec nepochopil, co to vlastně má přinést. Kromě toho, že Státní ústav pro kontrolu léčiv by si jistě zdůvodnil, proč si má vybudovat poměrně robustní a drahý informační systém," říká ministr.

Proč se mají manažeři v nemocnici Na Homolce třástČtěte v pátek 21. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Podle něj jde jen o náhradu papíru něčím podobným mailu. Jiné výhody podle něj e-recept nenese. Dat, která umějí například rozpoznat, jaké léky pacient dostal a zda spolu ladí nebo zda nějaké léky nedostal člověk zbytečně dvakrát od různých lékařů, je podle něj hodně už dnes. A shromažďují se u lékového úřadu. "Jen se nevyužívají," tvrdí Němeček.

Pro pacienty by však e-recepty měly ještě jedno pohodlí. Nevadilo by, když zapomenou recept doma nebo ho ztratí - lékárník by si jej jednoduše našel na internetu. Ostatně tak to už nyní funguje v některých nemocnicích a jejich lékárnách. "Chápu, že za dané situace je lepší e-recepty jako povinnost pro všechny nezavádět, ale do budoucna se jim stejně nevyhneme," říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Elektronickým receptům se bránila i lékařská komora, s poukazem na to, že zhruba čtvrtina lékařů nemá v ordinaci internet, a nemůže tudíž e-recepty odesílat.

Zatím jedinou evropskou zemí, kde e-recepty bez výjimky fungují, je Dánsko. Všude jinde běží pouze zčásti, podobně jako v Česku.

Lékaři a počítače

45 tisíc - zhruba tolik je v České republice lékařů

25 % lékařů nemá v ordinaci počítač s internetem

"Je to přitom škoda, dříve či později k tomu musíme dojít taky. Je to pro pacienty pohodlné a pro lékaře a lékárníky důležité, protože ti vidí ihned, co pacient během posledních tří měsíců bral za léky a zda tu nejsou nějaké kontraindikace s tím, co lékař předepsal nyní," říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Ten také poukazuje na to, že koncept e-receptů by se neměl rušit úplně, protože spousta lékárníků do systému už investovala hodně peněz a mohli by je v případě úplného zrušení projektu chtít od státu zpět.

Elektronické recepty však podle lékařské komory nelze nutit doktorům "násilím".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue