Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestává mě to bavit, řekl Němeček o sporu záchranky s nemocnicemi

  11:52aktualizováno  11:52
Spor mezi pražskými nemocnicemi a záchrankou bude řešit speciální komise. Svolává ji ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ani po čtvrteční mimořádné poradě na ministerstvu není jasné, kdo chyboval v případech, které ve středu popsali záchranáři.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle nich se opakuje problém s přebíráním pacientů nemocnicemi, a záchranka je proto vozí po metropoli desítky minut.

„Varianta uvedená pražskou záchrankou se nezakládá na faktech, došlo k mystifikaci,“ sdělila ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská po odpoledním jednání, které na rychlo svolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na schůzce byli ředitelé pražských nemocnic i zástupce zdravotnické záchranné služby.

Bulovky se týká jeden z posledních případů, které záchranáři popsali ve středu. V tiskové zprávě uvedli, že museli v noci jezdit téměř dvě hodiny s třicetiletým mužem se srdeční arytmií, než si jej přezvala nemocnice.

Záchranáři vozili kardiaka dvě hodiny

Vrbovská ukázala médiím lékařskou zprávu. Hovoří o tom, že pacienta si nemocnice převzala po 23. hodině, půl hodiny před půlnocí jej záchranáři převáželi na Vinohrady. „Požádali jsme o převoz z důvodu nedostatku akutních lůžek,“ vysvětlila ředitelka. Bulovka za poslední dva roky z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví přišla o 110 lůžek. Pozbyla také akreditaci k provozu iktového centra. Právě pacienti s mozkovými příhodami či ti intoxikovaní drogami a alkoholem jsou ale pro záchranku při umisťování nyní největší problém.

Náměstek ředitele záchranky Jaroslav Valášek po jednání na ministerstvu trval na tom, že třicetiletý pacient Bulovkou nebyl přijat a dvě hodiny se o něj staraly dvě posádky záchranky. „Paní ředitelka trochu vaří z vody,“ řekl iDNES.cz Valášek. „V zákoně je, že pokud si nemocnice prostřednictvím svého kontaktního místa odsouhlasí příjem pacienta, tak ho musí vzít. To se ale nestalo,“ dodal.

Kdo chyboval řekne komise příští týden, tvrdí Němeček

Ani čtvrteční jednání napětí mezi pražskými nemocnicemi zřizovanými Ministerstvem zdravotnictví a záchrankou nezmírnilo. Němeček řekl, že svolává komisi, jež vše důkladněji prověří příští týden. „Komise bude ustavena ke čtyřem případům. Jejím úkolem bude velmi rychle posoudit záznamy, které nám záchranná služba předala,“ uvedl ministr s tím, že v komisi budou zástupci jeho resortu, pražské záchranky, magistrátu a garantem bude Česká lékařská komora.

„Pokud zjistíme jakékoliv pochybení ze strany přímo řízených nemocnic, budu chtít, aby byla vyvozena konkrétní personální odpovědnost,“ varoval už před jednáním ministr.

Němeček zároveň uznal, že rušení lůžek nebylo uvážené. Podle Vrbovské je možné v případě zájmu iktové centrum na Bulovce v řádu týdnů obnovit. Zda k tomu dojde, ale není jasné. „Muselo by tam být i rozhodnutí o úhradách ze strany pojišťoven,“ řekla iDNES.cz ředitelka nemocnice.

Na to, proč i po jednání existují verze události, Valášek odpověděl, že ani on, ani Vrbovská osobně u situace nebyli, proto ji musí vysvětlit dokumenty, zaznamenané hovory a konkrétní pracovníci.

Může jít o Schwarzovu kandidatutu do senátu

Ředitel Motola Miloslav Ludvík na to měl svéráznější vysvětlení. „Je to čisté politikum. Pan Schwarz kandiduje opět do senátu,“ uvedl. Jenže Ludvík je také politik - léta sedí v zastupitelstvu Prahy a nyní je kandidátem ČSSD na primátora. „Ale já si nedovedu představit, že bych kampaň vedl takto,“ řekl novinářům ředitel Motola.

Ředitel pražské záchranky a senátor ODS Zdeněk Schwarz takový motiv odmítá. iDNES.cz ještě před jednáním řekl, že jej nebývale rozčiluje, když si ministerstvo neumí udělat pořádek u svých nemocnic. A ještě u problému, který není nový. „Připadá mi trapné, že to házejí na nás, přitom je to problém nemocnic zřizovaných ministerstvem,“ řekl Schwarz.

Jenže rozladění netajil ani ministr. "Situace, která se týká pražského zdravotnictví, už mě přestává bavit. Na posledním jednání s panem ředitelem Schwarzem, které vedl pan náměstek Josef Vymazal, bylo jasně domluveno, že v okamžiku, kdy bude jakýkoliv konkrétní problém s předáváním pacientů do našich nemocnic, tak pan ředitel zvedne telefon a zavolá panu náměstkovi. Ten ale nebyl panem ředitelem Schwarzem dva měsíce osloven, proto mě překvapuje, že se o dalších údajných problémech dozvídáme z médií,“ rozčiloval se Němeček na dopolední tiskové konferenci, která byla k jiným tématům.

Schwarz taková slova odmítl. „Jsou to nesmysly. Veškeré informace ode mě pan náměstek měl a dodnes mi ministerstvo neodpovědělo na několik dopisů,“ řekl iDNES.cz Schwarz.

Podle něj má problémy s přijímáním pacientů zejména Nemonice Na Bulovce a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Problémy naopak nejsou v Motole, Ústřední vojenské nemocnici či v Nemocnici Na Homolce.

Schwarz tvrdí, že situaci zhoršilo zrušení iktového centra na Bulovce a také změny v soukromé nemocnici Clinicum ve Vysočanech. Situaci podle něj ovlivňuje i to, že za péčí do Prahy dojíždějí také obyvatelé Středočeského kraje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz