Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr vyháněl 'čarodějnici'

  0:01aktualizováno  0:01
Ministerstvo pro místní rozvoj čelí obvinění, že likviduje nepohodlné zaměstnance, kteří znají pravdu o poměrech v resortu. V krátké době byli "odstraněni" všichni členové tiskového oddělení, kteří věděli o pochybných smlouvách ministerstva či o nestandardním způsobu protežování státní záruky za sedmnáctimiliardový úvěr pro podnikatele Romana Groliga. Důvody výpovědí jsou velmi nezvyklé.

"Propustili například sekretářku, o níž nám řekli, že to je čarodějnice, která se napojuje na naše mozky a vysílá informace mimo úřad," tvrdí Dagmar Plachá, která jako mluvčí skončila minulý týden. Její slova potvrzují i další propuštění zaměstnanci.

"Postup ministerstva mě šokoval. S takovou arogancí moci jsem se ve své zhruba dvacetileté pracovní kariéře nesetkal," řekl Miloslav Hanuš, propuštěný z tiskového oddělení za údajné hrubé porušení pracovní kázně.

Novou ředitelkou odboru pro styk s veřejností, která hraje roli "čističe", se v únoru stala bývalá redaktorka České televize Ivana Navrátilová. Na ministerstvo ji doporučila agentura R.P.A., s níž Petr Lachnit spolupracuje. MF DNES žádala Navrátilovou opakovaně o rozhovor - pokaždé odmítla.

Navrátilová první žádost o rozhovor odmítla se slovy: "Po pečlivém zvažování vaší nabídky musím, ač nerada, odpovědět záporně." Obávala se totiž, že otázky budou směřovat hlavně na personální záležitosti, o kterých jí však brání mluvit zákon o ochraně osobních údajů.

Po ujištění, že se rozhovor bude týkat obecně fungování ministerstva, řekla: "Stejně to odmítám, protože by při setkání s paní Plachou mohlo dojít k osobním útokům." Redakce ji proto požádala, aby tlumočila žádost o rozhovor ministru Lachnitovi. Navrátilová si vyžádala otázky předem.

"To je náš běžný postup," komentovala u jiných ministrů nezvyklý způsob rozhovoru. MF DNES tedy zaslala alespoň dva okruhy témat, jichž by se rozhovor týkal: fungování ministerstva a využívání peněz úřadu pro mediální prezentaci ministra Lachnita.

Po dvou dnech Navrátilová zaslala odpověď: "Vzhledem k náročnému aktuálnímu pracovnímu programu pana ministra i našeho tiskového odboru není setkání Vámi nabízené možné. K Vašim okruhům se ale vyjádřit ve stručnosti mohu: 1. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 272/1996 Sb., a podle tohoto zákona také fungujeme. 2. Peníze úřadu pro mediální prezentaci ministra Lachnita nevyužíváme."

Několik týdnů předtím přitom sama potvrdila fakturu na 152 tisíc korun za Lachnitův mediální trénink před vystoupením v televizním Kotli.

Navrátilová vystřídala ve funkci ředitele odboru Bohumila Plchota, který byl v lednu bez důvodu odvolán z funkce a přeřazen na místo referenta jiného odboru.

"O důvodech odmítám spekulovat," říká Plchot, který se očividně snaží, aby nějakým výrokem nezavdal důvod k okamžitému propuštění. To potkalo bývalou mluvčí Dagmar Plachou i jejího kolegu z tiskového oddělení Miloslava Hanuše. Také sekretářka tiskového oddělení Jana Brázdová byla okamžitě propuštěna.

"Prý jsem čarodějnice a nemohu na ministerstvu pracovat," uvedla Brázdová, jíž se stalo zřejmě osudným, že ve volném čase vykládá karty. Ředitel úřadu ministerstva Petr Krejčí, který podle propuštěných zaměstnanců šikanu v úřadu řídí, na dotazy MF DNES neodpověděl, ačkoliv odpovědi slíbil. Mobilní telefon zavěsil a v úřadu pak už nebyl k zastižení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

Bouřky jsou zatím jen slabé, nejvíce napršelo v Praze a v Jeseníkách

(Ilustrační snímek)

Ve středu večer se nad Českem vyskytují zatím jen slabší bouřky, například ve Středočeském a Plzeňském kraji. Během dne...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Najdete na iDNES.cz