Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr vyháněl 'čarodějnici'

  0:01aktualizováno  0:01
Ministerstvo pro místní rozvoj čelí obvinění, že likviduje nepohodlné zaměstnance, kteří znají pravdu o poměrech v resortu. V krátké době byli "odstraněni" všichni členové tiskového oddělení, kteří věděli o pochybných smlouvách ministerstva či o nestandardním způsobu protežování státní záruky za sedmnáctimiliardový úvěr pro podnikatele Romana Groliga. Důvody výpovědí jsou velmi nezvyklé.

"Propustili například sekretářku, o níž nám řekli, že to je čarodějnice, která se napojuje na naše mozky a vysílá informace mimo úřad," tvrdí Dagmar Plachá, která jako mluvčí skončila minulý týden. Její slova potvrzují i další propuštění zaměstnanci.

"Postup ministerstva mě šokoval. S takovou arogancí moci jsem se ve své zhruba dvacetileté pracovní kariéře nesetkal," řekl Miloslav Hanuš, propuštěný z tiskového oddělení za údajné hrubé porušení pracovní kázně.

Novou ředitelkou odboru pro styk s veřejností, která hraje roli "čističe", se v únoru stala bývalá redaktorka České televize Ivana Navrátilová. Na ministerstvo ji doporučila agentura R.P.A., s níž Petr Lachnit spolupracuje. MF DNES žádala Navrátilovou opakovaně o rozhovor - pokaždé odmítla.

Navrátilová první žádost o rozhovor odmítla se slovy: "Po pečlivém zvažování vaší nabídky musím, ač nerada, odpovědět záporně." Obávala se totiž, že otázky budou směřovat hlavně na personální záležitosti, o kterých jí však brání mluvit zákon o ochraně osobních údajů.

Po ujištění, že se rozhovor bude týkat obecně fungování ministerstva, řekla: "Stejně to odmítám, protože by při setkání s paní Plachou mohlo dojít k osobním útokům." Redakce ji proto požádala, aby tlumočila žádost o rozhovor ministru Lachnitovi. Navrátilová si vyžádala otázky předem.

"To je náš běžný postup," komentovala u jiných ministrů nezvyklý způsob rozhovoru. MF DNES tedy zaslala alespoň dva okruhy témat, jichž by se rozhovor týkal: fungování ministerstva a využívání peněz úřadu pro mediální prezentaci ministra Lachnita.

Po dvou dnech Navrátilová zaslala odpověď: "Vzhledem k náročnému aktuálnímu pracovnímu programu pana ministra i našeho tiskového odboru není setkání Vámi nabízené možné. K Vašim okruhům se ale vyjádřit ve stručnosti mohu: 1. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 272/1996 Sb., a podle tohoto zákona také fungujeme. 2. Peníze úřadu pro mediální prezentaci ministra Lachnita nevyužíváme."

Několik týdnů předtím přitom sama potvrdila fakturu na 152 tisíc korun za Lachnitův mediální trénink před vystoupením v televizním Kotli.

Navrátilová vystřídala ve funkci ředitele odboru Bohumila Plchota, který byl v lednu bez důvodu odvolán z funkce a přeřazen na místo referenta jiného odboru.

"O důvodech odmítám spekulovat," říká Plchot, který se očividně snaží, aby nějakým výrokem nezavdal důvod k okamžitému propuštění. To potkalo bývalou mluvčí Dagmar Plachou i jejího kolegu z tiskového oddělení Miloslava Hanuše. Také sekretářka tiskového oddělení Jana Brázdová byla okamžitě propuštěna.

"Prý jsem čarodějnice a nemohu na ministerstvu pracovat," uvedla Brázdová, jíž se stalo zřejmě osudným, že ve volném čase vykládá karty. Ředitel úřadu ministerstva Petr Krejčí, který podle propuštěných zaměstnanců šikanu v úřadu řídí, na dotazy MF DNES neodpověděl, ačkoliv odpovědi slíbil. Mobilní telefon zavěsil a v úřadu pak už nebyl k zastižení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz