Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr ustoupil vysokým školám, dvě miliardy škrtne jinde v resortu

  13:40aktualizováno  16:48
Kvůli vládním úsporám měly vysoké školy přijít o 2,3 miliardy. Univerzity ale varovaly, že budou muset omezit výuku či přijímat méně studentů. Ministr školství Josef Dobeš uznal, že by jim škrty způsobily závažné problémy, a slíbil dvě miliardy ušetřit jinde. Kde přesně, neřekl.

Josef Dobeš na tiskové konferenci k začátku školního roku. (31. srpna 2010) | foto: Michal KamarytČTK

"Rozpočet pro ministerstvo školství je daný, žádné další peníze nedostaneme," připomněl ministr po ranním setkání s rektory. Zároveň oznámil, že se mu podařilo najít schůdnou cestu, jak ušetřit dvě miliardy bez toho, aby je sebral vysokým školám. Komu peníze vezme, neřekl.

Ministerstvo by na příští rok mělo dostat 120 milionů, o tři miliardy méně než na rok 2010. Dvě třetiny chybějící sumy hodlal Dobeš škrtnout právě vysokým školám. Argumentoval, že budou moci chybějící peníze získat například z evropských fondů. Nyní přiznal, že to není možné.

"Výsledek dnešního jednání je pozitivní. Pan ministr nám sdělil, že si je vědom vážnosti situace, a uvedl, že je připraven v rozpočtu kapitoly MŠMT najít prostředky tak, aby se financování vysokých škol udrželo na úrovni letošního roku, což znamená, že oproti současnému návrhu by měl být rozpočet doplněn o chybějící 2,3 miliardy," sdělil iDNES.cz předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Ministr školství si ale klade podmínku: reforma terciárního vzdělávání, na níž se podílejí úředníci z ministerstva společně se skupinou rektorů, musí proběhnout rychle.

"V takovém případě je ministr připraven pomoci vysokým školám překlenout kritický rok 2011 s tím, že bude hledat peníze uvnitř svého rozpočtu," informuje ministerstvo na svém webu jako reakci na článek iDNES.cz.

Musíme klást důraz na kvalitu, nikoli na kvantitu

Ministr dnes rovněž uvedl, že reformy zřejmě zasáhnou některé regionální školy, kterých ubude. Důraz chce klást především na kvalitu, nikoli na kvantitu.

Před týdnem na setkání rektorů Fiala označil navrhované škrty za devastující.

"Pokud by tato situace nastala, donutí nás to k velmi citelným úsporným opatřením, například krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. My tím nehrozíme, tyto kroky jen logicky nastanou při tomto pádu financování," uvedl Fiala.

Už letos přišly vysoké školy o dvě třetiny z 1,5 miliardy, které musí resort ušetřit. Výdaje na veřejné vysoké školy přitom činí pouze pětinu rozpočtu ministerstva, upozorňují rektoři.

"V roce 2007 jsme na jednoho studenta měli 72 tisíc korun provozních prostředků, letos již pouze 64 tisíc korun. Další pokles je velmi významný," uvedl Fiala.

Škrty se mají dotknout téměř všech oblastí spadajících pod ministerstvo školství. Výjimkou je sport a platy učitelů, těm chce Dobeš naopak přidat. O deset procent se mají naopak snížit například platy nepedagogických pracovníků ve školství. Školy nedostanou peníze na učebnice.

V rámci úspor se bude na ministerstvu propouštět, odejít má až 15 procent zaměstnanců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz