Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr u maturit nesleví, i když při nich pohoří až desetina studentů

  12:18aktualizováno  13:05
Ministr školství Josef Dobeš nehodlá nijak slevovat z obtížnosti státních maturit, i když říjnovou generálkou neprošla třetina studentů. Odhaduje, že při maturitě "naostro" neuspěje až 12 procent maturantů oproti současným dvěma procentům. Výsledky vyděsily prezidenta Klause i premiéra Nečase.

Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010) | foto: Michal ŠulaMF DNES

V současnosti neuspěje u maturit asi 13 procent studentů. Při opravné zkoušce se ale toto číslo sníží na pouhá dvě procenta a celkově tak maturitu složí 98 procent studentů.

To se ale po zavedení jednotného testu nejspíš radikálně změní. Neúspěšných studentů bude v prvním kole podle odhadů 15 až 21 procent a opravné testy budou přísnější. U zkoušky z dospělosti by tak nakonec mohlo pohořet až 12 procent žáků.

Podle ředitele centra pro přípravu maturit Cermat Pavla Zeleného se změní také rozložení škol podle úspěšnosti studentů. Zatímco dřív byly výsledky na všech místech republiky a typech škol víceméně stejné, nyní v nich budou mnohem větší rozdíly. "Nadměrnou, koncentrovanou neúspěšnost lze očekávat na deseti až patnácti procentech škol," uvedl ministr Drobil.

Maturita bude "lidštější"

Na druhou stranu chce ministerstvo mírně uvolnit režim, který zkušební maturity provázel. "Žáci budou moci pít, na lavici však mohou ležet pouze povolené pomůcky, zadání a záznamové archy," řekl Zelený.

Učitel také bude moci studenty pustit na toaletu a po dokončení testu mohou odejít z učebny.

Studentům se také nelíbilo časté kontrolování totožnosti, které mělo zamezit případným podvodům. Zelený proto vyzval učitele, aby se řídili zdravým selským rozumem a pokud studenta osobně znají, zbytečně ho nelegitimovali.

Chyby opravíme a dáme ještě jeden pokus

Hodnotitele testů na školách ještě čekají další školení. Při generálce se totiž kvůli nesprávnému zpracování objevily chyby ve 12 tisících testů.

Ministr i Cermat si také vzali poučení z některých věcných chyb. Z testů z českého jazyka tak zmizí nejednoznačné otázky a prodlouží se doba na zpracování poslechové části testu.

Žáci budou mít ještě jednu šanci, aby se na maturitu připravili. V březnu se ukázkové testy objeví na internetu.

Dobeš byl prý nakonec překvapen vstřícností studentů. "Už jsem si začal oplechovávat dveře," řekl ministr, který čekal mnohem bouřlivější reakci.

Výsledky jsou pro veřejnost tajné

"V tuto chvíli nehodlám zveřejňovat žebříčky," odpověděl dnes Dobeš novinářům na dotaz, zda se veřejnost o nekvalitních školách dozví. Výsledky jsou podle něho důležité hlavně jako zpětná vazba pro školy, aby věděly, jak kvalitně či nekvalitně pracují a měly šanci zareagovat. Informace o úspěšnosti jednotlivých škol dostanou jen jejich zřizovatelé, tedy kraje. Žebříčky by jim měly pomoci v rozhodování při plánovaném slučování či rušení středních škol.

Ministr ale předpokládá, že zejména v menších městech si rodiče mezi sebou o úspěšnosti škol řeknou.

Generální zkouška se konala v první polovině října. Účastnilo se jí 94 tisíc studentů z 1 228 škol. Tři čtvrtiny studentů si při generálce vybraly lehčí variantu zkoušek. Přesto neprošla asi třetina budoucích maturantů. Téměř polovina studentů propadla z matematiky a třetina z angličtiny.

Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz