Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr: Šlo o život a šéf nemocnice byl v klidu

  3:38aktualizováno  3:38
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) si od vedení nemocnice i od lékařů v Havlíčkově Brodě nechal vysvětlit, co všechno tu podnikali, aby vraha odhalili. Odjížděl viditelně rozzlobený.

„Prý chtěl mít důkazy. Od toho je tu ale policie,“ kritizuje Julínek primáře. | foto: MF DNES

Proč? Co jste zjistil?
Naštvalo mě, že tam vůbec nefungují mechanismy komunikace z oddělení směrem k managementu.
Takže se pak klidně stane, že primáři na oddělení umírají lidi, on si sám soukromě zjišťuje proč, baví se s kolegy, ti ho uklidňují, že to může být jen sled nepříznivých okolností, on toho ale nenechá, vrtá mu to hlavou, jde dál a dál, až na to přijde. Ale už se o tom pořádně nebaví s vedením, nikam se nepodávají hlášení o mimořádné události.

Primář měl přece alespoň snahu situaci řešit, na rozdíl od vedení...
Ano, tam vidím největší míru neprofesionality. Pan ředitel neměl pocit, že řídí nemocnici, kde jsou hlavními klienty pacienti. Působil tak, že řídí podnik a jeho ekonomickou bilanci, ale vůbec si neuvědomoval, v jak citlivé oblasti produkuje ten podnik služby. Pak se snadno může stát, že i mimořádné jevy nemají patřičnou odezvu. Když už primář oznámí dokonce podezření o úmyslném poškození pacientů, tak ani pak ředitel nereaguje, jak by měl - svižně, rychle a právně adekvátně. To trestní oznámení bylo zpackané.

Jak vám to ředitel vysvětlil?
Ptal jsem se: proč jste nezavolal policii? Prý chtěl mít důkazy. Od toho je tu ale policie. A s tou měli spolupracovat daleko dřív. Opravdu mě zarazila ta reakce vedení. Tam byly neskutečné prodlevy, než se začalo něco dít, od chvíle, kdy primář dokončil vyšetřování a řekl jim o svých podezřeních. Přitom už bylo zřejmé, že to ukazuje na konkrétního člověka. Já si neumím představit, že bych si takového zaměstnance nezavolal a neskřípl ho. I za cenu, že mu pak budu muset vyplatit odškodné. Vždyť šlo o životy, umírali lidé! A vedení nic nepodnikalo.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz