Ministr Sikorski: V Libyi jsem potkal zvláštní sestavu. Ale jednat s ní lze

  15:15
Tento týden jsem odletěl do Benghází na schůzku s libyjskou Přechodnou národní radou (TNC). Tuto návštěvu jsem koordinoval s vysokou představitelkou Evropské unie Catherine Ashtonovou a spojenci z NATO. Byl jsem prvním západním ministrem zahraničí, který po vypuknutí krize odcestoval do Libye. To, co jsem viděl, mi připomnělo mou vlast před dvaceti lety, krátce po prvních polských svobodných volbách, které se spolu s pádem Berlínské zdi o pouhých šest měsíců později staly symbolem konce studené války.

Radosław Sikorski při návštěvě Benghází | foto: www.msz.gov.pl - PAP/Paweł Supernak

Národy přecházející od autoritářské vlády na jiný systém – v Polsku v roce 1989 pokojně, v dnešní Libyi krvavě – se potýkají s rozhodnutími, která na desítky let určí jejich osud. Jak by se mělo naložit s nejhoršími provinilci bývalého režimu a s bezpečnostní policií a s jejími proradnými archivy? Měla by se bývalá vládnoucí strana zakázat? Jak lze zajistit civilní a demokratickou kontrolu nad armádou a policií? Jakou roli ve veřejných záležitostech by mělo hrát náboženství? Měla by ústava zavést prezidentský, anebo parlamentní systém?

Bývalý komunistický svět tato rozhodnutí před dvaceti lety učinil. Jednotlivé země – Polsko, Maďarsko a Československo, pobaltské státy, země bývalého Sovětského svazu, středoasijské republiky nebo NDR – se však rozhodovaly velmi odlišně, ke svému prospěchu, i ke své škodě. Z výsledků lze složit klíčovou databázi zkušeností. Dnešní arabští reformátoři tak mohou čerpat z našich úspěchů – a vyhnout se našim chybám.

Radosław Sikorski při návštěvě Benghází

Zformulovat názor je obtížné

My, Středoevropané, jsme znali bídu komunismu. Zároveň jsme však věděli, čím ji chceme nahradit – systémem založeným na tržních hodnotách moderní demokratické Evropy. Budování demokratických struktur vyžaduje čas, kázeň, bolest a trpělivost. Vyplácí se však. V červenci se Polsko poprvé ujme předsednictví EU; vysloužili jsme si tuto zodpovědnost vést po dobu příštích šesti měsíců evropské záležitosti.

Libyjské vládní síly v sobotu 7. května bombardovaly čtyři velké nádrže ropy v západolibyjském přístavu Misuráta

Polsko na vlastní kůži zakusilo, že vyžadovat změnu a vzdorovat útisku je mnohem méně obtížné než zformulovat a naplnit jasný a rozumný program pro lepší budoucnost. Ne každé volání lidu po svobodě uspěje: v nastalém zmatku se mohou dát do pohybu reakční síly. Pád šáha v Íránu měl pro tuto zemi ničivé důsledky. Bělorusko získalo v roce 1991 nezávislost, ale od roku 1994 si prezident Alexandr Lukašenko bezostyšně osvojuje komunistické symboly – a metody –, aby se udržel u moci. Evropa zde má nedokončenou práci.

Příklad Maroka

Miliony lidí po celé severní Africe dnes požadují, aby i oni mohli rozhodovat o vlastním osudu. Každá z těchto zemí usiluje o změnu a kráčí vpřed. V Maroku oznámil král ústavní reformy včetně záruk zapojení veřejnosti do celostátního rozhodovacího procesu, nezávislého soudnictví a zřízení nových regionálních institucí. Tato uvážlivá a vstřícná reforma může být příkladem pro další země. A reformátoři v arabském světě mají obrovskou podporu z Kataru, který představuje příklad silného vedení, ale i prostřednictvím zpravodajského kanálu Al-Džazíra – skutečné síly změny v regionu.

Marocké protesty v Rabatu (14. února 2011)

Libye zažívá smrtelný zápas mezi lidmi trvajícími na změně a zoufalým hamižným režimem, který je odhodlán lpět na moci i po čtyřiceti letech nehorázně špatného vládnutí. Rada bezpečnosti Organizace spojených národů za podpory Ligy arabských států schválila použití všech nezbytných prostředků k ochraně Libyjců před krutostí jejich vlastních vládců. Naši spojenci z NATO zahájili úměrné vojenské operace s cílem odepřít režimu plukovníka Muammara Kaddáfího prostředky k útoku na civilní cíle. Vlády na celém světě zmrazily nezákonná aktiva, která režim deponoval v zahraničí – tyto peníze by se měly použít na pomoc opozici vybudovat novou společnost.

Někdejší prominenti i odsouzenci na smrt

Odcestoval jsem do Benghází, abych vyhodnotil záměry a důvěryhodnost Přechodné národní rady (TNC) a libyjské opozice. Zároveň jsme přivezli zdravotnické potřeby pro léčebné centrum v Benghází, kde se ošetřují zranění lidé z Misuráty i odjinud. U stolu seděli dost nečekaní spojenci: někteří bývali prominentními představiteli Kaddáfího režimu, zatímco jiní strávili mnoho let ve vězení jako odsouzenci na smrt. Spojovalo je vědomí, že si jejich země zaslouží nový začátek. Připomnělo mi to „kulatý stůl“ v Polsku v roce 1989, kdy Solidarita zasedla s vládnoucími komunisty k jednáním o konci režimu.

Otevřeně jsem hovořil s předsedou TNC Mustafou Abdulem Džalílem, místopředsedou Abdulem Háfizem Ghogou a ministrem obrany Džalálem Dhejlím, jenž je sám bývalý politický vězeň. Všichni byli vděční za angažmá mezinárodního společenství, ale dojemně popisovali obrovské ztráty na životech, které Kaddáfí vlastnímu lidu způsobil.

Řekl jsem jim, že pokládáme TNC za svého nového legitimního politického partnera v Libyi a jsme připraveni je podpořit, ale výměnou za to očekáváme, že TNC bude usilovat o splnění nejvyšších měřítek průhledné demokratické vlády. Musí si uvědomit, že potřebují plán – revoluční chvíle je potřeba naplno využít. Polsko by pomohlo tím, že by představitelům TNC nabídlo výcvik.

Novináři na troskách vládní budovy, kterou měl podle Libyjců srovnat se zemí útok NATO

Dvě sdělení

Po této návštěvě mám pro nejvyšší evropské představitele dvě sdělení.

Za prvé: TNC nyní představuje nejjistější sázku na libyjskou budoucnost. Její vůdci spolupracují při úsilí zavést skutečnou reformu způsobem, který byl ještě před pár měsíci nemyslitelný. Zaslouží si energickou podporu světa.

A za druhé: platí, že Evropa sice může severoafrickým sousedům mnoho nabídnout v oblasti finanční podpory, rad a výcviku, avšak cestu ke svobodě a úspěchu musí region nalézt sám. Přistupujme k tomuto úkolu v nejlepším duchu evropské solidarity, ale také s jistou pokorou. K procesu politického přerodu severní Afriky mohou obzvláště přispět někdejší evropské komunistické země. Především totiž chápeme, že trvalá reforma vyžaduje přijetí zodpovědnosti prostřednictvím mobilizace energie vlastního lidu, nikoliv spoléháním se na dobře míněnou, ale mnohdy špatně cílenou pomoc zvenčí.

Doufejme a pomáhejme

Polsko je připraveno stát v čele, samo o sobě i jako předsednická země EU. Bývalý polský prezident Lech Wałesa například nedávno navštívil Tunisko a nabídl mu rady v rámci polského programu, který má této zemi pomoci koncipovat zásadní ústavní reformy a volební zákony.

Lid severní Afriky ví, co nechce – a co nepřijme. Zároveň se však usilovně snaží rozpoznat, co chce a jak to vybudovat. A jak jsem viděl v Benghází, existuje docela velká naděje, že nově nastupující představitelé Libye budou dobrými a realistickými partnery pro dobrou a realistickou politiku.

Radosław Sikorski při návštěvě Benghází

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Mluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:43

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny probíhá tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluví...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Opilé policisty, kteří napadli dívku před nočním barem, inspekce obvinila

25. dubna 2024  10:35

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu a policistku, kteří napadali v...

Party na veřejných záchodech. Vandalové si přinesli televize, okna zakryli dveřmi

25. dubna 2024  10:34

Veřejné toalety u náměstí 1. máje a Malé ulice v Mimoni se staly místem bujarého setkání. Účastníci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...