Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Schling výběrová řízení nevypisuje

  21:27aktualizováno  21:27
Proč ministerstvo dopravy nevypsalo v uplynulém roce hned tři výběrová řízení? Úředníci to často vysvětlí jednoduše: Byli jsme v časové tísni. Ministerstvo dopravy vedené Jaromírem Schlingem se v poslední době stává takřka pravidelným dodavatelem případů pro antimonopolní úřad. Během posledního roku totiž Schling zadal tři veřejné zakázky, aniž vypsal transparentní výběrové řízení.

Nejnovějším případem jsou nové testy pro autoškoly. Zakázka za čtyřicet milionů korun pro tiskárnu Sydokon. Důvod obejití veřejné soutěže? Časová tíseň. Kromě toho se Schling netají svou nedůvěrou vůči transparentním soutěžím.

"Výběrové řízení vám nic neřekne, protože nevíte, jak se ti dodavatelé dohodli: kdo má vyhrát, kdo má dělat křoví, kdo vyhraje příště," řekl už před časem. Proto sází na nos svých úředníků, kteří dodavatele zakázky vyberou sami.

Argument o časové tísni použilo ministerstvo i v případě zakázky na dodání počítačů pro okresní úřady, kterou za sto milionů korun získal bez výběrového řízení Podnik výpočetní techniky.

Šlo o počítačovou síť, na niž je připojena i evidence řidičských a technických průkazů, která přešla z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy.

Úřad pro hospodářskou soutěž to už prošetřil a uzavřel. Dal ministerstvu za pravdu - časovou tíseň uznal. "Bylo konstatováno, že dosavadní výpočetní technika je za hranicí životnosti a nejsou žádné náhradní díly k její opravě a udržení v chodu...
Bylo nutné okamžitě přijmout opatření, které by odvrátilo reálně hrozící nebezpečí výpadku," uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo dopravy přitom uzavřelo smlouvu o nákupu počítačů s Podnikem výpočetní techniky loni v prosinci (potřebovalo totiž utratit sto milionů korun z loňského rozpočtu) a ještě letos v květnu byly počítače ve skladu a okresní úřady pracovaly dál na starých strojích.

"Výpočetní technika se v současné době testuje na příslušném pracovišti," uvedla pracovnice tiskového oddělení ministerstva. Antimonopolní úřad, který dohlíží na dodržování zákona o zadávání veřejných zakázek, se zatím ještě nepustil do prověřování stavby dálnice D47 na Ostravsku, o níž vláda letos v březnu na návrh ministra Schlinga rozhodla, že ji - bez výběrového řízení postaví izraelská firma Housing & Construction.

"Zmeškání by mělo neblahé následky," zdůvodňoval tehdy Schling, proč ministerstvo nemohlo na tuto zakázku nejméně za čtyřicet miliard korun vypsat soutěž. "Ještě nebyla uzavřena smlouva na realizaci zakázky a stále probíhá výběr poradenské společnosti na zpracování příslušných dokumentů," zdůvodnil předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář, proč se tímto případem ještě nezabývali.

Ačkoliv tedy vláda rozhodla bez konkursu z důvodu časové tísně, ani po půl roce není smlouva o zakázce uzavřena. "Časová tíseň tu samozřejmě je," zdůrazňuje ministrům poradce Jan Prokeš. Co ji však zrovna teď vyvolalo, na to odpovědět neuměl.

V kuloárech se často mluví o tom, že tíseň je daná hlavně blížícími se volbami a že kvůli volebnímu slibu premiéra Miloše Zemana na Ostravsku je zapotřebí začít kopat novou dálnici nejpozději příští rok na jaře.

Postup, jaký zvolila na návrh ministra dopravy vláda, tedy že zadala zakázku na stavbu dálnice rovnou firmě Housing & Construction, zpochybňuje už sám fakt, že teprve půl roku od tohoto rozhodnutí skončil výběr poradenské společnosti, která bude hlídat cenu zakázky.

Kromě toho se ukázalo, že firma Housing & Construction není sama schopna investovat do stavby dálnice a budou ji muset neplánovaně vypomáhat dva spoluinvestoři: americká společnost Halliburton Group a britská Brown & Root Services. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz