Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Schling výběrová řízení nevypisuje

  21:27aktualizováno  21:27
Proč ministerstvo dopravy nevypsalo v uplynulém roce hned tři výběrová řízení? Úředníci to často vysvětlí jednoduše: Byli jsme v časové tísni. Ministerstvo dopravy vedené Jaromírem Schlingem se v poslední době stává takřka pravidelným dodavatelem případů pro antimonopolní úřad. Během posledního roku totiž Schling zadal tři veřejné zakázky, aniž vypsal transparentní výběrové řízení.

Nejnovějším případem jsou nové testy pro autoškoly. Zakázka za čtyřicet milionů korun pro tiskárnu Sydokon. Důvod obejití veřejné soutěže? Časová tíseň. Kromě toho se Schling netají svou nedůvěrou vůči transparentním soutěžím.

"Výběrové řízení vám nic neřekne, protože nevíte, jak se ti dodavatelé dohodli: kdo má vyhrát, kdo má dělat křoví, kdo vyhraje příště," řekl už před časem. Proto sází na nos svých úředníků, kteří dodavatele zakázky vyberou sami.

Argument o časové tísni použilo ministerstvo i v případě zakázky na dodání počítačů pro okresní úřady, kterou za sto milionů korun získal bez výběrového řízení Podnik výpočetní techniky.

Šlo o počítačovou síť, na niž je připojena i evidence řidičských a technických průkazů, která přešla z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy.

Úřad pro hospodářskou soutěž to už prošetřil a uzavřel. Dal ministerstvu za pravdu - časovou tíseň uznal. "Bylo konstatováno, že dosavadní výpočetní technika je za hranicí životnosti a nejsou žádné náhradní díly k její opravě a udržení v chodu...
Bylo nutné okamžitě přijmout opatření, které by odvrátilo reálně hrozící nebezpečí výpadku," uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo dopravy přitom uzavřelo smlouvu o nákupu počítačů s Podnikem výpočetní techniky loni v prosinci (potřebovalo totiž utratit sto milionů korun z loňského rozpočtu) a ještě letos v květnu byly počítače ve skladu a okresní úřady pracovaly dál na starých strojích.

"Výpočetní technika se v současné době testuje na příslušném pracovišti," uvedla pracovnice tiskového oddělení ministerstva. Antimonopolní úřad, který dohlíží na dodržování zákona o zadávání veřejných zakázek, se zatím ještě nepustil do prověřování stavby dálnice D47 na Ostravsku, o níž vláda letos v březnu na návrh ministra Schlinga rozhodla, že ji - bez výběrového řízení postaví izraelská firma Housing & Construction.

"Zmeškání by mělo neblahé následky," zdůvodňoval tehdy Schling, proč ministerstvo nemohlo na tuto zakázku nejméně za čtyřicet miliard korun vypsat soutěž. "Ještě nebyla uzavřena smlouva na realizaci zakázky a stále probíhá výběr poradenské společnosti na zpracování příslušných dokumentů," zdůvodnil předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář, proč se tímto případem ještě nezabývali.

Ačkoliv tedy vláda rozhodla bez konkursu z důvodu časové tísně, ani po půl roce není smlouva o zakázce uzavřena. "Časová tíseň tu samozřejmě je," zdůrazňuje ministrům poradce Jan Prokeš. Co ji však zrovna teď vyvolalo, na to odpovědět neuměl.

V kuloárech se často mluví o tom, že tíseň je daná hlavně blížícími se volbami a že kvůli volebnímu slibu premiéra Miloše Zemana na Ostravsku je zapotřebí začít kopat novou dálnici nejpozději příští rok na jaře.

Postup, jaký zvolila na návrh ministra dopravy vláda, tedy že zadala zakázku na stavbu dálnice rovnou firmě Housing & Construction, zpochybňuje už sám fakt, že teprve půl roku od tohoto rozhodnutí skončil výběr poradenské společnosti, která bude hlídat cenu zakázky.

Kromě toho se ukázalo, že firma Housing & Construction není sama schopna investovat do stavby dálnice a budou ji muset neplánovaně vypomáhat dva spoluinvestoři: americká společnost Halliburton Group a britská Brown & Root Services. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz