Drábek: V nejbližších dnech předložím sociální škrty znovu a beze změn

  15:09aktualizováno  15:58
Návrhy, které potvrdí snížení nemocenské či omezení porodného, předloží ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vládě znovu. "Abychom v roce 2012 mohli plynule pokračovat v úsporných opatřeních," řekl Drábek v reakci na verdikt Ústavního soudu. Jeho slova potvrdil také premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Soud dal vládě do konce roku čas na nápravu. Odmítl totiž to, jakým způsobem prosadila sociální škrty v režimu legislativní nouze. Teď tedy bude muset vláda podstoupit zdlouhavou parlamentní proceduru.

Drábek neplánuje, že by balíček sociálních škrtů nějak měnil. "Není možné z něj vytrhávat jednotlivé věci," zdůraznil ministr práce a sociálních věcí.

"Stojíme si stále za tím, že vyhlášením stavu legislativní nouze a schválením sociálních úspor jsme zabránili navýšení státního deficitu a rozsáhlým hospodářským ztrátám a naopak jsme vyslali jasný signál finančním trhům, že se nemusí obávat o své investice v České republice. V tomto smyslu to byl nepochybně dobrý krok ve prospěch všech občanů České republiky," řekl premiér Petr Nečas.

Sociální škrty Nečasovy vlády

- nižší nemocenská po třicátém dnu nemoci (jen 60 procent denního vyměřovacího základu)
- stát vyplácí nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti
- porodné jen za první dítě a pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima
- snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2 tisíc na 800 korun měsíčně
- výrazné omezení sociálního příspěvku (zůstal jen rodinám, kde rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo dlouhodobě či těžce zdravotně postižené dítě
- škrt ve vyplácení rodičovského příspěvku, celková vyplacená částka nesmí překročit 216 tisíc korun
- při odchodu z práce po dohodě se zaměstnavatelem nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti

Balíček škrtů snížil od letošního roku dlouhodobou nemocenskou, příspěvek na péči v prvním stupni závislosti z 2 000 na 800 korun měsíčně a omezil vyplácení porodného (jen za první dítě, a to ještě pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima). Zpřísnily se také podmínky pro vyplácení podpor v nezaměstnanosti. Vláda si takto naplánovala, že ušetří téměř 24 miliard korun.

"Pro nás to byl první krok k nápravě veřejných rozpočtů," hájil návrh, který teď bude muset vláda prosazovat v parlamentu znovu, ministr Drábek.

ČSSD bude schválení škrtů bránit, jednotná koalice má sílu prosadit svou

Vládní koalice disponuje ve Sněmovně 118 hlasy a pokud budou ODS, TOP 09 a Věci veřejné postupovat jednotně, škrty i napodruhé do konce roku protlačí - i přes očekávané veto Senátu s převahou levice - a schodek rozpočtu se nezvýší.

 "Je dobré, že nám Ústavní soud dal za pravdu, že postup byl neústavní. Na druhou stranu mě mrzí, že byl stanovený termín do konce roku. Vláda má možnost tyto změny prosadit řádnou cestou," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Jeho strana podle něj udělá vše pro to, aby změny nakonec neprošly.

Vláda škrty znovu prosadí, věří ekonomové

Spíše se dá ale čekat, že opětovné projednávání sociálních škrtů zbrzdí schvalování některých jiných zákonů v parlamentu, protože kromě dlouhých diskusí a obstrukcí nemá opozice jinou zbraň, jak vládě v opětovném schválení škrtů zabránit.

"Jsem přesvědčena, že vládní koalice, která má v Poslanecké sněmovně většinu 118 hlasů, je dostatečně silná a schopná, aby naplnila požadavky Ústavního soudu," sdělila iDNES.cz předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Také ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 prohlásil, že vláda má dost sil, aby nález Ústavního soudu naplnila, aniž by to mělo dopady na státní rozpočet.

"Jsme velmi rádi, že soud zákony nezrušil, protože by vznikl totální hospodářský chaos a snížil by se rating," uvedl ministr vnitra a předseda VV Radek John. Rozhodnutí soudu podle něj není důvodem pro to, aby se zákony nějak měnily. "Rozhodně ne. To, co bylo krvavě domluveno, je uzavřená kapitola," dodal John.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

Tenistka Kvitová dodatečně převzala od prezidenta medaili Za zásluhy

Fotoarchiv KPR

Prezident republiky Miloš Zeman předal ve středu na Pražském hradě státní vyznamenání Petře Kvitové, uvedl mluvčí...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz