Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr plánuje povinné zimní pneumatiky

  1:00aktualizováno  10:35
Ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) chce, aby používání zimních pneumatik bylo povinné. A přemýšlí o tom, jak toto nařízení dostat do zákona. Podle něho totiž zimní pneumatiky prokazatelně zvyšují bezpečnost na silnicích.

Ministr uznává problém s vymezením hranice, kdy už musí být přezuto. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Diskusi o tom, zda má být používání zimního obutí povinné, oživuje situace, která teď panuje na mnoha místech země. Prvních několik centimetrů sněhu a námraza řidiče zaskočily. Stovky autonehod už třetí den blokují dopravu.

Ministr Řebíček však přiznává, že je velký problém, jak vymezit hranici, kdy už musí být "přezuto". "I když říkám ano - ‚přezouvat', tak zatím nevím, zda podobný návrh ve Sněmovně vůbec projde. Bude teprve třeba hledat politickou shodu," přiznává ministr.

Jeho lidovecký předchůdce Milan Šimonovský je proti: mnozí lidé si prý nemohou zimní pneumatiky dovolit a takové nařízení mu připomíná až příliš policejní způsoby.

Sníh způsobil desítky nehod
Sotva napadlo pár centimetrů sněhu a teploty poklesly k nule, některé úseky českých silnic se podobají vrakovištím. Naštěstí šlo při pátečních haváriích většinou jen o plechy.

"My jsme na zimu už dávno připraveni, ale lufťáci sem přijedou na letních pneumatikách a pak se na silnici u kasáren u Sloupu směrem na Kvildu, kde se nesmí solit, diví, že nevyjedou," rozčiluje se Jaromír Hudec z Vimperka.

Jeho názor potvrzují i policisté. "Hodně lidí podcenilo výměnu pneumatik. A podle mých zkušeností nehod ještě přibude. Každý rok je to stejné," tvrdí Jiří Ročňák z trutnovské dopravní policie. Jeho kolega z východočeské dopravní policie Vladislav Procházka tvrdí, že letní "obutí" se v zimě na dopravních karambolech podílí asi z dvaceti procent.

Například v Praze stačil v pátek ráno jen sněhový poprašek a magistrálu na Wilsonově třídě na několik hodin uzavřela hromadná nehoda patnácti automobilů. A lepší to nebylo ani na Královéhradecku, Liberecku, Olomoucku i jinde.

Dopravní experti, které oslovila MF DNES, proto říkají: Možná nazrál čas, aby byly zimní pneumatiky povinné.

Ministr dopravy: Jsem pro povinné "přezouvání"
Zimní pneumatiky mají jedno minus - znamenají zejména pro méně majetné řidiče další náklady. Ale ministr dopravy Aleš Řebíček míní, že ochrana zdraví a lidských životů by měla získat vrch nad penězi při pořizování zimních pneumatik.

"Proto si myslím, že zimní pneu by měly být časem pro řidiče osobních aut povinné. A kdo si to nemůže dovolit, měl by přes zimu využít služeb veřejné dopravy," přemítá ministr Řebíček.

Problém podle něj je především to, jak a podle čeho určit, kdy už musí mít řidiči auta "přezuto" a kdy by ještě měla policie tolerovat letní gumy. "Zima nikdy nepřichází přesně k určitému datu," souhlasí Řebíček.

Naopak lidovecký exministr dopravy Milan Šimonovský je kategoricky proti povinnému přezouvání zimních pneumatik.

"Nechme to na zodpovědnosti řidičů, vždyť nejsme vyloženě severskou zemí, kde se bez zimní výbavy neobejdete," oponuje. Ne každý si ji navíc prý může dovolit. V zimě se dá podle Šimonovského jezdit i s univerzálními pneumatikami s dostatečně hlubokým vzorkem. A dodává: "Povinné zimní pneu - to mi připadá až příliš policejní jednání."

Otázku zimních pneumatik by mohl řešit zákon o technických podmínkách provozu nebo silniční zákon, ale už názor Milana Šimonovského ukazuje, že nebude jednoduché novinku parlamentem protlačit. "Tu politickou shodu bude nutné teprve hledat," přiznává ministr Řebíček.

V některých zemích EU je zimní obutí povinné
Zatímco v Česku je jediným limitem pro pneumatiky hloubka dezénu (nejméně 1,6 milimetru), v mnoha evropských zemích jsou zimní pneumatiky povinné. Ve Finsku je musí mít řidiči od 1. prosince do 1. března, ve Švédsku dokonce ještě déle.

V Rakousku na některých silnicích, zejména v Alpách, vyžadují pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně 4 milimetry. Povinné užívání zimních pneumatik platí i v pobaltských státech a ve Slovinsku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz