Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Férovější exekuce a práce pro vězně, shrnul Pelikán úspěchy ministerstva

  16:32aktualizováno  16:32
Ministerstvo spravedlnosti vede už rok Robert Pelikán. Mezi úspěchy svého působení v čele úřadu ve středu zmínil například větší zaměstnanost vězňů nebo lepší dohled nad exekutory či insolvenčními správci. Do kategorie „co nám trvá déle, ale nevzdáváme to“ zařadil přípravu zákona o stáním zastupitelství či elektronické náramky pro vězně.

Robert Pelikán | foto: idnes videoiDNES.cz

V případě vězeňství zmínil Pelikán novou koncepci, kterou představil v lednu. Ta má výrazně pomoci ke snížení recidivy odsouzených (více o koncepci zde). Za jeden z nejdůležitějších jejích bodů označil zaměstnanost vězňů. V této oblasti však podle něj stát dlouhodobě selhával.

Podle „tvrdých čísel“, která za zaměstnané považují jen ty vězně, kteří za práci pobírají plat, se práce dostávalo jen 30 procentům odsouzených. Za loňský rok přibylo na 700 zaměstnaných vězňů. V roce 2015 pracovalo 5 369 a nyní už 6 041 odsouzených. Celkem bylo v ČR k 9. březnu 21 563 vězňů.

„Uzavřeli jsme osmdesát osm nových smluv s osmdesáti společnostmi,“ řekl Pelikán s tím, že s dalšími stovkami firem jeho resort jedná. Navíc spolupráce obvykle začíná pilotním projektem a lze předpokládat, že po jeho ukončení se rozšíří. „Příkladem mohou být Pražské služby, které v rámci pilotního projektu zaměstnaly sedmnáct vězňů v třídírně odpadu. Do budoucna se však počítá se šedesáti vězni,“ uvedl Pelikán.

U exekucí zmínil ministr nejprve zvýšený dohled nad exekutory. Dosud je hlídalo deset, nově k nim přibylo 86 vyšších soudních úředníků. Mezi úspěchy zmínil Pelikán i konec exekutora Vrány, který podle něj byl symbolem minulé doby (více o konci exekutora Vrány najdete zde).

Mluvil také o zlidštění. To se týká hlavně formulářů. Předtím si je připravovali jednotliví exekutoři sami. „Často se v nich obtížně orientovali i lidé s právním vzděláním,“ řekl Pelikán. Představil proto nový jednotný formulář, který je přehlednější, jasnější s potřebným vysvětlením. „Chceme aby z něj lidé poznali, co se vlastně děje,“ vysvětlil ministr.

Za vyložený neúspěch neoznačil Pelikán nic. Mluvil však o věcech, které se nedaří, ale ministerstvo je nevzdává. Na prvním místě zmínil dlouho chystaný zákon o státním zastupitelství. „Ačkoli všichni slibovali voličům, že chtějí silné, nezávislé státní zastupitelství, tak když dojde na lámání chleba, tak se ukazuje, že ne každý to chce tak silně,“ postěžoval si.

Do stejné kategorie pak zařadil i problémy spojené se zavedením elektronických náramků pro vězně. Do loňského tendru se nikdo nepřihlásil. Ministerstvo proto nově přichystalo takzvaný soutěžní dialog (více o náramcích zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz