Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jmenovat Bradáčovou by mi nevadilo, říká nový ministr Blažek

  1:24aktualizováno  1:24
Místopředseda ODS Pavel Blažek se v úterý stane ministrem spravedlnosti. V exkluzivním rozhovoru pro MF DNES v předvečer svého jmenování mluvil o tom, co ho v úřadu čeká. Zmínil například, že by mu nevadilo jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní žalobkyní v Praze. A také to, že resort prostě bude muset najít úspory.

Místopředseda ODS Pavel Blažek | foto:  David Neff, MAFRA

Právě špatným vedením ministerstva v době úspor odůvodnil premiér Nečas odvolání Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila (rozhovor s premiérem o odvolání Pospíšila najdete zde). "Vláda postupuje tak, že prostor pro škrty musí být. Když peníze nejsou, tak se budou muset někde ubrat," řekl Blažek.

Připravuje se proto na debatu o rozpočtu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Půjde o zábavné setkání politického bažanta a velkého politického mága, ale snad se David s Goliášem domluví," předpokládá Blažek.

Nový ministr si je vědom toho, že jednou z bolavých oblastí jeho resortu je státní zastupitelství. Některé hlasy současný stav popisují jako "válku státních zástupců". Takový termín však Blažek odmítá. "Existují legitimní spory o povahu a podobu státních zástupců. Uvnitř soustavy státního zastupitelství i mezi politiky jsou na to rozdílné názory," řekl Blažek, který by se podle svých slov nebránil tomu jmenovat vrchní státní zástupkyní v Praze Lenku Bradáčovou.

"Musím zdůraznit, že ani zevnitř ODS, ani od pana premiéra, ani nikoho jiného nemám žádné zadání, jak mám v této věci rozhodnout. Musím se co nejdřív setkat s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a promluvit si s ním nejen o této věci. A pak se těším na setkání s paní doktorkou Bradáčovou. Chci si ověřit její integritu," uvedl.

Zároveň se snaží odradit politiky od vměšování do personálních otázek v justici. "Kterýkoliv politik se veřejně zastává doktorky Bradáčové, dělá pro ni to nejhorší, co dělat může. Příklad: stane-li se vrchní státní zástupkyní, klidně může za rok narazit na případ, kdy zjistí, že policie chce nedůvodně stíhat člena TOP 09, a zastaví to. V tu chvíli minimálně doktor Rath bude říkat, že TOP 09 má protekci," řekl v rozhovoru pro MF DNES Pavel Blažek.

Bradáčovou navrhuje na post po Vlastimilu Rampulovi nejvyšší žalobce Zeman. Pospíšil ji už nestihl jmenovat, ihned po jeho odvolání se tak objevily spekulace, že právě snaha zabránit tomu, aby se Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní v Praze, byla skutečným důvodem Pospíšilova konce v čele resortu. Podle těchto spekulací Bradáčová nevoní části ODS. Naopak TOP 09 se nynější ústecké krajské státní zástupkyně hlasitě zastává, její případné nejmenování by podle TOP 09 mohlo znamenat "koaliční problém" (podrobnosti o postoji TOP 09 čtěte zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz