Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr odstavil vojáka kvůli fašismu

  20:06aktualizováno  20:06
Chrudim - Elitního vojáka postavil ministr obrany mimo službu, protože se hlásí k fašismu. Příslušník chrudimské elitní brigády rychlého nasazení je totiž podezřelý, že zbil mladíka a přitom křičel nacistická hesla. Policisté navíc u něj našli opasek s fašistickými symboly. Pokud se obvinění prokáže ministr Jaroslav Tvrdík chce, aby voják přišel o všechny hodnosti a byl vyhozen z armády. Velitel elitní jednotky ovšem prohlásil, že voják dál normálně slouží.

Policisté tvrdí, že začátkem února v Hlinsku společně s kamarádem surově napadl sedmnáctiletého mladíka. Vykřikoval přitom nacistická hesla a švihal mladého muže opaskem s nacistickou orlicí. Protože napadený nebyl zraněn, předali policisté případ Městskému úřadu v Hlinsku, který ho řeší jako přestupek.

O čtrnáct dní později byl však stejný mladík napaden znovu. Tentokrát utrpěl vážné zranění v obličeji a leží v pardubické nemocnici. Policisté zatím nevědí, zda je to náhoda, anebo se mu voják pomstil za první udání.

"Napadený má zlomenou lícní kost a nemůže vypovídat, čekáme až se zotaví. Teprve poté budeme vědět, zda mladíka napadl ten samý muž. Zatím tedy počítáme s oběma variantami," uvedla mluvčí chrudimské policie Iveta Beránková.

Policisté při vyšetřování podle televize Nova zjistili, že voják patří ke skupině skinheadů.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík prohlásil, že vojáka propustí z armády, pokud se podezření potvrdí. "Dal jsem pokyn dočasně zprostit vojáka služby a nedovedu si představit, že by v této elitní jednotce v budoucnu sloužil. Je to vážná věc, se kterou se však velmi rychle vypořádáme, jsem připraven sáhnout k exemplárnímu trestu," poznamenal.

Velitel výsadkového praporu chrudimské brigády Aleš Opata ale řekl, že jeho voják dál slouží. "Vím, že byl v hospodě, tam se nachomítnul k nějaké rvačce. Pokud já vím, nic jiného neprovedl," řekl Opata.

"Pokud se jeho vina prokáže, u našeho proporu skončil," dodal.

Ministr Tvrdík prohlásil, že projevy extremismu jsou v armádě ojedinělým jevem a vojenská policie a kontrarozvědka mají tuto problematiku pod kontrolou. Připustil však, že případ z Hlinska poškozuje pověst armády a je v rozporu s morálním kodexem vojáka i bezpečnostními předpisy vojska, které má být během pár příštích let profesionální.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Dozorce dostal za smrt vězně půlroční podmínku. S trestem nesouhlasí

(ilustrační snímek)

Dozorci, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu, uložil soud trestním příkazem půlroční...

Najdete na iDNES.cz