Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr kvůli lékařům mění atestace. Platy mladých to neřeší, říkají doktoři

  4:11aktualizováno  4:11
Mladí lékaři si stěžují nejen na nízký plat, ale také na složitý systém atestací, který se příliš často mění. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se jim pokusil vyjít vstříc a systém zjednodušit. Lékaře ale přesto nepřesvědčil.

Kampaň lékařů Děkujeme, odcházíme! | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministerstvo úpravou kritizované vyhlášky pomůže hlavně ortopedům nebo neurologům. Loni se totiž příprava na atestace pozměnila tak, že první dva roky tráví lékaři v takzvaných kmenech (například interním, chirurgickém) a po jejich absolvování mohou některé výkony dělat samostatně.

Kmenů je však mnohem méně než lékařských oborů. Proto se třeba budoucí oční lékař dva roky zaučuje v chirurgii, teprve pak se vrátí na oční – a z tohoto oboru neumí po dvou letech praxe vůbec nic. V nové vyhlášce, která má být vydána do konce roku, už bude mít vlastní kmen, stejně jako urolog, neurolog nebo kožní lékař.

"To sice pomůže, ale je to jen dílčí změna. Problémy s atestacemi řeší jen z třiceti čtyřiceti procent," říká Martin Švestka ze sdružení Mladí lékaři. Komplikovaná příprava na atestace, před kterými mají lékaři nízké příjmy, je přitom jedním z důvodů, proč chtějí na konci roku podávat výpovědi z nemocnic a někteří uvažují o odchodu do zahraničí.

Systém atestací je pro lékaře demotivující

Lékaři vnímají jako problém i to, že si nákladnou přípravu na atestaci musí hradit sami. "Nebo podepsat dohodu, která je zavazuje pracovat pro zaměstnavatele ještě pět let po atestaci," říká Švestka. Ani po absolvování dvouletého "kmene" navíc doktor nedostane přidáno.

"Máme tady lékaře před atestací, který je v nemocnici šest let. Bere stejné peníze jako kolegyně, která nastoupila před půl rokem. To je demotivující," upozorňuje na nespravedlnost systému chirurg z písecké nemocnice Pavel Suchomel, který se také chystá na atestaci. Na vyšší plat lékař dosáhne až po atestaci, kterou může složit zhruba po pěti letech.

Děkujeme, odcházíme

3 700 lékařů podepsalo protestní výzvu Děkujeme, odcházíme.

Podpisem se zavázali, že na konci roku podají výpověď z nemocnice, pokud se jim nezlepší podmínky pro práci.

Po odchodu z fakulty lékař bere 17 340 korun. V přípravě na atestaci má 18 790 korun (bez služeb), pokud získá plný úvazek. To se nepodaří každému, například budoucí kožní lékařka Eliška Pojezná už dříve MF DNES popsala, že na pražské klinice dostala 0,01 úvazku – to je asi patnáct minut denně. Pracuje však celých osm hodin.

"Pro nemocnice jsou mladí doktoři před atestací levnou pracovní silou, systém je zneužívá," říká internista Pavel Vávra, zapojený do kampaně Děkujeme, odcházíme.

První snaha o zjednodušení přinesla spíše komplikace

Pravidla vzdělávání se poprvé výrazně měnila v roce 2004. Kvůli snaze je zjednodušit a zároveň se přizpůsobit EU byla zavedena jen jedna atestace místo dvou – a to český systém paradoxně zkomplikovalo. Ministerstvo proto loni přišlo s novou vyhláškou, která zavedla dvouletou přípravu v kmeni ukončenou testem. A druhým "stupněm" je atestace.

Vyhláška chce také omezit pobyt lékařů mimo domovskou nemocnici. Teď je mohou školit jen některé nemocnice, nejčastěji fakultní. Často se tedy stává, že primář z menší nemocnice přijme mladého doktora a ten dojíždí na stáže jinam.

"Mám tady chirurgy, které rok a půl nevidím," potvrzuje primář chirurgie v písecké nemocnici Vladimír Cejp. Doktoři ve svých domovských nemocnicích chybějí. A narážejí i na to, že nemohou sehnat práci právě kvůli tomu, že budou muset dojíždět na stáž. Navíc míst na stáže není dostatek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz