Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Kocáb chce umožnit adopci i registrovaným párům

  15:30aktualizováno  15:30
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb chce umožnit registrovaným párům adoptovat děti. Podnět hodlá předložit vládě ještě před podzimními volbami. Informoval o tom server Týden.cz. Homosexuální páry nyní mohou adoptovat děti, jen pokud nejsou registrovanými partnery.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle Jiřího Hromady z Gay iniciativy je podobný postup protiústavní. "Protiústavní je, že když je člověk sám, může o adopci požádat, pokud vstoupí do registrovaného partnerství, je mu to znemožněno," sdělil iDNES.cz Hromada.

Podnět sepsala rada pro lidská práva, podle níž by měli mít právo na adopci dítěte všichni občané. Současné ustanovení je podle nich v rozporu i s právem EU. Rada vycházela z analýzy vypracované společností Gender Studies a odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. - o analýze čtěte více zde

Současná legislativa umožňuje adoptovat děti i ženě nebo muži žijícím samostatně. "Jako společné dítě mohou osvojit jen manželé. V případě soužití druha a družky může dítě osvojit jen jeden z nich. Chce-li však dítě osvojit jen jeden z manželů, musí mít souhlas druhého manžela," informuje na svých stránkách Fond ohrožených dětí (FOD).

Právo adoptovat si dítě společně bude patřit výlučně manželským párům, i pokud projde návrh rady.

FOD adopce homosexuálními páry nevadí

Ředitelka FOD Marie Vodičková nevidí v adopcích homosexuálními páry problém. "Pokud jsou to osoby kvalitní, nevidím celkem důvod, proč by dítě adoptovat neměly," sdělila iDNES.cz Vodičková. Prověřeni by ale podle ní měli být oba partneři ve společné domácnosti.

"Myslím si ale, že by to měly být děti, které už z toho mají trochu rozum. Které jsou vyrovnané s tím, že mají dva táty nebo dvě mámy," míní Vodičková. Malé dítě, které tomu ještě nerozumí, by se mohlo stát terčem posměchu spolužáků nebo okolí, dodala.

Ideální podle ní je, když rodič naváže nějaký vztah s dítětem a dítě si adopci samo přeje. Jednou z možností může například být, že dítě chce osvojit partner nebo partnerka rodiče dítěte.

Pokud se ale jedná o děti, které se umísťují do náhradních rodin snadno, tedy děti malé, zdravé, z běžné populace, dává se přednost manželským párům. "Pro dítě je lepší, když má matku a otce a ne jen jednoho z nich," uvedla Vodičková.

Návrh rady pro lidská práva nyní prochází připomínkovým řízením a zapracovávají se do něj připomínky jednotlivých resortů. Návrhem se zřejmě bude zabývat ještě Fischerova vláda.

"Doufám, že vláda k němu bude přistupovat racionálně z hlediska ústavního práva a že by nakonec podnět mohla doporučit," uzavřel Hromada.

Homosexuální páry ročně adoptují kolem desítky dětí z celkového počtu zhruba pěti set adopcí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz