Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Kavan lže

  23:25aktualizováno  23:25
P r a h a - Ministr zahraničí Jan Kavan v kauze Český dům veřejně lže. Říká, že o pochybném pronájmu budovy v centru Moskvy on osobně nevěděl a že vše připravovali jeho podřízení, a to ve značném spěchu až od loňského října. Mladá fronta DNES však získala důkazy, že Kavan byl o všem předem informován, všechny potřebné dokumenty podepsal, a hlavně - s přípravou pro stát nevýhodného pronájmu rakovnické firmě Hotel Český dům přímo Kavan začal už loni v létě. Policie navíc včera potvrdila, že informace z novin o podezřelé transakci považuje za natolik vážné, že je důkladně prověří.

Prošetřením případu byla pověřena speciální Služba pro odhalování korupce. "Bude to standardní šetření, včetně ústních výpovědí zainteresovaných osob," uvedla policejní mluvčí Ivana Zelenáková.

Vzápětí po prohlášení policie ministerstvo zahraničí prostřednictvím ČTK oznámilo, že pokud se v kauze Český dům někde stala chyba, odpovědnost padá na generálního sekretáře Karla Srbu.

"Za apolitickou část ministerstva je odpovědný generální sekretář," prohlásil mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil.

Konkrétní viníky ministr slíbil vypátrat a potrestat do příští středy. Kavan ve středu zdůraznil, že on osobně vinu necítí. "Považuji za nezbytné upozornit, že řešení provozu Českého domu nevzniklo z iniciativy ministerstva, natož mé vlastní," řekl Kavan ve středu. "Přijetím vládního usnesení ze dne 4. října 2000 muselo ministerstvo v krátkém období mezi říjnem a koncem roku řešit změnu provozování Českého domu." Kavan přitom dva měsíce před vládním usnesením osobně pověřil Karla Srbu přípravou celé operace.

"Schvaluji zahájení privatizace činnosti komplexu Českého domu Moskva a ukládám generálnímu sekretáři koordinovat privatizaci," stojí v rozhodnutí z 15. srpna 2000.

Rovněž advokát Jiří Teryngel, na jehož kancelář se Kavan pokusil svalit část viny za nedostatky ve smlouvě, ve čtvrtek potvrdil, že smlouva byla připravována už od července, a to přímo s firmou Hotel Český dům. Firmu založil bývalý management budovy složený ze zaměstnanců zastupitelského úřadu. "Společnost byla za tím účelem založena v červenci a od té doby si obě strany dojednávaly smlouvu," řekl Teryngel.

Smlouva, kterou Kavan nakonec loni v listopadu podepsal, je podle posudků několika právníků krajně nevýhodná pro stát a porušuje mezinárodní úmluvy. Mimo jiné tím, že firma není v Rusku registrována, používá účet zastupitelského úřadu, a tudíž v Rusku neplatí daně ani clo za dovezené zboží. Kavan navíc ve smlouvě v rozporu se svými kompetencemi slíbil firmě předkupní právo.

Další Kavanova lež spočívá v jeho obhajobě této smlouvy.

Když ho na rizika dohody loni v prosinci upozorňoval velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta, Kavan mu dopisem odpověděl: "Původní projekt byl důkladně projednán a odsouhlasen jak vedením mezinárodněprávního odboru, tak i jednotlivými náměstky." Podobně se ministr vyjádřil i ve sněmovně při interpelaci: "Smlouva prošla řádným vnitroresortním připomínkovým řízením a odborným posouzením právního odboru." V tomto případě Kavana usvědčují ze lži jeho vlastní podřízení. "Nevěděli jsme o tom, ale nezlobte se, víc vám neřeknu," uvedl vedoucí právního oddělení resortu Vladimír Brož.

Šéf mezinárodněprávního odboru Jaroslav Horák odpověděl: "Jediné informace, které o tom mám, jsem získal z vašeho deníku." Jan Kavan se zaštiťoval i schvalovacím kolečkem náměstků. Pavel Telička však uvedl: "Mohu jednoznačně prohlásit, že návrh smlouvy a projekt jako takový mně nebyl nikdy předložen ke schválení ani k vyjádření." Za schválení smlouvy se naopak osobně zasazovala náměstkyně Helena Opolecká, což potvrdili jak diplomaté z Moskvy, tak zaměstnanci Hotelu Český dům. Například správce budovy Zdeněk Will uvedl, že jej Opolecká pověřila, aby smlouvu za velvyslanectví podepsal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Najdete na iDNES.cz