Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Kavan lže

  23:25aktualizováno  23:25
P r a h a - Ministr zahraničí Jan Kavan v kauze Český dům veřejně lže. Říká, že o pochybném pronájmu budovy v centru Moskvy on osobně nevěděl a že vše připravovali jeho podřízení, a to ve značném spěchu až od loňského října. Mladá fronta DNES však získala důkazy, že Kavan byl o všem předem informován, všechny potřebné dokumenty podepsal, a hlavně - s přípravou pro stát nevýhodného pronájmu rakovnické firmě Hotel Český dům přímo Kavan začal už loni v létě. Policie navíc včera potvrdila, že informace z novin o podezřelé transakci považuje za natolik vážné, že je důkladně prověří.

Prošetřením případu byla pověřena speciální Služba pro odhalování korupce. "Bude to standardní šetření, včetně ústních výpovědí zainteresovaných osob," uvedla policejní mluvčí Ivana Zelenáková.

Vzápětí po prohlášení policie ministerstvo zahraničí prostřednictvím ČTK oznámilo, že pokud se v kauze Český dům někde stala chyba, odpovědnost padá na generálního sekretáře Karla Srbu.

"Za apolitickou část ministerstva je odpovědný generální sekretář," prohlásil mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil.

Konkrétní viníky ministr slíbil vypátrat a potrestat do příští středy. Kavan ve středu zdůraznil, že on osobně vinu necítí. "Považuji za nezbytné upozornit, že řešení provozu Českého domu nevzniklo z iniciativy ministerstva, natož mé vlastní," řekl Kavan ve středu. "Přijetím vládního usnesení ze dne 4. října 2000 muselo ministerstvo v krátkém období mezi říjnem a koncem roku řešit změnu provozování Českého domu." Kavan přitom dva měsíce před vládním usnesením osobně pověřil Karla Srbu přípravou celé operace.

"Schvaluji zahájení privatizace činnosti komplexu Českého domu Moskva a ukládám generálnímu sekretáři koordinovat privatizaci," stojí v rozhodnutí z 15. srpna 2000.

Rovněž advokát Jiří Teryngel, na jehož kancelář se Kavan pokusil svalit část viny za nedostatky ve smlouvě, ve čtvrtek potvrdil, že smlouva byla připravována už od července, a to přímo s firmou Hotel Český dům. Firmu založil bývalý management budovy složený ze zaměstnanců zastupitelského úřadu. "Společnost byla za tím účelem založena v červenci a od té doby si obě strany dojednávaly smlouvu," řekl Teryngel.

Smlouva, kterou Kavan nakonec loni v listopadu podepsal, je podle posudků několika právníků krajně nevýhodná pro stát a porušuje mezinárodní úmluvy. Mimo jiné tím, že firma není v Rusku registrována, používá účet zastupitelského úřadu, a tudíž v Rusku neplatí daně ani clo za dovezené zboží. Kavan navíc ve smlouvě v rozporu se svými kompetencemi slíbil firmě předkupní právo.

Další Kavanova lež spočívá v jeho obhajobě této smlouvy.

Když ho na rizika dohody loni v prosinci upozorňoval velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta, Kavan mu dopisem odpověděl: "Původní projekt byl důkladně projednán a odsouhlasen jak vedením mezinárodněprávního odboru, tak i jednotlivými náměstky." Podobně se ministr vyjádřil i ve sněmovně při interpelaci: "Smlouva prošla řádným vnitroresortním připomínkovým řízením a odborným posouzením právního odboru." V tomto případě Kavana usvědčují ze lži jeho vlastní podřízení. "Nevěděli jsme o tom, ale nezlobte se, víc vám neřeknu," uvedl vedoucí právního oddělení resortu Vladimír Brož.

Šéf mezinárodněprávního odboru Jaroslav Horák odpověděl: "Jediné informace, které o tom mám, jsem získal z vašeho deníku." Jan Kavan se zaštiťoval i schvalovacím kolečkem náměstků. Pavel Telička však uvedl: "Mohu jednoznačně prohlásit, že návrh smlouvy a projekt jako takový mně nebyl nikdy předložen ke schválení ani k vyjádření." Za schválení smlouvy se naopak osobně zasazovala náměstkyně Helena Opolecká, což potvrdili jak diplomaté z Moskvy, tak zaměstnanci Hotelu Český dům. Například správce budovy Zdeněk Will uvedl, že jej Opolecká pověřila, aby smlouvu za velvyslanectví podepsal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz