Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr hrozí až čtrnácti soudcům kárným řízením kvůli průtahům

  11:24aktualizováno  11:55
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zvažuje, že podá podnět k zahájení kárného řízení proti deseti až čtrnácti soudcům z okresních soudů v Ústí nad Labem a Chomutově. Důvodem jsou průtahy řízení. Pospíšil k tomu dospěl po kontrole severočeské justice, která se řadu let potýká s takzvanými "nedodělky".

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na kongresu ODS (6. 12. 2008) | foto: Soňa KarbusickáiDNES.cz

Pospíšil to řekl na dnešní tiskové konferenci, na níž představil výsledky kontroly severočeské justice, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší počet nevyřízených soudních spisů jak v trestních, tak i v civilních sporech.

Ministerstvo spravedlnosti se proto loni rozhodlo provést namátkovou kontrolu na okresních soudech v Ústí nad Labem, Chomutově a Teplicích.

Zaměřilo se na trestní i občanskoprávní případy, které se táhnou déle než pět let. Zatímco v Teplicích ještě prověrky nejsou u konce, na zbývajících dvou soudech kontroloři odhalili nadměrné průtahy u celkem dvaceti osmi kauz, přičemž většina těchto kauz "leží" na soudě chomutovském.

Odborníci z ministerstva v současné době zkoumají, zda u soudců, kteří mají tyto kauzy na starosti, existují důvody k podání kárné žaloby.

Prověrka prokázala nedostatky i dílčí úspěchy

Prověrka ministerstva spravedlnosti ukázala, že během posledních tří let se zvýšil počet vyřízených věcí a došlo také ke snížení počtu nedodělků. I přesto je ale situace v severočeské justici nadále vážná.

"Přijatá opatření přinesla první výsledky v podobě snížení počtu nedodělků. Pozornost je však třeba zaměřit na odstranění nedodělků, které jsou starší pěti let. Proto jsem se rozhodl provést komplexní prověrku všech spisů starších pěti let," okomentoval výsledky prověrky Jiří Pospíšil.

Namátková kontrola u dvou okresních soudů v Chomutově a Ústí nad Labem totiž potvrdila, že v některých případech došlo k neoprávněným průtahům. Ministerstvo proto počítá s další, podrobnější fází prověrky v severočeské justici.

Severočeská justice - výsledky kontroly

Rok 2006
Počet soudců: 324 (stav nebyl naplněn)

V trestní agendě napadlo 15 349 věcí a vyřízeno bylo 16 074 věcí, tj. pouze 16 % z celorepublikového počtu. Počet nedodělků byl 10 034. Nedodělků starších 5 let bylo 236.

Rok 2008
Počet soudců: 372 (další zvýšení se připravuje)

V trestní agendě napadlo k 30. 11. 2008 14 760 věcí a vyřízeno bylo 17 777 věcí, tj. přes 18 % z celorepublikového počtu. Počet nedodělků se snížil na 9 194 věcí. Nedodělků starších 5 let je 301.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz