Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Heger představil bič na korupci, zakázky nad milion pohlídá sám

  11:23aktualizováno  13:45
Ministr zdravotnictví Leoš Heger zveřejnil protikorupční strategii. Ta upravuje pravidla veřejných zakázek na ministerstvu i v přímo řízených organizacích, sponzoring i obchodní vztahy. Ministr bude například schvalovat všechny zakázky nad milion korun. "Pro ministerstvo je řešení korupce prioritní věcí, i když nejsem přítelem takových velkých strategií," uvedl ministr.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Michal KamarytČTK

Strategie ministra Hegera mimo jiné reaguje na akci nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme a je součástí reformy, která přesměruje více peněz na platy lékařů a zdravotníků. Určuje pravidla pro zadávání veřejných zakázek, sponzoring a obchodní vztahy. Zavádí i registr referenčních cen a omezuje kongresovou turistiku lékařů za peníze farmaceutických firem.

PRAVIDLA PRO ZAKÁZKY MZ

* Všechny zakázky nad 50 tisíc budou uveřejňovány v elektronickém systému veřejných zakázek

* Ministr bude schvalovat všechny zakázky nad 1 milion korun, do 1 milionu korun je budou schvalovat náměstci ministra

* Budou se konat analýzy potřebnosti zakázek

* Vznikne roční plán veřejných zakázek

* Smlouvy budou uveřejňovány na internetu

"Věcí, která kromě předražených zakázek vede utrácení zbytečných peněz, je oblast specifikací - přístroj, který má mnohem vyšší výkonnost nebo umožňuje daleko vyšší úroveň vyšetření, nemají menší nemocnice zapotřebí a mohou mít skromnější. Třetí oblastí je ovlivňování farmaceutických firem na úrovni lékařů," vypočítal ministr.

Slíbil, že na nákupy budou ministerstvo a fakultní nemocnice využívat elektronické aukce. V případě, že by o zakázku měl zájem jen omezený počet uchazečů, zváží ministerstvo nabídkovou cenu a porovná ji s cenou obvyklou, pokud se bude příliš lišit, zadání zakázky se zopakuje.

"Budeme se snažit, aby do výběrových řízení vstupovaly firmy, které jsou ochotny toto respektovat. Jestliže někdo vstupuje do veřejné zakázky, měl by počítat s tím, že míra kontroly bude vyšší než u privátních zakázek," uvedl ministr Heger.

Náměstek pro legislativu a právo Martin Plíšek uvedl, že ministerstvo bude všechny veřejné zakázky zveřejňovat na internetu a ty nad padesát tisíc korun i v systému veřejných zakázek. "Zakázky ministerstva zdravotnictví a fakultních nemocnic nad milion korun schválí ministr, do milionu korun pak náměstci," nastínil nový systém Plíšek.

Ministr dodal, že na ministerstvu není zakázek nad milion zase tolik, aby svůj nový úkol nezvládal. "Největšími nákupy jsou očkovací vakcíny, ostatní věci se týkají spíše provozu úřadu, ty nejsou tak drahé," vzkázal.

Už žádné sponzorované cesty

Heger také plánuje postupně omezit a do roku 2012 úplně znemožnit přijímání sponzorských darů od firem, které se uchází o veřejnou zakázku."Rozhodovat má kvalita a cena nabízených služeb či materiálů, ne sponzorský dar," míní Heger. Dodal, že to platí i pro pracovní cesty a odborné konference, které lékařům firmy platí. Účelové hrazení pracovních cest "na jméno" bude zcela nepřípustné, řekl ministr.

Omezí se i kongresová turistika lékařů a zdravotníků. Nově by se měli odborníci setkávat pouze v České republice. Pokud se už účastní zahraničního kongresu, musí na něm aktivně vystoupit a své vystoupení pak prokázat.

True

Všechna opatření platí od dnešního dne. Je závazná pro nemocnice řízené státem, ministr ji ale nabídne také hejtmanům pro krajské nemocnice.

Šéf brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus je vítá. "Nové věci se snažíme rychle během ledna implementovat, věříme, že nám to sníží investice i provozní náklady. Bude však obtížné regulovat kongresovou turistiku lékařů, protože každá nemocnice to řeší jiným způsobem," míní Kraus.

"Strašně mě mrzí, že žiji v zemi, která má tak špatnou pověst. Bylo jen velmi málo kauz, kde se našli viníci. Musíme to proto řešit do budoucnosti, všechna prováděná opatření zatím nestačila. Toto je demonstrace našeho dalšího pokusu, jak se v této sféře lépe snažit," uzavřel ministr.

OBECNÁ PRAVIDLA PRo VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ

* Pokud je možné přesně a jednoznačně stanovit technické parametry předmětu plnění veřejné zakázky, smluvní podmínky a jeho medicínský účel, bude vždy jediným hodnotícím kritériem cena.

* Pokud to povaha předmětu plnění umožní, použije se institut elektronické aukce.

* V zadávací dokumentaci bude vždy uvedeno, že uchazeč souhlasí se zveřejněním všech náležitostí případného smluvního vztahu.

* Zadavatel vždy zpřístupní plné znění zadávací dokumentace na svých internetových stránkách a následně i výsledky zadávacího řízení - tedy nejvýhodnější nabídku a cenu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz