Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ilustrační foto

Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ilustrační foto | foto: ČTK

Ministr Heger nemyslí na naše platy a ohrožuje pacienty, varují lékaři

  • 256
Česká lékařská komora ostře zkritizovala ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Po jednorázovém navýšení platů lékařů přestal plnit memorandum, říká komora. Lékařům se nelíbí ani vyhláška, která zlegalizuje zastupování lékařů mezi obory. Prý ohrozí pacienty.

Prezident České lékařské komory vyzval lékaře, aby bránili svá práva. Ministr Heger totiž podle něj "nevytvořil žádné podmínky pro další navýšení platů," upozornil Kubek.

Podle memoranda, které letos na jaře zajistilo nemocničním lékařům nárůst platů, by se měly v roce 2012 zvýšit platy lékařů o deset procent. Více peněz by měli brát i další pracovníci ve zdravotnictví. Lékaři ale už delší dobu upozorňují, že na platy zatím není odkud brát.

Ministerstvo se proti kritice České lékařské komory ohradilo. "Platy lékařů jsme zvedli a je naší prioritou dosáhnout i navýšení mezd lékařů a zdravotníků v příštím roce. Pracujeme na tom a děláme maximum, plnění memoranda neupozaďujeme," míní mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V nemocnici musí být kvalifikovaný doktor

Za návrat do minulého století označil Kubek chystanou vyhlášku o minimálním personálním zabezpečení zdravotních služeb. Ta počítá třeba s vytvořením sdružených lůžkových fondů a laicky řečeno znamená, že u lůžka na noční pohotovosti může gynekologa ve službě zastoupit očař, tedy že pacienta s určitým problémem může ošetřit i lékař bez příslušné kvalifikace. (Více k novince čtěte zde)

"Popírá to nutnost jakéhokoliv specializačního vzdělávání lékařů," varoval Kubek.

Ani v tomto s ním ministerstvo nesouhlasí. "Co se týká připravované vyhlášky, tu pan Kubek trošku překrucuje. Dokument bude velmi podobný až totožný s dokumenty v Evropské unii. Vycházíme z modelů v Německu a Rakousku a chceme dosáhnout podobného stavu. Je nesmysl, že by někde za gynekologa operoval očař. Týká se to nočních služeb v nemocnicích, ne výkonů. I dnes tam ti lékaři jsou," upozornil Sršeň.

"Lidé se nemusí ničeho bát, troufám si říci, že pokud je to dobré pro holandského nebo německého pacienta, mohlo by to být dobré i pro toho českého," vzkázal s tím, že nekvalifikovaný lékař nemůže operovat problém, kterému nerozumí.

"Bují tu byrokracie," stěžují si lékaři

Komoře se nelíbí ani zákon o zdravotních službách, hlavně ustavení povinnosti, podle níž by si měla zdravotnická zařízení znovu žádat o povolení činnosti. Nadměrná byrokracie by znamenala likvidaci zejména starších soukromých lékařů, jejichž místa by bezplatně zaplnily zdravotnické řetězce, myslí si Kubek.

Představenstvo ČLK proto vyzvalo Hegera, aby začal plnit své povinnosti a hájil práva pacientů a zdravotníků. Dosud prý byl loajální spíš k ministru financí Miroslavu Kalouskovi.

Pokud lékařům nebude vyhověno, je podle Kubka možné, že přijdou protesty. "Projednávali jsme protestní akce, které neohrozí bezpečnost pacientů, ale kterými by lékaři dali najevo, že ze sebe nenechávají dělat pitomce," odpověděl Kubek na dotaz novinářů, jak chtějí postupovat v případě, že se situace nezmění.

Ministerstvo kritiku Kubka odmítá

Ministerstvo však odmítá, že by nový zákon o zdravotních službách podporoval bujení byrokracie. "Na žádost krajů po lékařích chceme, aby během tří let předložili několik základních dokumentů, které by měli mít v šuplíku. Nevidím v tom přebujelou byrokracii, pokud to někomu činí potíže, asi je nemá a je zde něco špatně. Je to jako mít problém s předložením maturitního vysvědčení, to si také schováváte," vzkázal na stranu ČLK mluvčí.

Podle ministerstva se jedná i o určitou revizi systému, aby měl pacient jistotu, že lékař má určitou praxi a případně specializaci a aby kraje měly na lékaře potřebné kontakty. S lékaři se ministr Heger jednat nechystá. "S panem Kubkem žádné setkání nechystáme, komunikujeme a domlouváme se s odbory, s těmi jsme také podepsali memorandum," vzkázal mluvčí ministerstva zdravotnictví s tím, že Milan Kubek zaměňuje svou stavovskou organizaci za odbory. "Příliš nerozumíme tomu, jaký je jeho status," míní Sršeň.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video