Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Heger nechá odborníky určit, co je standardní péče a co už víc

  14:54aktualizováno  15:22
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už ví, jak určit standardní péči a péči, za kterou by si už pacienti měli připlácet. Standard by měli určit odborníci z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ministr jde s návrhem na středeční K9, kde by ho měly projednat politické špičky.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Yan Renelt, MF DNES

Standardy a nadstandardy určí lékařská společnost, její názory pak budou připomínkovat zdravotní pojišťovny, stavovské komory a pacientské organizace. Česká lékařská komora, jak požadovaly Věci veřejné, zůstane v grémiích poskytovatelů péče a mluvit do standardů bude, ujistil ministr.

Návrh už leží v Poslanecké sněmovně. Musí jej projednat výbory a jako pozměňovací návrh ho Heger plánuje zařadit do takzvané malé novely. Celý proces může být určen i ministerskou vyhláškou. Obě cesty jsou podle Hegera otevřené. "S takovou vizí půjdeme na jednání K9. Chci o všem diskutovat s politickými partnery," řekl Heger.

Ministr zatlačí na nemocnice

Čtvrt roku po podepsání memoranda, kterým skončila protestní odborová akce Děkujeme, odcházíme, nedostali přidáno lékaři v 15 ze 190 nemocnic. Ředitelé tvrdí, že jim zdravotní pojišťovny na zvýšení platů o 5 000 až 8 000 korun nedaly peníze. Šéf odborů Martin Engel se dnes s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem proto dohodl, že mu dá seznam nemocnic i pojišťoven, kde je tento problém, a ministr "zasáhne".
Problém přetrvává ve Zlínském kraji, problémy jsou i ve Středočeském kraji v Mělníku a Příbrami, z menších nemocnic pak například v Kadani a Semilech.

ČTK

Dnešní systém, kdy nadstandardní péče existuje, ale není uzákoněna, nahrává podle ministra korupci a šedé ekonomice. Nárok pacienta na standard a legální připlácení na ekonomicky náročnější péči podle něj systém zprůhlední. Pacient dostane stejnou péči jako nyní a nikdo nebude šizen, navíc bude přesně vědět, nač má nárok a co může vyžadovat.

Za nadstandardní péči bude považována například žlutá laminátová sádra, endoprotézy či určité operace na operačních robotech.

Péče časově i místně dostupná

Nárok pacienta chce ministerstvo postavit na třech pilířích: na místní dostupnosti péče, časové dostupnosti a seznamu výkonů s bodovými hodnotami.

"Cílem není rozdělovat péči na lepší a horší, ale při zachování objemu péče v současné kvalitě udržet dlouhodobou ekonomickou stabilitu systému zdravotnictví," upozornil několikrát ministr.

Časová dostupnost péče by měla omezit délku čekání na jednotlivé výkony. Každý pacient si tak může ověřit časovou dostupnost zákroku a v případě nesrovnalostí si může stěžovat.

Geografická dostupnost péče zajistí základní péči v každém okrese a specializovanou v každém kraji. "Na všechny se musí spravedlivě dostat. K péči musí mít stejný přístup i lidé z periferií, a to i k té špičkové," ujistil ministr.

Kdo o nároku pacienta rozhodne

* Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně
* Česká lékařská komora
* Zdravotní pojišťovny
* Zástupci pacientů
* Profesní organizace poskytovatelů péče
* Ministerstvo zdravotnictví

Vznikne komise jako poradní orgán ministra. Jednotlivé strany budou mít rovné postavení.

Dodal, že ani zdravotnictví v bohatých zemích nemá neomezené prostředky. "Zavádění variant nebude znamenat omezení péče, pouze umožní legální spoluúčast pacientů na úroveň obvyklou ve vyspělých evropských zemích, aniž by došlo ke zhoršení situace slabších spoluobčanů," míní ministr.

Pacienti budou vydávat méně peněz a legálně

Pacienti si nyní za lepší zdravotní pomůcky či lepší materiál připlácí nelegálně, hradí navíc plnou cenu, nikoliv jen rozdíl mezi tím, co hradí pojišťovna a kolik stojí lepší materiál. Peníze tak jdou přímo do kapes lékařů, případně se podepisuje sponzorská smlouva.

"To, co připravujeme, je pouze upřesnění a zprůhlednění systému. Prosazujeme, aby některé věci, které si dnes platí lidé pokoutně, byly placeny otevřeným způsobem," dodal Heger s tím, že pacienti si doplatí jen rozdíl mezi oběma variantami a dražší variantu bude ministerstvo regulovat.

Pacienta musí navíc lékař informovat, jaká varianta je pro něj bez doplatku a za kterou už si může připlatit a kolik. Lékař ani nemocnice jej nemohou tlačit k dražší péči. "Všechna péče navíc musí mít stejný léčebný výsledek," dodal náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Podle ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice a bývalé ministryně Dany Juráskové zatím není možné vyčíslit, kolik peněz do zdravotnictví díky nadstandardu přiteče. "Protože zatím není stanovena hranice nároku. Tedy toho, jaká péče má být hrazena pouze ze zdravotního pojištění," míní Jurásková. VFN byla druhou nemocnicí v pořadí, kam Heger managementu a lékařům přijel reformní kroky vysvětlovat.

"Existuje tady prostor, kdy jsou lidé ochotni platit za věci, které nejsou úplně nezbytné. Této ochoty je potřeba využít," míní Jurásková s tím, že by to mělo být za cenu, že lidé si budou moci zvýšit komfort léčby, kvalita ale zůstane u standardu i nestandardu zachována na stejné úrovni.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz