Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Kalousek: Zdejší politici manipulovali s dotacemi a podváděli

  11:58aktualizováno  11:58
Ať kraj zaplatí třetinu z 2,5 miliardové pokuty za chyby při čerpání dotací. Jinak se dalších příspěvků z Evropské unie nedočká. Tak zní vzkaz ministra financí Miroslava Kalouska, který se ve čtvrtek večer zúčastnil krajského sněmu TOP 09 v Lokti.

Miroslav Kalousek | foto:  Dan Materna, MAFRA

"ROP Severozápad byl typický tím, že kvalitní projekty, které měly dostatečný počet bodů a ocitly se díky tomu nad čarou, se po politickém rozhodnutí propadly pod čáru a neuskutečnily se. A velmi nekvalitní projekty naopak skončily nad čarou. Zásadní problém byl tedy v politickém rozhodování," řekl Kalousek.

Je možné rozdělit dosud jednotný ROP Severozápad na dva kraje podle toho, jestli jsou ochotny zaplatit pokutu za chyby při čerpání eurodotací? Překvapivě s tím vystoupil na krajském zastupitelstvu váš náměstek Jan Gregor.
Náměstek to udělal na můj pokyn. Ministerstvu financí mimořádně záleží na tom, aby se vyčerpaly všechny peníze určené na rozvoj regionu. Krajská zastupitelstva ale musí pochopit, že za chyby, podvody a loupeže musí nést odpovědnost právě ta úroveň, kde se o chybách, podvodech a loupežích rozhodovalo. V případě ROP Severozápad je to úroveň krajských politiků a regionální rady ROP. Ústecký kraj to odmítá pochopit, tedy odmítá platit za chyby, za které je odpovědný. Písemně jsem potvrdil hejtmanovi Karlovarského kraje, že pokud pochopí a kraj se ujme odpovědnosti, tak mu poskytneme dlouhodobou návratnou půjčku, aby splátka pokuty byla únosná pro zajištění veřejných služeb kraje.

Ale dá se ROP Severozápad rozdělit?
Institucioálně ne. Ale když se zdejší kraj narozdíl od Ústeckého přihlásí ke své míře odpovědnosti, jsem schopen spolu s ministrem pro místní rozvoj Jankovským zařídit, aby byly certifikovány projekty, jejichž příjemci jsou z Karlovarského kraje.

To je docela chytrý tah. Vyvinete tím tlak i na Ústecký kraj.
Ne, je to velmi jednoduché. Kdo je ochoten platit za své chyby, může čerpat dotace dál. Oba kraje mají stejnou šanci. A týká se to všech dalších krajů. O sankcích se bavíme i s Libereckým, Pardubickým, Královéhradeckým krajem, kde hejtmani mají racionálnější stanovisko. Také jim nabízíme půjčku.

Zdejší hejtman se zaklíná, že kraj nepochybil...
Tak nebude dál čerpat dotace.

...a že kraj nemá s ROP Severozápad žádnou souvislost.
To je přece komické. V regionální radě ROP seděli vrcholní krajští politici z ODS a ČSSD. Vše rozhodovali. Ministerstvo financí sice mělo svou metodickou roli, ale přímí auditoři projektů byli zase v personální pravomoci krajských politiků a hejtmana. Když to řeknu slušně, tak politici z ČSSD a z ODS v ROP Severozápad v dojemné spolupráci manipulovali a podváděli. Bylo by mimořádné nefér chtít po daňových poplatnících z jiných krajů, aby platili zlodějiny pánů Nováka a Oulického (bývají označováni za kmotry v Ústeckém kraji) v ROP Severozápad.

Ale uznejte, že trest 2,5 miliardy je mimořádně tvrdý.
Není. Je přesně podle pravidel Evropské komise. Mimořádně tvrdé bylo, že se tady toho tolik ukradlo. To si vyřiďte s Oulickým a Novákem.

Ministerstvo financí nemělo dřív signály, co se tu děje?
Ministerstvo nemá pátrací prostředky jako policie. Celou řadu věcí se dozvědělo až z policejního spisu. Opakuji, že auditoři projektů byli v personální pravomoci ROP, to znamená hejtmana. Nepochybuji o tom, že o auditorech rozhodovali také Novák s Oulickým. Proto také Evropská komise trvala na tom, aby audit od 1. 1. 2013 přešel pod ministerstvo financí, což se stalo. Audit se tím výrazně zefektivnil, což má ale i negativní dopady, protože zastavuji několik dalších operačních programů.

Pokud krajské zastupitelstvo rozhodne, že pokutu uhradí, za jak dlouho ministerstvo ROP otevře a začne proplácet už hotové nebo rozestavěné akce?
V řádu týdnů.

Peníze, které kraj na pokutě zaplatí, budou převedeny zpět tak, aby o ně zdejší obce, firmy mohly znovu žádat?
Korekce neznamená nic jiného, než že kraj může tyto peníze čerpat. Ovšem na jiné a správné projekty. Nikoliv na ty vadné. Pokuta neznamená definitivní ztrátu peněz. Znamená to: Co se proinvestovalo špatně, to si vy hoši, co jste spolu kradli, zaplaťte ze svého.

Zajímal jste se někdy o vadné a nemravné projekty z Karlovarského kraje?
Máme k tomu jednoznačnou analýzu a zvažuji, že ji zveřejníme. Nemravný byl celý způsob řízení ROP Severozápad. Obsadili ho lidé z ČSSD a ODS, tedy v dresu pana Oulického.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz