Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Dobeš sepsul šéfku Akreditační komise za výroky v médiích

  16:44aktualizováno  19:12
Ministr školství Josef Dobeš se rozhněval na předsedkyni Akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. Vadí mu, že mluví v médiích o prověrkách na soukromých vysokých školách v případech, které ministerstvo ještě neuzavřelo.

Dobešovi vadí, jak Dvořáková mluví v médiích. | foto: ČTK

Spor mezi Dobešem a Dvořákovou vznikl kvůli návrhu komise na omezení akreditace soukromé Univerzitě Jan Amose Komenského a odebrání akreditace Bankovního institutu. V prvním případě ministerstvo poprvé vyhovělo odvolání univerzity, v druhém škola přišla jen o akreditaci na výuku v angličtině. I proti tomu se však škola ještě může odvolat. Dvořáková v tisku ministerské úředníky opakovaně kritizovala.

Podle ministra je její postup nepřípustný a neprofesionální. "S jistou mírou nadsázky mediální počínání předsedkyně Akreditační komise připomíná 50. léta, kdy dělníci v závodech předem rozhodovali o výsledcích politických soudů," uvedl ministr.

Vyjádření Dvořákové se redakci nepodařilo sehnat. Mobil nezvedá a na dotaz zaslaný esemeskou nereaguje.

Dobeš tvrdí, že Dvořáková svými výroky v médiích vyvíjí na úředníky nepřípustný nátlak, přestože oba případy ještě nejsou rozhodnuté. "Jako ministr jsem nepodepsal ještě žádný závěr,“ vzkazuje Dobeš.

Ministr se také obává, že výroky Dvořákové v médiích školám mohou pomoci v případném soudním sporu. Navíc si podle něj už v minulosti řada škol stěžovala na to, jak Dvořáková o kauzách hovoří v médiích.

V budoucnosti Dobeš počítá s tím, že roli akreditační komise a ministerstva v rozhodování o akreditacích by v budoucnu převzal nový nezávislý úřad nazvaný Národní akreditační agentura. Změnu má přinést nový vysokoškolský zákon (celou zprávu čtěte zde).

Příliš mnoho studentů, málo pedagogů

Na Univerzitě Jana Amose Komenského komise upozornila na masivní nárůst počtu studentů, aniž by se adekvátně tomu zvyšoval i počet pedagogů. Komise proto navrhla omezení akreditace doktorského studia speciální pedagogiky a magisterského studia andragogiky.

Škola se ale odvolala a ministerstvo jí vyhovělo s tím, že některé nedostatky už univerzita napravila (o vyhovění odvolání školy čtěte zde). Škola nyní dál přijímá nové studenty. Na UJAK studuje i Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase, vystudoval zde také tajemník jihočeského hejtmana Petr Podhola.

Co se týká Bankovního institutu, kvůli závažným nedostatkům na zahraničních pobočkách školy na Ukrajině a v Maďarsku navrhla Akreditační komise odebrání akreditace ve všech jazycích už letos na jaře.

Ministerstvo nakonec rozhodlo o odebrání akreditace jen u navazujícího magisterského programu Economy and Management vyučovaném v angličtině. Proti rozhodnutí se zástupci školy mohou odvolat, výuka v češtině bude dál pokračovat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz