Historická podoba romského tábora. - Zahájení nové sezony v areálu památníku...

Historická podoba romského tábora. - Zahájení nové sezony v areálu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. | foto: Repro: MF DNES

Dienstbier: Prasečák na místě, kde trpěli lidé, je neúctou k obětem

  • 530
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se chce pokusit změnit stav, kdy na místě bývalého tábora pro Romy za 2. světové války v Letech u Písku stojí vepřín. „Vzhledem k tomu, že v Letech byl koncentrační tábor a trpělo tam mnoho lidí, tak to, že je na tomto místě prasečák, je neuctivé k obětem i k těm, kteří přežili,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

„Byl bych rád, kdyby se toto podařilo vyřešit, kdyby toto místo mohlo sloužit čistě pietě a ne zemědělské produkci, ale chápu, že může být složité dosáhnout toho řešení, neboť ten provoz je v soukromých rukou,“ dodal Dienstbier.

Do Letů u Písku měl původně v plánu vypravit se v pátek dopoledne, ale protože se sněmovna stále nedohodla na znění služebního zákona a v pátek o něm budou znovu jednat poslanci, změnil ministr pro lidská práva plán.

Na dotaz iDNES.cz, zda se vláda pokusí jednat s provozovatelem vepřína, společností AGPI o odkoupení vepřína, Dienstbier odvětil: „My jsme o této věci diskutovali s panem ministrem kultury Hermanem a rádi bychom to nějakým způsobem řešili. Nebudu předjímat to řešení. Asi by to znamenalo i nějaký výdaj ze státního rozpočtu a více bych k tomu nedodával.“

Důvod, proč ministr otevřeně neříká, že by se vláda mohla pokusit vepřín odkoupit, je ten, že by to okamžitě zvedlo jeho cenu. „Bez dohody se soukromým vlastníkem pozemků a staveb na tom místě není možné s tou věcí hnout. Jednání může být velmi rychlé, může se ale táhnout i velmi dlouho,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

Je otázka, zda se ministrovi pro lidská práva podaří získat pro myšlenku, že by měl vepřín z Letů u Písku zmizet, i celou vládu. Když byl na místě bývalého tábora pro Romy v květnu na pietním aktu premiér Bohuslav Sobotka, vyjádřil se v tom smyslu, že by místo výkupu vepřína peníze radši investoval jinak.

„Byl bych skoro raději, abychom peníze věnovali směrem ke vzdělávání romských dětí, kdybychom je věnovali na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách, protože peněz není nazbyt,“ řekl Sobotka (více zde).

Zároveň však požádal Dienstbiera a ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL, kteří byli na pietním aktu spolu s ním, aby zmapovali možnosti a informovali vládu o variantách dalších postupu.

Téma, že by na místě tábora neměl stát vepřín, otevřel v 90. letech tehdejší ministr Vladimír Mlynář a od té doby se toto téma vždy jednou za čas vrací. Zatím žádná vláda se však neshodla na tom, že dá peníze na vykoupení vepřína od firmy AGPI, nebo aby našla jiný pozemek pro přestěhování vepřína.

Romský tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako pracovní, v lednu 1942 změněn na sběrný a v srpnu 1942 se stal cikánským táborem. Do května 1943 jím prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video