Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr chce ukončit vojnu do roka

  14:06aktualizováno  14:06
Tisíce mladíků mají šanci, že se vyhnou povinné vojně. Ministr obrany Miroslav Kostelka oznámil, že zruší základní i civilní vojenskou službu do konce roku 2004. Pokud přesvědčí parlament, že je změna připravena, poslední branci narukují v dubnu. Po devíti měsících je nahradí profesionálové.

ČTĚTE TAKÉ:
Rozhovor s ministrem
On-line rozhovor

Miroslav Kostelka několikrát řekl, že je jeho cílem zrušit vojnu co nejdřív. Za nejpravděpodobnější termín dosud považoval rok 2005. Pokud projde dřívější termín, přijme armáda na jaře poslední čtyři tisíce mužů.

Ministr se nebojí, že by se jich tolik nepodařilo sehnat. "Věřím, že se přihlásí především branci, kteří budou mít zájem stát se profesionálními vojáky," prohlásil.

Návrh nyní posoudí zákonodárci. Místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa proti němu principiálně nic nemá. Důležité je podle něj to, zda je armáda na složitou akci technicky a finančně připravena.

"Termín je dost odvážný. Je třeba zajistit například nábor profesionálů," připomněl poslanec. Ministr obrany měl podle něj svůj záměr nejprve projednat se zákonodárci, předtím než ho oznámil veřejnosti.

Zrušení základní vojenské služby nebude levnou záležitostí. Prvotní investice překročí podle ministra Kostelky miliardu. Peníze by se měly začít postupně vracet v následujících letech.

Ministr nechce vojnu krátit
Ministerstvo přitom nehodlá krátit délku služby. Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas před časem navrhl, aby branci trávili v zeleném pouze půl roku, někteří senátoři navrhují devět měsíců.

Roční službu by podle armádních expertů nebylo dobré krátit. Jednak by se to podražilo, jednak by se paradoxně zvýšil počet mladíků, kteří by museli narukovat, uvádí ČTK. Kratší dobu by tak strávili na vojně pouze poslední branci.

Podle Pavla Severy nejde jen o peníze, ale také o otázku spravedlnosti. "Nebylo by správné, aby někteří sloužili rok, někteří půl roku. Jedině spravedlivé je zrušit v určitém okamžiku celý systém," řekl poslanec.

K počátku října bylo na vojně přes devět tisíc "záklaďáků". Jak připomíná ČTK, neprocházejí pouze výcvikem, ale také levně vykonávají například strážní službu u vojenských objektů, které by jinak musela hlídat najatá ostraha.

Rozhodnout by se mělo do měsíce
Vláda by měla o reformě armády rozhodnout nejpozději v listopadu. Původní verzi reformy, která rovněž počítala s ukončením základní služby koncem roku 2004, připravil ministr Jaroslav Tvrdík.

Když ale vyšlo najevo, že vojáci nedostanou z rozpočtu slíbené peníze, rezignoval. Kostelka měl za úkol vypracovat levnější variantu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz