Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr chce šetřit na učebnicích. Je to hrobník, bouří se nakladatelé

  14:05aktualizováno  14:05
Ministr školství Josef Dobeš musí stejně jako jeho kolegové šetřit. Rozhodl se, že nepošle do škol 250 milionů na pomůcky včetně učebnic. Tím pobouřil nakladatele. "Pokud budete trvat na svém rozhodnutí, stanete se bezesporu na začátku kariéry ministra hrobníkem kvalitních vzdělávacích materiálů u nás," vzkazují mu.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"V tuto chvíli leží na stolech odhadem knihy za čtvrt miliardy, které jsou na září připravené k expedici," řekl iDNES.cz Jiří Fraus, místopředseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů a zároveň šéf nakladatelství Fraus. Obává se, že kvůli škrtům bude muset začít propouštět.

Fraus ministrovi v otevřeném dopise mimo jiné píše: "Jakýkoli, byť jen krátkodobý výpadek ve financování může mít fatální následky nejen pro nakladatele vzdělávací literatury, ale v důsledku i na další generace žáků. Bez kvalitních učebnic se vzdělávat nedá."

Frause podporují kolegové z branže i mimo ni. "Dneska jsem mluvil například s členem rady Asociace ředitelů základních škol, který mě podpořil," řekl Fraus.

Pro tento rok je na školní pomůcky a učebnice v rozpočtu ministerstva vyčleněna zhruba jedna miliarda. "V této chvíli je z ní vyčerpáno už 75 procent. Částka, která má být krácena představuje tedy 25 procent, tzn. zhruba 250 milionů," sdělil iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Ministerstvo míní, že školy by si s tím měly umět poradit. Chybějící prostředky na učebnice a pomůcky mohou totiž získat z programů Evropské unie - EU peníze školám.

S tím souhlasí i předseda školských odborů František Dobšík. "Je krize a musí se to někde projevit a toto je nejmenší zlo. Dvě stě padesát milionů je určitě hodně peněz. Záleží ale, jak budou školy čerpat peníze z evropských fondů," řekl iDNES.cz Dobšík.

Podle Frause přichází Dobešovo rozhodnutí ve špatnou chvíli. "Mělo se to říct dřív, protože školy už mají hotové školní vzdělávací programy pro nadcházející rok a s těmi penězi počítají," tvrdí Fraus.

"Jsem pro to šetřit, ale kdybych já mohl rozhodnout, tak koupím o deset obrněných transportérů méně a dal bych to do školství," uzavřel Fraus.

Ředitel pražské Základní školy Londýnská Martin Ševčík to za velkou katastrofu nepovažuje. "Obnova fondu učebnic se tím zpomalí, ale někde se šetřit musí a je to lepší než šetřit na učitelských platech," míní.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz