Ministr Ambrozek má na kontě nejvíc

  • 31
Využili ministři svého působení ve vládě k rychlému zbohatnutí, anebo už tak velký majetek měli předtím? Podobným dohadům, které byly na místě v případě několika členů vlády Miloše Zemana, se novopečený premiér Vladimír Špidla rozhodl zamezit. Nová vláda se vydává cestou některých západoevropských států, kde je běžné, že ministři po nástupu do svých funkcí sepisují a zveřejňují stav svého majetku.

"Premiér nám už řekl, že na některé ze zářijových zasedání vlády nám přinese dotazníky, které vyplníme," potvrdil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Vláda o majetkových přiznáních už na předešlé schůzi mluvila, a - jak říká Ambrozek ne všem jejím členům je přiznávání majetku po chuti.

"Někteří říkali, že manželkám to bude vadit." Nakonec převážil Špidlův názor a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský dostal za úkol připravit během dvoutýdenní vládní pauzy návrh dotazníků, podobných, jaké vyplňují ministři například ve Francii.

MF DNES se rozhodla oslovit členy vlády s otázkami na jejich majetek dříve, než své jmění sami sepíšou a zveřejní. Většina z nich odpověděla. Již zmíněný Ambrozek, který dosud působil jako poslanec KDU-ČSL, například přiznal, že na kontě má zhruba milion korun, jezdí autem značky Volkswagen Golf a v Praze žije v družstevním bytě 3+1.

Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) zase uvedla, že už šest let žije v rodinném domě, za který s manželem zaplatili 5,5 milionu korun.

Sám premiér Vladimír Špidla, který označil majetková přiznání za jednu z priorit své vlády, prozatím MF DNES odpovídat nechtěl. "Odpověď dostanete, až se premiér a ministři dohodnou na termínu, kdy své majetkové poměry zveřejní a v jakém rozsahu," vzkázal po své mluvčí.

Jak rádi mluví ministři o stavu svého konta?
Když před dvěma týdny novopečený premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že "jednou z priorit jeho vlády jsou majetková přiznání členů kabinetu", redakce MF DNES se rozhodla zjistit, nakolik to vláda myslí vážně.

Není to jen obecné prohlášení ne nepodobné tomu, které učinil před čtyřmi lety Miloš Zeman? Ten taky slíbil majetková přiznání, a nakonec z nich zbylo jen nedůstojné vykrucování ministrů. "Nemám zákonnou povinnost sdělovat osobní údaje jiným osobám," říkal například exministr Karel Březina.

Redakce sestavila dotazník s otázkami na nemovitosti, auta, cenné předměty, akcie, ale i stav bankovního konta. Smysl byl jediný: pokud teď, po nástupu do vlády, ministři oznámí, jak na tom jsou, nebude možná veřejnost za pár let spekulovat, zda si ten či onen ministr dopomohl k luxusnímu domu či milionům v bance během vládnutí.

Jako první na otázky MF DNES zareagoval nejmladší člen kabinetu, ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Říká, že nemá žádný větší majetek - kromě chaty s pozemkem v hodnotě půl milionu korun, stavebního spoření, penzijního připojištění a "přiměřených úspor".

Vzápětí poslal odpověď další vládní benjamínek - ministr Vladimír Mlynář (US). "Máme chalupu poblíž Telče. Dnešní cena je kolem čtyř set tisíc korun," začínají jeho obsáhlé odpovědi.

Ani on nepatří k těm bohatším: kromě ojetého auta počítá k cenným předmětům rodiny ještě manželčin fotoaparát. A na kontě má jak uvádí - zůstatek v řádu desítek tisíc.

Mezi prvními odpověděl i ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL), nicméně z jeho dopisu je patrný ironický tón ("Děkuji za trvalý zájem o mou osobu.").
Přesto odpověděl. Stav konta popsal takto: "Výše hypotečního úvěru na domek a úvěrů ze stavebního spoření převyšuje naše společné úspory."

S několikadenním zpožděním se připojili i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), ministryně zdravotnictví Marie Součková, ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (oba ČSSD).

Jiní dali alespoň vědět, proč odpovídat nebudou. Většinou se "schovávají" za jednotné vládní majetkové přiznání, které by měli ministři předat premiérovi koncem léta.

Dříve sdílný šéf lidovců Cyril Svoboda najedou ústy tiskového mluvčího vzkazuje: "Pro pana ministra není váš dotazník relevantní. Až sepíše majetek vláda jako celek, udělá to i on." Zřejmě ani ministrům zemědělství Jaroslavu Palasovi a kultury Pavlu Dostálovi (oba ČSSD) není příjemný veřejný zájem o jejich majetek.

"Velmi podrobné údaje o svém majetku předám panu premiérovi a na jeho rozhodnutí bude míra zveřejnění," napsal například Palas.

Dostál zase zvažuje, zda otázky nenabourávají soukromí. "Nemám nic proti zveřejnění svého majetku," vzkázal prostřednictvím své mluvčí. "Ale je třeba dodržet zákon o ochraně osobních dat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video