Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvu chybí majetek za 2,5 miliardy

  0:01aktualizováno  0:01
Nejvyšší kontrolní úřad dospěl při prověrce hospodaření ministerstva pro místní rozvoj k překvapivému zjištění: nepodařilo se dohledat majetek v hodnotě 2,5 miliardy korun. Je to suma odpovídající zhruba dvěma tisícům nových bytů. Škody, které mají na svědomí úředníci ministerstva, budou tedy zjevně mnohem vyšší než 150 milionů korun, dosud přiznaných po provedení vnitřního auditu.

Neznamená to však, že majetek za 2,5 miliardy kdosi kompletně rozkradl. Něco mohou být administrativní chyby v účetnictví, část skutečně mohli úředníci zcizit. Jak to přesně je, začalo nyní zjišťovat vedení resortu.

"Bereme položku po položce, abychom přišli na to, co jsou účetní nesrovnalosti a co může být nenávratně pryč. Ale vzhledem k tomu, že kontrola NKÚ trvala jedenáct měsíců, i nám to nějakou chvíli potrvá," konstatoval mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Po revizorech NKÚ nastoupila na ministerstvo i policie. Ta má zjistit, jestli lze za konkrétní pochybení někoho stíhat. "Ale je to všechno v začátcích, takže říkat, jestli za to bude někdo obviněný, je skutečně předčasné," uvedl policejní zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Nejvyšší kontrolní úřad zatím odmítá o prověrce v tomto resortu cokoli říkat, svá zjištění zveřejní až v květnu. "Nemůžeme nic zveřejňovat do doby, než bude oficiální závěr," uvedla mluvčí NKÚ Julie Šebelová.

Hodnotu nedohledaného majetku nicméně potvrdilo na základě zpráv z NKÚ samo ministerstvo. Z neoficiálních informací vyplývá, že mezi chybějícími věcmi jsou například telefony, laptopy, software a podobně.

Revizoři NKÚ na ministerstvo přišli loni v březnu a původně měli kontrolovat pouze hospodaření rok zpátky. Jakmile přišli na první nesrovnalosti, začali prověřovat doklady od roku 1997.

Od té doby se na ministerstvu pro místní rozvoj vystřídalo pět ministrů. Ti teď unisono tvrdí, že o nějakých nesrovnalostech, natož krádežích nic nevědí. "Suma 2,5 miliardy je děsivá a nemám pro to vysvětlení," říká například sociálnědemokratický exministr Jaromír Císař. "Jediné, co vím, že za mě se na ministerstvu žádné nepravosti neděly."

Komentář Karla Steigerwalda čtěte ZDE

V zásadě totéž tvrdí i lidovec Tomáš Kvapil: "Přiznám se, že mě tak vysoké číslo nedohledaného majetku překvapuje. Žádné pochybnosti z doby, kdy jsem byl na ministerstvu, však nemám. Vycházel jsem z důvěry ve své podřízené."

Nejvyšší kontrolní úřad se kromě nedohledaného majetku v resortu věnoval i kontrole veřejných zakázek, nájemních smluv či udělování dotací. Závěry z těchto prověrek se víceméně kryjí s tím, co už na ministerstvu zjistili auditoři renomované firmy Deloitte & Touche. Ta v minulých dnech dospěla k závěru, že jen pochybné nájemní smlouvy ministerstva připravily stát minimálně o 150 milionů korun.

NKÚ nad rámec zjištění auditorů přišel ještě na další zakázky či dotace, které ministerstvo přidělilo v rozporu se zákonem. Jde například o dvacetimilionovou zakázku na monitorovací systém. Nebo šestnáctimilionovou dotaci pro jednu z moravských charit.

Machinace v hospodaření ministerstva se začaly ukazovat bezprostředně po odchodu posledního exministra Petra Lachnita. Vnitřní audit však ministerstvo objednalo až poté, co se do potíží dostal i jeho nástupce unionista Pavel Němec, který nechal sobě a náměstkům nákladně vybavovat služební byty.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz