Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Dan Materna, MAFRA

Ministerstvo zvažuje zákaz křížení vlastnictví médií, zákon „Antibabiš“

  • 189
O změně mediálního zákona, která by omezila šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše při případném dalším nákupu médií, uvažuje ministerstvo kultury. „Zvažujeme zákaz křížení vlastnictví,“ řekla náměstkyně za ČSSD Kateřina Kalistová v Senátu při debatě nazvané „Koncentrace vlastnictví médií“.

Kalistová při debatě řekla, že ministerstvo kultury novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání předloží vládě v srpnu.

„Já bych ten návrh, který předložíme jako expertní, chtěla poslat ještě jednotlivým koaličním stranám, aby se k tomu vyjádřily,“ řekla iDNES.cz Kalistová. Dodala, že nevynechá ani zástupce dalších stran ve Sněmovně. To, že by se v zákoně objevil zákaz křížení vlastnictví v různých typech médií, označila za jednu z možností.

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová

Zdůraznila, že by taková změna nemohla zasáhnout do již existujícího stavu, ale regulovala by stav mediálního trhu do budoucna a stát by nemohl vyvlastňovat již udělené licence.

Ministr financí Babiš prostřednictvím Agrofertu vlastní nejposlouchanější Rádio Impuls a také mediální dům MAFRA, pod který patří i iDNES.cz, deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny či hudební televize Óčko. Kdyby zákaz křížení vlastnictví prošel, nemohl by si Babiš do svého portfolia pořídit celoplošnou televizi.

O omezení mediálního vlastnictví se stručně zmiňuje i koaliční smlouva, kterou uzavřely ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Po vzoru vyspělých zemí zpřesníme pravidla týkající se koncentrace mediálního vlastnictví,“ píše se v ní.

Naše úloha je uhájit veřejnoprávní média, říká lidovec Bartošek

„Myslím si, že naše primární úloha je, abychom dokázali uhájit nezávislost veřejnoprávních médií, ať již rozhlasu či televize. Tady by měl být důraz politiky, kterou děláme. Všechno ostatní je k diskusi. Svoboda tisku je základní nástroj demokracie,“ reagoval na slova náměstkyně Kalistové pro iDNES.cz místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

Na nedávném lidoveckém sjezdu patřil mezi politiky KDU-ČSL, kteří se nejostřeji vymezili proti koaličnímu partnerovi, šéfovi ANO Babišovi. „Jestliže připustíme premisu státu jako privátní firmy, pak vědomě nahráváme destrukci demokracie,“ vystoupil na lidoveckém sjezdu Bartošek (více zde).

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek nechtěl na slova, s nimiž na konferenci v Senátu vystoupila náměstkyně za ČSSD Kalistová, reagovat. „Kdybyste se mě chtěl ptát na zemědělství, tak klidně,“ řekl Faltýnek a odkázal na poslance za hnutí ANO Martina Komárka, který sleduje mediální problematiku.

Omezování vlastnictví je na hraně Ústavy, říká Komárek z ANO

„Důležité je, aby média byla transparentní, aby bylo jasné, kdo je vlastní. Pokud to bude v návrhu zákona, tak já osobně budu hlasovat pro to. Jakékoli omezování vlastnictví  je ovšem na hraně Listiny práv a svobod, protože bránit někomu, aby něco vlastnil, když nespáchal trestný čin, mi připadá v rozporu s Ústavou. Předpokládám že si to paní Kalistová uvědomí, případně o tom ve Sněmovně bude velká diskuse,“ řekl iDNES.cz poslanec za hnutí ANO Martin Komárek.

„Pokud lidé přestanou věřit médiím, které vlastní nějaký bohatý člověk a budou mít dojem, že jsou cinklá, tak je přestanou sledovat a inzerenti tam přestanou dávat peníze a onen bohatý člověk o své peníze přijde. Takže jeho prvořadým zájmem je dbát o nezávislost těch médií,“ prohlásil Komárek.

Letos na jaře na volebním sjezdu přijala sociální demokracie usnesení, které doslova říká: „Náš demokratický systém se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení“. Babiš se pak tomu, co se usnesli sociální demokraté, vysmál: „Jsem rád, že jsem v ČSSD tak populární a přispívám ke sjednocování ČSSD.“

Ačkoli se to při hlasování ve Sněmovně zatím příliš neprojevuje a vládní strany hravě odrazily pokus opozice vyjádřit kabinetu nedůvěru, při jednání ve vládě a v koalici přibývají situace, kdy se zejména pohled ČSSD a hnutí ANO liší. Tento týden se to například ukázalo, když se Babiš postavil proti návrhu sociální demokracie zvýšit důchody příští rok v průměru o 205 korun měsíčně (více čtěte zde) a kriticky se vyjádřil i k rušení superhrubé mzdy, na čemž se vládní strany domluvily při sestavování vlády (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video