Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zdravotnictví poslalo do VZP kontrolu kvůli IZIP

  15:48aktualizováno  15:48
Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně začala několikaměsíční kontrola hospodaření. Kontrolory do pojišťovny poslalo ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se smlouvami s firmou IZIP. Ta pro VZP zajišťuje zdravotní knížky pacientů či provoz portálu.

Ředitel VZP Pavel Horák ukázal novinářům balík akcií projektu IZIP (28. listopadu 2011). | foto: ČTK

"Kontrola začala ve středu. Má se zaměřit především na smluvní věci, které se týkají IZIP," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Akci podle něj provádí odbor kontroly, trvat by měla několik měsíců.

"Máme tu kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky ze strany ministerstva," potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod. Poslední velká kontrolní akce v pojišťovně podle něj probíhala v roce 2009. Tehdy hospodaření prověřil Nejvyšší kontrolní úřad, žádná závažná pochybení neodhalil.

Ministerstvo kontrolu do VZP odeslalo v souvislosti s vypovězením smluv se společností IZIP. Firma vznikla před více než deseti lety a VZP jí svěřila projekt elektronických zdravotních knížek pacienta. Spolu s několika dalšími službami spolkly už téměř dvě miliardy. V květnu ministru Leoši Hegerovi došla trpělivost a spolu s premiérem Petrem Nečasem rozhodli o předčasném vypovězení tří smluv mezi VZP a IZIP (více o konci smluvního vztahu mezi firmou a pojišťovnou čtěte zde).

Podle mluvčího ministerstva vyčká úřad závěru kontroly. Pokud by prokázala chyby, vyvodí z ní "adekvátní opatření". Jaká konkrétně, nechtěl Sršeň předjímat. "Do spekulací o závěru kontroly se pouštět nebudu. Ministerstvo má právo kontrolu provést a my to respektujeme," dodal za VZP Rod.

O financování firmy IZIP panují už delší dobu pochybnosti. Výsledky auditu loni ukázaly, že firma sloužila jako úschovna peněz, které později přecházely na jiné společnosti, jež VZP jako vlastník knížek nekontroluje. V koncových společnostech přitom figurují stejní lidé jako v IZIP (více o auditu hospodaření v IZIP čtěte zde).

Audit ukázal i to, že firma za peníze pojišťovny pořádal golfový turnaj pro prominentní hosty nebo sponzoroval symfonický orchestr (více o sponzorských aktivitách IZIP čtěte zde).

Většinovým akcionářem firmy IZIP se loni stala VZP, která vlastní 51 procent akcií, 49 procent pak drží švýcarská firma eHI eHealth International. Její zástupce už do Česka vzkázal, že VZP vypověděla smlouvy neoprávněně. IZIP zase napsal ministerstvu zdravotnictví dopis, ve kterém jej žádá o 27,5 milionu korun kvůli údajné zmařené investici.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz