Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zaregistrovalo Kaslovu stranu

  11:52aktualizováno  11:52
Praha - Nově založená strana Evropští demokraté pražského exprimátora Jana Kasla vstoupila na politickou scénu. Ministerstvo vnitra ve čtvrtek vyhovělo její žádosti a na základě předložených dokladů stranu zaregistrovalo. "Musíme pochválit státní správu. Vyřizování registrace jí zabralo pouze týden," řekl Kasl.

Přípravný výbor přitom očekával, že rozhodnutí padne do 15 dnů.

Podle jednoho z jeho členů, bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka, mohla k "úřednickému rekordu" přispět mimo jiné i skutečnost, že výbor k žádosti připojil přibližně 2500 podpisů, což je o 1500 více, než je nezbytné.

Exprimátor chce se stranou uspět v listopadových volbách do pražského zastupitelstva. Do dvou let by také strana měla působit celostátně.

Podrobněji zpracovaný program, logo i jména kandidátů, kteří budou v komunálních volbách usilovat o hlasy voličů, by měla strana představit koncem srpna.

"Expanzi hodláme zahájit na základě pražského úspěchu," poznamenal Kasl. Až po volbách se má podle něj také uskutečnit ustavující stranický sněm.

Zatím za Evropské demokraty jedná přípravný výbor, v němž vedle Kasla působí zastupitel Jiří Witzany a ředitelka stacionáře Monika Janíková. Tito lidé by se spolu se zastupitelkou Ivanou Bursíkovou a bývalým ředitelem Českého rozhlasu Vlastimilem Ježkem měli objevit na čelních místech kandidátních listin.

Kasl rezignoval na primátorskou funkci a opustil ODS koncem května. Na pražské radnici nyní vede nový zastupitelský klub. Jeho členy jsou Witzany, Bursíková a Milan Press, kteří vystoupili z klubu Unie svobody-DEU, a Petr Šafránek, jenž k nim přestoupil po dohodě od lidovců.

Evropští demokraté - nová Kaslova strana
Politická strana exprimátora Jana Kasla vstoupila do veřejného dění podpisovou akcí. Pro zaregistrování Kasl potřeboval získat tisíc podpisů od obyvatel.

"Jsme proti tolerování korupčního prostředí, přivydělávání si v představenstvech a dozorčích radách místo řádné práce na radnici," řekl Kasl.

Naplněnou kandidátku pod názvem List Jana Kasla představí na konci prázdnin. "Bude na ní prostor pro straníky i nestraníky. Sněm chystáme až po volbách, kdy také chceme naši aktivitu roztáhnout do celé republiky."

Exprimátor doufá, že se v rámci Evropských demokratů sjednotí co nejvíce mimoparlamentních pravostředových stran. Jednání se čtyřmi z nich jsou podle něj velmi nadějná.

Vůli spolupracovat s jeho stranou vyjádřila KDU-ČSL. Pomáhají jim také členové Občanské demokratické aliance a Demokratické ligy, jednat budou i s lidmi z Pravého bloku.

Zástupci z těchto stran se mají objevit na volební kandidátce do zastupitelstva, která nese pracovní název List Jana Kasla. Bývalý primátor zdůraznil, že jde o jedince. "Nechceme dělat koaliční kandidátku slepenou z mnoha stran. Pro to by nebylo pochopení."

Za politického soupeře Kaslovu stranu naopak považuje ODS. "Jak se nás pan Kasl snažil poškodit, je pro nás výzvou k férové soutěži s ním," řekl šéf pražské ODS Jan Bürgermeister.

Jan Kasl po své rezignaci na post pražského primátora sedí na zasedání zastupitelstva, které jedná o tom, kdo ho dočasně v jeho funkci nahradí. (30. května 2002)

Bývalý pražský primátor Jan Kasl čelí otázkám čtenářů iDNES během on-line rozhovoru. (3. června 2002)

Bývalý pražský primátor Jan Kasl zahájil se svými spolupracovníky podpisovou akci pro založení nové politické strany. Strana nese jméno Evropští demokraté a za hlavní cíl si klade vítězství v listopadových krajských volbách. (8. července 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz