Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zahraničí šetří. Zruší dalších pět českých ambasád

  13:51aktualizováno  15:02
Česko zavře velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Rozhodla o tom vláda. Důvodem je snaha ministerstva zahraničí šetřit. Z dostupných informací vyplývá, že zrušení čeká i generální konzulát v Indii

České velvyslanectví v konžské Kinshase | foto: www.mzv.cz

Dlouhou dobu zvažovaný návrh české diplomacie byl na jednání vlády zařazen nečekaně, nebyl ani předem uveden v avizovaném programu.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je na dovolené, řekl, že sám není o konečném rozhodnutí vlády zatím informován. O zařazení bodu do programu schůze však věděl.

České velvyslanectví v jemenském SanaáO zrušení několika velvyslanectví se spekulovalo delší dobu. Původně se hovořilo zhruba o deseti misích. Rušení ambasád kritizovala opoziční ČSSD, která soudí, že to uškodí českému exportu.

Česká diplomacie už letos zavřela velvyslanectví v angolské Luandě a konzulát v kanadském Montrealu (více o uzavření úřadů čtěte zde).

Vláda loni v říjnu schválila ještě uzavření ambasád v zimbabwském Harare, kolumbijské Bogotě a generálních konzulátů v australském Sydney a brazilském Sao Paulu. Kdy se zavřou dveře těchto úřadů, zatím není jasné.

ROZPOČET MINISTERSTVA

MZV by podle návrhu mělo příští rok od státu dostat zhruba 5,38 miliardy korun, tedy podle propočtů zhruba o 700 milionů korun méně než letos. Černínský palác nejspíš nepožádá o navýšení prostředků a bude se snažit vyjít se sníženým rozpočtem.

Zároveň však přibylo několik nových diplomatických úřadů, jako například velvyslanectví ve strategicky umístěném Ázerbájdžánu (země je důležitá pro ČR kvůli plánované výstavbě plynovodu Nabucco) nebo takzvaný Visegrádský dům v jihoafrickém Kapském Městě. Česká diplomacie kvůli škrtům zvažuje zřizování společných úřadů s jinými zeměmi EU.

MZV bude propouštět

Rušení ambasád je součástí plánu na šetření státních výdajů, které úřadům nařídila nynější vládní koalice. Ministerstvo zahraničí zřejmě chystá také propouštění. Podle posledních informací by mělo odejít přibližně sto zaměstnanců.

Ministerstvo dále připravuje snížení provozních nákladů, omezení investiční činnosti či přehodnocení potřebnosti majetku. Úspory čekají i na Česká centra, která propagují zemi v zahraničí. Tato příspěvková organizace rovněž spadá pod MZV.

Už v červnu diplomacie uvedla, že přijala řadu úsporných opatření ve výdajích na telekomunikace, nákupy majetku, provoz a nákup aut, pracovní cesty nebo provoz zastupitelských úřadů. Pozastavila také některé plánované investiční akce a odsunula otevření dalšího ročníku Diplomatické akademie, kde si vychovává nové diplomaty.

ČESKÉ ÚŘADY V ZAHRANIČÍ

Velvyslanectví

- zastupuje Českou republiku v zahraničí. Úkolem zastupitelského úřadu je navazování a rozvíjení vzájemných vztahů mezi daným státem a ČR. Zabezpečuje návštěvy českých oficiálních představitelů, jedná s místními státními úřady a hospodaří s majetkem ČR v zemi.

- zajišťuje konzulární činnost (jedno velvyslanectví má často na starost více států, hlavně v zemích třetího světa)

- sleduje a hodnotí informace o vnitropolitické, zahraničněpolitické, kulturní i hospodářské situaci v zemi. Zprávy posílá na MZV.

Generální konzulát

- řeší konzulární otázky (ztráta pasu, žádost o vízum...) v teritoriu daného státu. Všechno ostatní (politika, návštěvy) řeší ZÚ nebo MZV. GK jsou nejčastěji v rozlehlých státech a těch, které navštěvuje hodně českých turistů.

Honorární konzulát

- také řeší konzulární otázky Čechů a občanů dané země, vedou ho ale honorární konzulové - tedy úředníci, kteří nemají diplomatický statut. Většinou se jedná o Čechy, kteří v cizí zemi žijí, nebo cizince, kteří v Česku studovali. Honorára musí schválit konzulární odbor MZV.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz