Ministerstvo výzvu z Jihlavy odmítá

Jihlava - Místní klub ODS v Jihlavě je přesvědčen, že by měl ministr zahraničí Jan Kavan opustit svůj post. Volání Jihlavanů po jeho odchodu zřejmě sice v ODS nezapadne, ale střídání stráží ve vedení resortu zahraničních věcí nepřivodí. Ministerstvo je ústy svého mluvčí Aleše Pospíšila přesvědčeno, že ministr nepochybil, když dva dny po teroristických útocích na Spojené státy jednal s jemenským ministrem zahraničí Al-Kirbim mimo jiné o prodeji cvičných letadel.

Usnesení vyzývající Kavana k odchodu přijalo jihlavské místní sdružení ODS v pondělí. Jeho součástí byla i výzva pro vedoucí členy ODS, aby se s Kavanem nestýkali. "Vláda, jež je nyní u moci, je proslulá styky se zeměmi, které jsou podezřelé z podpory terorizmu - naposledy to byla například loňská cesta Miroslav Šloufa do Iráku, na který je uvaleno embargo. Je to skandální a setkání ministra Kavana s jemenským ministrem vzápětí po útoku na USA je další kapkou," řekl člen jihlavské ODS Leo Švančara, který usnesení předložil.

Jemen bývá uváděn na seznamech zemí, podezřelých z podpory terorizmu a je nyní také jedním ze států, kam mohou Spojené státy směrovat svůj vojenský zásah proti mezinárodně hledanému teroristovi Usámovi bin Ládinovi, kterého spojují s útoky na New York a Washington.

Návštěva jemenského ministra zahraničí Al-Kirbiho byla podle mluvčího ministerstva Pospíšila dlouhodobě připravována a navazovala na jeho turné po Evropě. "S ohledem na fakt, že se jednalo o historicky první návštěvu ministra zahraničí Jemenské republiky a s ohledem na české obchodní zájmy v této zemi, ministerstvo uvítalo, že se návštěva mohla uskutečnit - byť ne právě v nejvhodnější době," uvedl Pospíšil. Upřesnil, že v Jemenu existuje řada atraktivních infrastrukturních a investičních projektů, na kterých se české firmy mohou podílet.

Ministerstvo zahraničí zastává názor, že Jemen se řadí "k umírněným arabským zemím s pragmatickou a prozápadně orientovanou zahraniční politikou a neřadí se ke státům, které by byly jakkoliv embargovány ať už ze strany EU nebo ze strany Rady bezpečnosti OSN."

Podle šéfa jihlavské okresní ODS Miloše Vystrčila je pravděpodobné, že i oblastní sdružení strany usnesení podpoří. "Myslím, že to od pana Kavana nebylo zrovna šťastné, když mluvím slušně nebo střídmě," řekl Vystrčil. Za nestandardní označil Kavanovo jednání s Al-Kirbim například také předseda branného a bezpečnostního výboru parlamentu Petr Nečas.

Kavan však pravděpodobně nebude na volání po jeho odchodu nijak reagovat. "V průběhu jednání obou ministrů se hovořilo o všech aspektech česko-jemenských bilaterálních vztahů, otázka zbraní byla zmíněna pouze okrajově. Jakémukoli exportu českých zbraní ze zákona navíc předchází náročný schvalovací proces, v jehož průběhu příslušné resorty pečlivě posuzují rizika případného prodeje zbraní konkrétní zemi," uvedl na jeho obhajobu mluvčí Pospíšil.

Reakce zástupců politických stran v regionu jsou prozatím protichůdné. Sociálně demokratický poslanec Vladimír Cisár například pokládá reakci jihlavské ODS za zbytečně unáhlenou. "Není asi ideální hned zatepla nějak zlobně reagovat - na některé věci je možné reagovat až pod dojmem maximálního množství informací. Neměli bychom všechny arabské země a muslimy házet do jednoho pytle," řekl.

Krajský zmocněnec Sládkových republikánů Josef Valenta se domnívá, že výpad ODS proti Kavanovi je "jen divadélko pro veřejnost", které hrají smluvně opoziční partneři. "U pana Kavana nikdy nelze předvídat, co provede. Osobně si myslím, že to neví ani on sám," řekl Valenta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue