Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo vylepšuje registr aut. Úředníci však pokrok nezaznamenali

  14:21aktualizováno  14:21
Ministerstvo dopravy pracuje na vylepšení Centrálního registru vozidel. Jeho zástupci během posledních dnů navštívili registrační místa v některých obcích s rozšířenou působností (ORP). Úředníci však zásadní změnu ve fungování registru nepocítili, stále si stěžují, že je pomalý.
Centrální registr vozidel by mělo zrychlit jeho napojení na základní registry. To by se mělo podle ministra dopravy Pavla Dobeše stát v prosinci. (Ilustrační foto)

Centrální registr vozidel by mělo zrychlit jeho napojení na základní registry. To by se mělo podle ministra dopravy Pavla Dobeše stát v prosinci. (Ilustrační foto) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Otevřená komunikace s úředníky ORP je pro nás velmi důležitá, a výjezdy našich zaměstnanců do obcí za účelem dalšího prohlubování spolupráce proto budou pokračovat. Řadu aplikačních změn jsme zavedli právě na základě přání, připomínek a reakcí úředníků," uvedl k jednání mezi ministerstvem a registračními místy ministr dopravy Pavel Dobeš.

Zástupci ministerstva navštívili Olomouc, Benešov, Plzeň, Pardubice a Ústí nad Labem. Ministerstvo rovněž obcím v souvislosti s potížemi registru při jeho spuštění navýšilo účelovou dotaci na výpočetní techniku.

"Komunikativní přístup ministerstva dopravy vítám. Svaz bude nadále sledovat změny ve fungování centrálního registru a hájit zájmy ORP," řekl k tomu předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Starostové a tajemníci obcí se s ministerstvem dopravy shodli na tom, že již nechtějí řešit potíže spojené se spuštěním registru, dodal Zdeněk Neusar z tiskového odboru ministerstva dopravy. Podstatné je další měřitelné zlepšování systému Centrálního registru vozidel.

Ministerstvo dopravy v uplynulých dnech podle Neusara v registru vozidel například rozšířilo operaci, která umožňuje vyhledání základního technického popisu vozidla podle kódu a obchodního označení, nebo zaevidování doplňkového vybavení vozidla, či možnost trvalého nastavení tiskárny. Obce by podle něj měly dále ocenit nasazení funkce, na základě které mohou zasílat spisy vozidel do nových registračních míst.

"Už v polovině října v aplikaci přibyla možnost exportu informací o vozidle, včetně seznamu operací, které jsou s vozidlem prováděny, což mělo přímý dopad na samotný výkon agendy na jednotlivých registračních místech. Mezi další uživatelská vylepšení patří i rozšíření formátů pro vkládání údajů technických popisů nebo možnost vytištění karty vozidla při jejím zobrazení přímo z prostředí webového prohlížeče," popsal další vylepšení Neusar.

Úředníkům podle něj určitě pomůže i úprava i oblasti značek. "Zároveň proběhla domigrace trvale manipulačních značek z bývalých okresních databází do centrální databáze, což se projevilo na lepší kvalitě dat v registru vozidel," doplnil Neusar.

Dalším vylepšením, na kterém ministerstvo dopravy na základě podnětů z obcí pracuje, je optimalizace a zvýšení výkonu samotné infrastruktury registru vozidel. Ta by měla přinést zrychlení i větší uživatelský komfort.

Registr je stále pomalý, zní z obcí

"Registr vozidel je stále na zhruba sedmdesáti procentech svého dřívějšího výkonu. Tedy je stále pomalý. Úředníci musí vše pozorně kontrolovat a ručně opravovat chybná data. Je vidět, že registr je stále za chodu upravován. Někdy se na chvíli ještě více zpomalí," popsal praxi mluvčí magistrátu města Kladna Vilém Frček.

Pravidelně podle něj z ministerstva chodí dopisy s výčtem všech změn a aktualizací. "Nicméně to zásadní, co by opravdu pomohlo a práci výrazně urychlilo, jako je třeba napojení na registr obyvatel, stále chybí," dodal mluvčí Kladna.

Souhlasí s ním i jeho kolegyně z Karviné. "Žádný zásadní pokrok pro nás nenastal, my však uděláme všechno pro to, aby občan odcházel spokojen a abychom vyřídili to, co potřebuje. Ale chyby, které byly v registru od počátku, jsou tam stále a nejsou opravené," poznamenala Šárka Swiderová, mluvčí Karviné.

Doplnila, že ministerstvo sice vyřešilo dílčí problém se značkami pro prodejce aut, ale tento problém se v Karviné týká tak 40 značek, přitom tu registrují na 6 tisíc aut.

"My ručně opravíme to, co v registru chybět nesmí – barvu auta a podobně. Problém je s napojením na centrální registr obyvatel, pokud osobu nedohledáme, protože napojení nefunguje, musíme si to ověřit prostřednictvím CzechPointu a za ty přístupy platíme, což bychom taky neměli dělat. Denně vyřídíme tak stovku registrací a každá žádost nám trvá asi o třetinu déle než u dřívějšího registru," doplnila Swiderová.

Chybějící údaje v systému zdržují odbavování žadatelů i v Brně. "Je to stále stejné. V systému chybí 30 až 70 procent údajů a musíme je dopisovat ručně," doplnil mluvčí tamního magistrátu Pavel Žára.

A právě připojení registru vozidel na základní registry je podle Neusara zásadní plánovanou změnou. Podle něj se tím urychlí ztotožnění majitele vozidla. "Ještě do konce roku, po ukončení stávající fáze testování, ministerstvo připraví metodiku a před samotným napojením Centrálního registru vozidel na základní registry má proběhnout také proškolení zaměstnanců ORP," slíbil Neusar.

Centrální registr vozidel bude podle ministra dopravy Pavla Dobeše úspěšně napojen na základní registry v prosinci. Pokud ani poté nebude správně fungovat, ministr vyvodí osobní odpovědnost. Problémový registr byl spuštěn na začátku července a ani po čtyřech měsících nefunguje bez chyb (o prohlášení ministra více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz