Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chaos, podcenění a respirátory za 777 korun. NKÚ prověřil stát kvůli pandemii

  7:40aktualizováno  10:36
Rozdíly v ceně i kvalitě provázely nákupy pomůcek proti šíření nákazy covid-19, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Vnitro kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus. Úřad uvedl, že ministerstvo zdravotnictví od roku 2011 neměnilo Pandemický zákon. Od té doby se státní zásoby pomůcek neměnily.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 zaplatilo ministerstvo zdravotnictví za pomůcky 8,5 miliardy korun, uvedl NKÚ v tiskové zprávě. Ministerstvo podle něj na nedostatek pomůcek reagovalo se zpožděním. 

Ministerstvo podle NKÚ přípravu zdravotnického systému na epidemie dlouhodobě podcenilo. Od roku 2011 ministerstvo zdravotnictví ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky. Od téhož roku se neměnil ani stav pohotovostních zásob ochranných pomůcek. Na konci roku 2019 v zásobách bylo 10 tisíc respirátorů.

Klíčové údaje za leden až srpen 2020 | foto: NKÚ

„Fakultní nemocnice měly ve svých zásobách necelých 5,5 tisíce respirátorů FFP3, což jim stačilo jen pro 20 procent odborného personálu, a to na dobu v řádu hodin,“ uvedl NKÚ.

„Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách srovnatelných OOP (osobní ochranné prostředky pozn. red.), nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Premiér Andrej Babiš v pondělí dopoledne uvedl, že zprávu NKÚ ještě detailně nečetl. „Ministerstvo zdravotnictví nikdy nic nenakupovalo. Je neuvěřitelné, že nejsme schopni nakoupit ani antigenní testy napřímo, že to musíme dělat přes prostředníka. Přitom by to bylo jednodušší,“ uvedl Babiš k nákupům ochranných pomůcek. „NKÚ objevilo Ameriku,“ pronesl premiér dále ke zprávě NKÚ. Podle něj je stát nějakým způsobem nenormálně zřízený, přesto podle něj nákupy ochranných pomůcek podcenily všechny státy na světě.

Museli jsme nakoupit rychle, reaguje Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka kontrolní zpráva NKÚ opomíjí kontext. „Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou – zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světe enormní nedostatek,“ uvedl ve svém stanovisku. Podle něj v té době na trhu panovala velmi specifická a napjatá situace. „Nefungovaly standardní mechanismy, docházelo k přeplácení zakázek mezi jednotlivými odběrateli,“ podotýká. Vnitro muselo koupit pomůcky rychle, uvedl k výtkám NKÚ.

V neděli přibylo 2 373 nakažených, zdravotníci naočkovali 8 077 lidí

Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup ochranných prostředků, uvedl Hamáček. Ministerstvo se úkolu ujalo až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to sama nezvládne. O nákupy se na ministerstvu vnitra staraly dva týmy, které zajišťovaly shánění ochranných pomůcek v Číně. „Při tom jsme postupovali naprosto v souladu se zákonem a vládním usnesením,“ hájí postup ministerstva Hamáček.

Jenže týmy podle NKÚ mezi sebou nespolupracovaly. „Týmy mezi sebou nespolupracovaly, nesdílely informace o cenách nebo potenciálních dodavatelích,“ vytýká ministerstvům ve zprávě NKÚ. Oba resorty pak podle NKÚ uzavíraly smlouvy s dodavateli, aniž by si je prověřily. Výsledkem byly podle úřadu pro stát nevýhodné smluvní podmínky.

Podle ministerstva zdravotnictví spolupráce mezi resorty probíhala na denní bázi, a to jak v oblasti přepravy, tak distribuce. „Existence dvou nákupních týmů – MV a MZ – stát nijak neoslabila, neboť MV nakupovalo především v přímo v Číně a zásobovalo kritickou infrastrukturu, pracovníky v sociálních službách a další skupiny obyvatel, zatímco MZ nakupovalo od jiných dodavatelů, z různých částí světa a zásobovalo zdravotnické pracovníky. Jednalo se o vzájemně se doplňující obchodní aktivity,“ uvádí.

„Chaos a doslova „komerční džungle“ na počátku pandemie panovaly na celém globálním trhu a jistě ho nezpůsobilo to, že v ČR nakupovaly ochranné pomůcky dva úřady,“ dodal úřad.

Jak nakupovaly resorty | foto: NKÚ

„Panovala bezprecedentní situace v obchodování s danými komoditami provázená nejrůznějšími ochranářskými, obchodně politickými, epidemiologickými opatřeními a horečnými nákupními aktivitami všech států. V důsledku těchto okolností vzrostly v daném období mnohanásobně ceny osobních ochranných pomůcek na českém i mezinárodním trhu, měnily se každým okamžikem, několikrát denně, a to v závislosti na mnoha aspektech, které s ohledem na danou situaci byly zhola nepředvídatelné a bylo zcela nezbytné na ně operativně reagovat,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. 

Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. „Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,“ sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Většina dodavatelů podle NKÚ byla doporučena česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, čínským velvyslanectvím, čínským ministerstvem obchodu a zdravotnictví nebo čínskými regionálními vládami. 

Kumulace podle dodavatelů | foto: NKÚ

Chaos a nedostatky?

„Co se týká kvality dovážených OOP, tisková zpráva kontrolní závěry bohužel velmi zevšeobecňuje. Ministerstvo nechávalo všechny dovážené dodávky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a až na naprosté výjimky dovážené OOP ve zkouškách obstály. Připouštím, že se vyskytly případy, kdy jsme museli zboží reklamovat. Nicméně reklamace byla vždy uznaná a vadné zboží bylo nahrazeno zbožím odpovídající kvality,“ uvedl s tím, že odmítá tvrzení, že by OOP nakoupené vnitrem byly nekvalitní a ohrozily tak zdravotníky.

Organizace našich nákupů podle Hamáčka nebyla chaotická a plná nedostatků. „Všechny naše postupy efektivně a hospodárně pomohly zamezit šíření pandemie. (...) Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků,“ uvádí Hamáček v závěru. 

Pohled na výsledky testování kvality OOP a ZP u vzorku vybraného NKÚ | foto: NKÚ

Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle NKÚ objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala. „Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP (zdravotnických prostředků, pozn. red.) zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější,“ sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová. 

„Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů,“ doplnila.

Podle NKÚ se také vnitro u tuzemských dodavatelů často spoléhalo na to, že dodají pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a neověřovalo kvalitu pomůcek. „Při dodání OOP pro ministerstvo vnitra však ve většině případů certifikát předložen nebyl,“ doplnila mluvčí NKÚ. Kontroloři prověřili část objednávek - 28,3 milionu kusů pomůcek za 1,8 miliardy korun, z nichž 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo.

„Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ dodal k výsledkům kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...