Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015. | foto: koláž iDNES.cz

Vnitro zamítlo odškodnění 40 milionu pro Čechy unesené v Libanonu

  • 60
Ministerstvo vnitra zamítlo žádost o odškodnění ve výši 40 milionů, kterou podala čtveřice Čechů unesených v Libanonu. Na svém twitterovém účtu o tom informoval ministr Milan Chovanec. „Odpovědnost by měli převzít ti, kteří cestu zorganizovali, nikoliv stát,“ napsal.

Pětice Čechů zmizela v červenci 2015 v libanonském údolí Bikaá. Na svobodu se dostala v únoru 2016, kdy je přivezl vojenský speciál zpátky do Česka. V srpnu zažádali překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc, novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň o odškodnění (více čtěte zde). K žádosti o kompenzaci se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

18.ledna 2017 v 16:59, příspěvek archivován: 18.ledna 2017 v 17:10

Žádosti unesených Čechů v Libanonu o odškodnění jsme za MV nevyhověli.Odpovědnost by měli převzít ti,kteří cestu zorganizovali,nikoliv stát.

Skupina tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit. Ministr Chovanec ale už loni v srpnu prohlásil, že stát udělal pro návrat unesených občanů maximum a navrátilci mají žádat o odškodnění organizátory své cesty. Nyní je rozhodnutí jeho resortu oficiální.

„My jsme se o tom bavili už po návratu, že něco podnikneme. Vyčkávali jsme, jestli se k tomu problému někdo postaví čelem,“ vysvětloval v srpnu loňského roku Pavel Kofroň, proč čtveřice mužů s požadavkem na kompenzaci otálela šest měsíců. „Nejvíc nás mrzí, že kompetentní strany nejsou ani schopné říct, co přesně se stalo, a vyvrátit podezření, že jsme v tom jeli my,“ řekl v rozhovoru pro server Expres.

Pětice Čechů v Libanonu se dostala na svobodu díky dohodě, jejíž součástí bylo osvobození Alího Fajáda zadržovaného v České republice. Stát si za to vysloužil velkou kritiku od opozice i diplomatů (více zde).

Fajáda zadržela v dubnu 2014 česká policie na přání kolegů ze Spojených států. Těmi je viněn ze zamýšlené spolupráce s teroristy společně s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem. USA tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

PŘEHLEDNĚ: Co víme o kauze Libanon

Spojené státy žádaly o jejich vydání, v případě Fajáda a Marabího to ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán na začátku února zamítl a poté mohla proběhnout výměna za pětici Čechů (více zde). Po převozu do vlasti byl Fajád propuštěn.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video