Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okamura varoval před útoky. Šíří dezinformace, ohradil se ministr vnitra

  14:07aktualizováno  14:07
Nový ministr vnitra Lubomír Metnar se prudce ohradil proti tvrzením lídra SPD Tomia Okamury, že Česku hrozí teroristické útoky. Podle něj jeho prohlášení obsahuje několik závažných dezinformací, které se týkají vnitřní bezpečnosti České republiky.

Prezident Miloš Zeman pohovořil s kandidátem na ministra vnitra Lubomírem Metnarem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Okamura zveřejnil video 27. prosince na stránkách SPD s titulkem „ČR hrozí teroristické útoky“. V něm hned na začátku tvrdí, že bezpečnost v Česku se opět zhoršila a hrozí teroristické útoky. 

„Je to tristní výsledek pátého roku vládního angažmá Andreje Babiše (Andrej Babiš byl ve vládě pouze tři a čtvrt roku - pozn. red.). Teď se situace ještě zhoršila. Po Staroměstském náměstí se v Praze nově objevily betonové zátarasy, které mají zabránit teroristickému útoku,“ uvedl Okamura.

Okamura dále podotkl, že zátarasy se objevily i na obou koncích Václavského náměstí a před několika obchodními centry. Mají prý zabránit najetí automobilem do davu lidí a byly podle něj instalovány na žádost policie. 

Podle Okamury je osazení zátaras důkazem neschopnosti vlády trvale zajistit bezpečnost občanů. „Bezpečnostní situace se přitom zcela prokazatelně zhoršuje,“ řekl Okamura s tím, že hnutí SPD nabízí řešení v podobě zákazu nelegální migrace a dalších restriktivních opatření.

Okamura nemá dost informací

Proti Okamurovým tvrzením se ale ostře vymezil ministr vnitra Metnar. Podle něj video obsahuje několik závažných dezinformací. Odkaz na prohlášení sdílelo na Twitteru i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

29.prosince 2017 v 09:59, příspěvek archivován: 29.prosince 2017 v 13:48

Ministr vnitra reaguje na prohlášení T. Okamury. #dezinfo https://t.co/fc673NmUEM

Metnar v něm připomněl, že Česko zůstává jednou z nejbezpečnějších zemí světa a podle objektivních bezpečnostních parametrů se její bezpečnostní situace nezhoršuje. Zopakoval, že v České republice nadále platí první, tedy nejnižší stupeň ohrožení terorismem. 

„To jasně plyne z hodnocení orgánu, který je v České republice povolán posuzovat komplexně míru ohrožení terorismem, tedy Společné zpravodajské skupiny. Nikdo jiný není povolán, ani nemá dostatek informací k tomu, aby mohl provést relevantní hodnocení míry ohrožení ČR terorismem,“ zdůraznil Metnar.

Instalované zátarasy na náměstích a před obchodními centry jsou podle Metnara reakcí na častý způsob útoků, tedy nájezd vozidlem do lidí. Nebyly tedy rozmístěny z důvodu nějaké konkrétní informace, ze které by plynulo zvýšení nebezpečí teroristických útoků v Česku.

Metnar následně přiznal, že žádné bezpečnostní opatření není samo o sobě všespásné. Nicméně nevyužít za současné situace v Evropě zátarasy ke zvýšení ochrany měkkých cílů by podle něj bylo pošetilé. „Je třeba chápat, že tato jednotlivá opatření jsou pouze součástí celé baterie opatření aplikovaných v ČR proti terorismu, a to viditelných i skrytých,“ sdělil Metnar.

Na závěr Metnar připomněl, že už nyní Česko důsledně postihuje nelegální migraci. „Neexistuje žádná tolerance nezákonné migrace ze strany českého státu,“ uzavřel celou věc Metnar.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz