Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Na chřipku zemřelo 11 lidí, ministerstvo posílá do nemocnic léky

  • 12
Ministerstvo zdravotnictví ze svých zásob uvolnilo 1 440 balení léku Relenza. Jde o antivirotikum, s jehož pomocí lze bojovat s chřipkou. Balení putují do nemocnic či léčeben dlouhodobě nemocných, kde jsou nemocí nejvíce ohrožené skupiny lidí. Na chřipku v posledních dnech zemřelo v Česku již 11 lidí.

"K páteční 13. hodině bylo hospitalizováno s chřipkou 80 lidí, 11 pacientů zemřelo," řekl iDNES.cz hlavní hygienik Vladimír Valenta s tím, že současnou situaci hygienici označují už za epidemii.

Protože nemocných v posledních dnech přibývá, stejně jako případů, kdy má chřipka závažný průběh, Valenta v pátek rozhodl o uvolnění léků z rezerv ministerstva zdravotnictví. "Uvolnili jsme 1 440 balení léku Relenza za zhruba půl milionu korun. Toto množství vystačí pro 1 440 lidí při standardním dávkování 20 miligramů na den po dobu pěti dnů," popsal náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Podle ministerstva jde o první dávku antivirotik z rezerv. Čerpat ji budou moci všechna lůžková zdravotnická zařízení v Česku. Ministerstvo balení poskytuje bezplatně. Pokud by nestačila, je připraveno sehnat a uvolnit další léky.

Kromě Relenzy by se měl do oběhu z ministerských rezerv dostat v druhé polovině příštího týdne i lék Tamiflu. Ministerstvo má několik tisíc jeho balení ještě z dob, kdy se zásobilo kvůli vlně chřipky kmene A/H1N1. Jenže lékům už uplynula expirační doba, tedy jsou prošlé. To ovšem podle Poláka neznamená, že je nelze použít. Minsiterstvo si ale musí nechat předem otestovat zdravotní nezávadnost a stabilitu účinné látky. "Pokud se toto prokáže, a my předpokládáme že ano, pak je také uvolníme z rezervních skladů do distribuce," popsal Polák. Zkoušky provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Přístup ministerstva kritizuje šéf pražské záchranky, senátor za ODS Jiří Schwarz. Podle něj stát zaspal a měl testovat rezervy dříve a ne až při epidemii (více o kritice čtěte zde).

Aktuální data

Tento týden podle ministerstva zdravotnictví dosáhla celková nemocnost akutními respiračními infekcemi  včetně chřipky 1 391 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve srovnání s posledním předvánočním týdnem se nemocnost zvýšila o 100 případů na 100 tisíc obyvatel.

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty se při posuzování epidemie kromě počtu nemocných vyhodnocuje také typ chřipky, který se objevuje, a mezitýdenní nárůsty počtu nemocných.

Tamiflu chybí, obchodníci ho nejspíš vyvezli za hranice

Lékaři a lékárníci už varovali, že antivirotik je nyní v oběhu málo. Páteční krok ministerstva však zatím pomůže jen zdravotnickým a sociálním zařízením

"Domnívám se, že Tamiflu už nyní neseženete nikde a výrobce deklaroval, že jej dodá až v dubnu," řekl iDNES.cz prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podle něj ještě na začátku sezony onemocnění bylo v Česku na skladech několik tisíc kusů Tamiflu, během pár dnů ale zmizela. "Jsme přesvědčeni, že došlo k masivnímu reexportu do zahraničí," míní Chudoba. Léky z Česka překupníci vyvážejí, protože u nás jsou levnější než v zahraničí.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který reexporty eviduje, Lucie Šustková iDNES.cz řekla, že v roce 2012 SÚKL neevidoval žádné hlášení distribuce léčivého přípravku TAMIFLU do zahraničí. Chudoba se ale chce na ústav obrátit, aby situaci prověřil.

"Nemám k tomu zatím žádné jednoznačné důkazy, ale pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo špatně a my děláme všechno proto, aby se situace zlepšila," doplnil za ministerstvo Polák. Poslanci už v prosinci schválili novelu, která by měla reexportům léků zamezit. Jeden z lékárníků ale iDNES.cz řekl, že v praxi je ve schválené podobě bezzubá, protože neřeší velké distributory léčiv, ale jen lékárníky (více o schvalované novele čtěte zde).

Lékárny varují před padělky Tamiflu

Lék Relenza se v českých lékárnách nevydává, i kvůli tomu, že je jeho aplikace náročnější, protože je nutné jej inhalovat a je proto lepší podávat jej v nemocničním prostředí. Lékárníci na předpis ovšem uvolňují jiné protichřipkové antivirotikum. A to Tamiflu. Tobolky Tamiflu berou už nemocní lidé. Jen zřídka se podává jako prevence před onemocněním.

Chudoba je přesvědčený, že při dalším uvolňování rezerv z ministerstva by se lék měl dostat i do lékáren či praktickým lékařům. "Dávat léky jen do lůžkových zařízení je špatně, protože pokud bude někdo vážně nemocen, ale neskončí v nemocnici, tak se k léku nedostane. A celá situace může vést k tomu, že si lidé začnou léky hledat na internetu a objednají si padělky," varoval Chudoba.

Podle něj by do ambulantní sféry lékařské péče mělo jít alespoň 500 či 1 000 balení z rezerv ministerstva. "A pokud by je stát neměl, ať to rovnou řekne, aby alespoň nějaká balení zajistili reexportéři," řekl Chudoba. Podle něj má nyní lékárnická komora nabídku od asociace distributorů, kteří léky reexportují. Ti jsou schopni zajistit pro stát či lékárny až tisíc balení Tamiflu.

Polák zatím neví, zda by Tamiflu z rezerv ministerstva šlo do jen do lůžkových zařízení, nebo i ambulancí. "Tam by byla ztížená možnost monitorování, na co jsou balení využívána. My chceme, aby balení z rezerv šla striktně nemocným, aby nedocházelo k jejich dalšímu obchodování," doplnil Polák.

V Česku nyní rychle přibývá pacientů s chřipkou. Mezi hospitalizovanými jsou i ti, jež postihl kmen chřipky A/H1N1 nazývaný jako "prasečí". Od středy proto funguje speciální telefonická linka, na níž mohou volat lékaři, kteří si nejsou jistí, jak postupovat ve vážných případech.

Ministerstvo se tak připravuje na velmi závažný vývoj akutních virových onemocnění. To může přinést například případy, kdy nemocným selžou plíce a budou potřebovat jiný, velmi specializovaný typ péče, než která je poskytována nemocným chřipkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video