Na slavnostním zahájení kampaně lidé viděli, co udělá s ovzduším kus koberce

Na slavnostním zahájení kampaně lidé viděli, co udělá s ovzduším kus koberce nebo takzvaná ostravská petarda vyrobená z PET lahve. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ministerstvo spustilo kampaň za čistější topení. Ekologům vadí

  • 64
Dýcháme to, čím topíme, říká nová kampaň ministerstva. Chce obyvatele kraje naučit topit. "Je to jako plivnutí do řeky, vzduch přece nejvíc znečišťuje průmysl," oponují aktivisté a sepisují petici.

Dítě s inhalátorem před ústy a text 'Vydýchají naše děti budoucnost?'. Ministerstvo chce na problém s ovzduším v kraji ukázat drsně. Každý se má zamyslet nad tím, jak topí. Aktivisté však upozorňují, že ministerstvo neřeší problém tam, kde by mělo. U průmyslových podniků.

"V Ostravě se na znečištění ovzduší podílí významným způsobem zejména průmysl," říkají Pavla Skýbová, Vladimír Burda a Jaromír Slíva z občanského sdružení Vzduch a za rozumný přístup k ovzduší zorganizovali petici.

Dominantní znečišťovatelé jsou průmyslové podniky

Vycházejí z analýzy zpracované Zdravotním ústavem a Vysokou školou báňskou. "V jihozápadní části Ostravy jsou u polétavého prachu dominantní průmyslové zdroje, v centru města mix, který je často citován jako třetiny," uvádí Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu.

Dodává však, že u rakovinotvorných polyaromatických uhlovodíků jsou v Ostravě jednoznačně dominantní průmyslové zdroje. Právě na několikanásobně vyšší podíl benzo(a)pyrenu upozorňovaly i letáky, které hned při slavnostním zahájení kampaně ministerstva rozdávali lidé ze sdružení Občané proti spalovně.

Lidé ze sdružení označují kampaň za fikci

Letáky označily kampaň za fikci. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nesouhlasí. "V Moravskoslezském kraji převažuje podíl průmyslu, to nezpochybňujeme. Ale domácí kotel dokáže zničit ovzduší v celém údolí, v ulici. V obcích je jejich dopad mnohem větší, než když to přepočítáme na celý region," argumentuje.

Podle aktivistů i některých odborníků by se ale mělo ministerstvo přesto zaměřit právě na podniky. "Už když jednotlivé lokality v republice srovnáte s Porubou, je tam v ovzduší čtyřikrát více benzo(a)pyrenu. V Bartovicích desetkrát více. Kotle problém nevyřeší," argumentuje Radim Šrám z Akademie věd.

Ministerstvo uzavírá s podniky dobrovolné dohody

Při jednání s velkými znečišťovateli však loni ministerstvo bylo úspěšné jen z menší části. V akčním plánu na loňský rok si dalo například za úkol uzavřít dobrovolné dohody o snižování emisí s osmi největšími znečišťovateli. Zatím jsou na světě dvě.

"Jednáme s Třineckými železárnami, tam na čas jednání ustala, ale teď finišujeme. Hotovo je i s Biocelem Paskov. Snažíme se rozpohybovat jednání s Dalkií," říká ministr Chalupa. Zbylé tři podniky zatím chybí. "Pro podniky máme dotace, limity, zavádějí se postupně legislativní opatření," dodává Chalupa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue