Ministerstvo se pře s magistrátem o Buďánka

Praha - Jedna z nejznámějších pražských památkových zón, košířská kolonie Buďánka, kterou se před lety Pražané snažili zachránit nápisem na střeše "Koukale, padám i na tvou hlavu", bude z valné části zbourána. Smíchovský stavební úřad však může vydat povolení k demolici, až bude zrušena v Buďánce památková zońa. Magistrát se však nemůže dohodnout s ministerstvem kultury, kdo tuto zónu může zrušit.

Podle magistrátu je k tomu ze zákona zmocněno výhradně ministerstvo kultury. Ministerstvo však trvá na tom, že může na požádání odboru památkové péče magistrátu předložit jen stanovisko k této městské památkové zóně.

Radnice páté městské části počítá s demolicí deseti domků v kolonii už během letních prázdnin. Podle starosty Prahy 5 Miroslava Škalouda jí ale chybí souhlas ministerstva se zrušením statutu památkové zóny, bez něhož demolici nelze provést.

"Ministerstvo kultury ze zákona nemůže zrušit městskou památkovou zónu Buďánka, nemá k tomu zmocnění," oznámila tisková mluvčí ministerstva Dita Fuchsová. Připomněla, že tuto památkovou zónu vyhlásil magistrát počátkem 90. let. "Od 1.ledna je to plně v kompetenci ministerstva kultury," řekl vedoucí právního oddělení odboru památkové péče magistrátu Robert Hejčík. Hlavní město, jak si ověřil u legislativců magistrátu, už nemá od stejného data žádné zákonné zmocnění prohlásit či zrušit památkovou zónu anebo určovat podmínky ochrany.

Pokud ministerstvo kultury bude chtít zrušit památkovou zónu Buďánka, mělo by vydat vyhlášku o zrušení zóny, kterou novelizuje původní vyhlášku magistrátu o vyhlášení zóny, tlumočil Hejčík stanovisko magistrátu. Má-li ministerstvo pochybnosti, mělo by se obrátit s žádostí o výklad zákona na příslušné orgány, dodal.

Buďánka: už jen demolice
Smíchovský stavební úřad vydá v červnu povolení k demolici osmi až deseti ze čtrnácti drobných dělnických domků z devatenáctého století. Občanská sdružení bojující za památky to rmoutí, ale bránit Buďánka tělem podobně jako ekologičtí aktivisté přírodní krásy nehodlají.

"Lehat si před buldozery, to dělat nebudeme. To není náš styl," uvedla předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. "Ale něco by se s tím udělat mělo, i když teď už je asi pozdě. Je to strašně smutné," dodala.

Domky slepené k sobě jak vlaštovčí hnízda, které si kdysi postavili dělníci z nedalekých pískovcových lomů, jsou dnes v zoufalém stavu. Mají vesměs narušenou statiku, zatéká do nich, některé nemají okna a dveře. "Nepochybuji o tom, že je to na havarijní výměr a že ten stav je katastrofální. To ale neznamená, že mi to není líto a že se tomu nedalo zabránit," konstatoval rektor AVU Jiří T. Kotalík. "Po Mrázovce, která padla za oběť tunelu, tak odchází předposlední zajímavá autentická část staré Prahy. Zbývají už jen staré Střešovice a ty jsou také napůl ohrožené. To je tedy bilance," uvedl rektor.

Podle primátora Jana Kasla bylo pro záchranu Buďánek pozdě už před pěti lety. "Nemělo se to vystěhovat. Když necháte domy prázdné, pak jejich degradace postupuje velmi rychle. Je to bláhovost chtít to nyní na poslední chvíli zachránit. Jak, pro co a pro koho?" klade si otázky primátor, jehož poradní sbor se několikrát košířskou kolonií zabýval.

Většinu domků nyní obývají bezdomovci a squatteři. Jeden z objektů je dosud v soukromých rukou. Buďánka v budoucnu získá soukromý investor, který vzejde z výběrového řízení. To bude vypsáno až po demolici. Počet domů určených ke zbourání není definitivní. "Na zachování čtyř domků trvají památkáři, o dvou dalších jednáme. Jeden z nich je v nejlepším technickém stavu ze všech, druhý je soukromý," podotkl mluvčí páté městské části Vít Drbal.

Smíchovská radnice v minulosti vypsala dvě výběrová řízení, ale investora nenašla. Pokud se jí to stane i potřetí, má připravena alternativní řešení. "Poslední možností je vrátit to magistrátu. Anebo přistoupit na návrh, že domky využije waldorfská škola. To však uvádíme spíš jako humorné řešení, protože teprve začínají shánět investora," poznamenal mluvčí.

Dělnická kolonie Buďánka v páté městské části, které hrozí zbourání.(26. října 2000)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video