Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo ruší klecová lůžka

  17:43aktualizováno  17:43
Po další vlně kritiky ze zahraničí se ministerstvo zdravotnictví odhodlalo k ráznému kroku. "Dnes byl odeslán dopis všem ředitelům zdravotnických zařízení s příkazem ministra okamžitě zrušit klecová lůžka," sdělila iDNES mluvčí resortu zdravotnictví Aneta Kupková.

Ministr v dopise vyzývá ředitele ústavů: Udělejte vše pro to, aby do konce roku zmizela i síťová lůžka.

Místo toho budou muset být vyčleněny a vybaveny místnosti pro krátkodobou izolaci agresivních nebo nebezpečných pacientů a zvýší se počet pracovníků.

"Což by vedlo ke zlepšení ošetřovatelské péče o osoby s vážnou duševní poruchou," vysvětlila Kupková.

Na rozhodnutí ministra zdravotnictví reagoval také prezident Václav Klaus, který si Jozefa Kubinyiho pozval ve středu 14. července na Hrad, aby mu tam ministr podal vysvětlení svého kroku.

V posledních měsících je Česko a česká psychiatrie terčem kritiky právě proto, že používají jako restriktivní opatření u neklidných a agresivních pacientů klecová, tedy úplně uzavřená lůžka s mříží, nebo síťová lůžka, tedy úplně uzavřená s pružnou tkaninovou sítí.

Naposledy tuto praxi kritizovala v neděli britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Autorka Harryho Pottera protestovala i u českého prezidenta a premiéra. Podle listu The Sunday Times označila spisovatelka používání těchto lůžek za mučení. - více zde

Celou kampaň odstartoval britský list zhruba před měsícem. Přinesl reportáž o používání klecí a zacházení s pacienty v ústavu v Rábech na Pardubicku. - více zde

Psychiatři klece nemají
"Je to politické rozhodnutí a my se mu podřídíme. Náš obor to zásadně neovlivní. Dokážeme se s tím vyrovnat," komentoval verdikt ministerstva ředitel pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích.

"Některým pacientům, kteří budou ošetřováni jinak, to ale sníží kvalitu života," poznamenal Bašný.

Připomněl, že v Česku v rámci psychiatrie žádná klecová lůžka neexistují. Používají se pouze síťová lůžka.

Doplnil, že lůžka jsou k pacientům šetrnější než jejich kurtování k postelím, či zklidňování pomocí léků.

Kontroly problém nenašly
"Na základě výsledků opakovaných kontrol několika psychiatrických léčeben orgány Rady Evropy, které nezjistily závažnější problémy, je možno konstatovat, že tato omezující opatření jsou využívána pouze ve výjimečných případech nutných pro ochranu pacienta," poznamenala mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Dodala, že se dnes používá ve zdravotnictví asi stovka téměř výlučně síťových lůžek. "Jejich používání je regulováno vnitřním provozním řádem psychiatrických zařízení," doplnila.

Upozornila, že Česká republika je zapojena do celoevropského projektu EUNOMIA, který má za úkol zharmonizovat použití omezovacích prostředků v psychiatrii. Projekt by měl být dokončen v roce 2005 s doporučením pro členské státy EU o nejvhodnějším postupu při aplikaci omezovacích opatření.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz