Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo radí učitelům, kde hledat inspiraci pro výuku dějepisu a občanky

  6:04aktualizováno  6:04
Ministerstvo školství se rozhodlo, že pomůže učitelům dějepisu a občanské výchovy zorientovat se v nepřeberné nabídce výukových materiálů. Na pomoc si vzalo i učitele, kteří jim v dotazníku napsali, co v hodinách sami používají. Výsledkem je seznam, který zahrnuje téměř čtyři sta různých webových portálů, příruček, dokumentů i knih. Společným znakem má být kvalita.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Seznam dal dohromady tým zaměstnanců Výzkumného ústavu pedagogického, učitelů a odborníků z akademické sféry. Je na něm celkem 224 výukových materiálů k dějepisu a 158 k občanské výchově. Jedním z vodítek při tvoření seznamů byly i dotazníky, které vyplnilo 115 učitelů.   

"Internetový portál Moderní dějiny nebo Příběhy bezpráví Člověka v tísni jsou jedny z těch, co jsou na seznamu a mezi učiteli jsou velmi oblíbené," řekl iDNES.cz Aleš Franc, který se na vypracování seznamu podílel. Z výukových materiálů tým vyřadil učebnice schválené ministerstvem školství. Ty tedy na seznamu nejsou.

Učitelé dějepisu a občanské výchovy, které oslovil iDNES.cz, se shodují v tom, že materiálů je dostatek, vybrat ty kvalitní jim ale zabere dost času. "Pro učitele je těžké vybírat, čímž neříkám, že bylo správné, když jsme dřív měli jen jednu učebnici," řekl iDNES.cz ředitel olomoucké Základní školy Mozartova Zbyněk Kundrum, který učí už třicet let.

"Nabídky nových výukových materiálů přichází do školy několikrát za rok. Přiznám se, že většinu z nich odmítám, a to z různých důvodů. V některých případech se jedná o nabídky něčeho, co již ve škole máme, jen se to tváří trochu jinak, nově. V dalších je zase jejich využití velmi malé, protože z probíraného množství látky zahrnují jen nepatrnou část," uvedl učitel dějepisu na ZŠ Zámecká v Litomyšli Stanislav Švejcar.

Když školáky učí o holocaustu, využívá Švejcar kromě učebnic i materiálů z Památníku Terezín. Když se pak dostane ke komunistické diktatuře, používá zase materiály Člověka v tísni, který školám nabízí dokumentární filmy (viz S medailí musel do Jáchymova, teď hokejista učí školáky o zlu komunismu).

"V mém případě je to tak, že jsem jednak grafoman a jednak sběratel," uvedla učitelka dějepisu z pražského Gymnázia Prof. Jana Patočky Ilona Horáčková, která k výuce používá například i staré články, které si archivuje. 

True

Z dotazníkového šetření mezi učiteli vyšlo mimo jiné najevo, že učitelé dějepisu využívají nejčastěji učebnice, zatímco učitelé občanské výchovy preferují výukové materiály, které jim nabízí například různé neziskové organizace.

"U občanky je to složitější, protože zahrnuje různé obory a na každý se musíte připravovat zvlášť. Je tu potřeba se tomu věnovat, není to jako v matematice, kde máte jednu učebnici a v ní modelové příklady," vysvětluje učitel společenských věd a dějepisu na Gymnáziu v Pardubicích Marek Výborný.

V hodinách občanské výchovy se učitel věnuje demokratickým principům, lidským právům, médiím či životnímu prostředí.

Podle Švejcara je ideální, když učitel výukové materiály střídá. "Každý z nich nabízí trochu jinou formu práce. Učebnice poskytuje například prostor pro výuku čtenářské gramotnosti, práce s dokumentárním filmem zase umožňuje postavit výuku na hodnotové orientaci žáků, ukazuje svět skrze konkrétní lidské příběhy, dokáže děti více zasáhnout, více je ovlivnit v tom, co si myslí," uzavřel učitel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...Najdete na iDNES.cz