Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo prý rozhodlo pod tlakem vlády

  19:19aktualizováno  19:19
Most - Ekologové usilující o zastavení výstavby závodu těžkého průmyslu mexické firmy Nemak v Havrani na Mostecku tvrdí, že odpověď ministerstva životního prostředí na jejich stížnost potvrzuje jeho pochybení při vyjímání užívané zemědělské půdy z půdního fondu. Mělo přitom jednat dle záměru vlády a nikoliv podle zákonných předpisů.

„Ministerstvo potvrdilo, že se při odnímání pozemků nezabývalo splněním zákonných požadavků, ale pouze automaticky plnilo záměr vlády. Dnes proto doplňujeme žalobu proti územnímu rozhodnutí na výstavbu závodu o tuto skutečnost,“ sdělil Vítězslav Dohnal ze sdružení Ekologický právní servis.

Ministerstvo podle něj ve svém vysvětlení nepřiznává svůj špatný postup přímo, ale jeho jediným argumentem jsou právě vládní záměry na Mostecku. „Jestliže vláda vyslovila souhlas s výběrem předmětné lokality ..., pak ministru životního prostředí ... přísluší nepochybně realizovat tento záměr vlády všude tam, kde je založena působnost jeho ministerstva,“ citoval Dohnal výňatek z odpovědi ministrova náměstka Josefa Běleho ekologům.

„Rozhodnutí ministerstva o konkrétní věci nemůže být v žádném případě dáno usnesením vlády. Rozhodnutí musí vždy vzniknout na základě prověření, zda záměr splňuje zákonné požadavky. Takové prověřování samozřejmě neprovádí vláda, zákon to svěřuje do působnosti ministerstva. Při nerespektování tohoto principu bychom se mohli dočkat například toho, že vláda bude ukládat třeba i pokuty za dopravní přestupky,“ dodal.

Dotčení úředníci považují závěry ekologů za mylné. „Nesouhlasíme s tím, že Ekologický právní servis vyvodil z naší odpovědi tvrzení, že jsme nepostupovali při vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu pro závod Nemak v souladu se zákonem,“ uvedla Jarmila Krebsová z tiskového uddělení ministerstva. „Jednali jsme v souladu se zákonem a na základě příslušného vládního usnesení,“ doplnila.

Představitele Nemaku nechává tlak ekologů v klidu. Už před časem upozornili, že mají na své jednání právo, ale zatím nebyly jejich stížnosti podle úřadů opodstatněné. „Tento problém se týká města Most a ministerstva životního prostředí. My nejsme účastníkem řízení a předpokládáme, že všechna řízení proběhla jak měla. S výstavbou závodu začneme, jakmile pominou všechny odklady, které z odvolání ekologů vyplývají,“ řekl zástupce Nemaku Pavel Kučera.

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že při odnímání zemědělské půdy pro stavbu NEMAK nepostupovalo v souladu se zákonem

Ministerstvo životního prostředí v odpovědi na stížnost Ekologického právního servisu (EPS) potvrdilo, že se při odnímání pozemků ze zemědělského půdního fondu pro výstavbu závodu NEMAK na Mostecku nezabývalo splněním zákonných požadavků, ale pouze automaticky plnilo záměr vlády. EPS dnes proto doplňuje žalobu proti územnímu rozhodnutí na výstavbu závodu NEMAK na Mostecku1).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz