Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo povolí hlučnější silnice, usnadní tak stavbu obchvatů

  5:47aktualizováno  5:47
Ministerstvo zdravotnictví pomůže stavbám silničních obchvatů, kterým brání přísné hlukové limity. Po domluvě s ministrem dopravy přišlo s novelou, která povolí na silnicích ve dne i v noci o pět decibelů více. Podle kritiků se tím pouze přesunou problémy s hlukem z center měst na jejich okraje.

Pražský okruh. Ilustrační foto | foto: ŘSD

Novela navrhuje zvýšit limity hluku ve dne z 60 na 65 decibelů a v noci z 50 na 55, výjimečně i na 60 decibelů.

Pokud novela projde připomínkovým řízením a schvalovacím procesem, umožní výstavbu okruhů a obchvatů, které nyní kvůli přísným vyhláškám na hlukové limity nelze postavit. Do stávajícího limitu by se nevešly ani s pomocí protihlukových valů, stěn a speciální úpravy vozovky.

Až když vše ostatní selže...

"Hlukový limit se navýší pouze v případě, že ani veškerá možná protihluková opatření nepomohou v daných místech ochránit proti hluku tak, jak je to požadováno v současné legislativě," upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Dodal, že navrhované okruhy a obchvaty pomohou v budoucnu snížit neúnosný hluk v centrech měst.

Zatímco některá místa ve městech ztichnou, jinde si lidé pohorší.

"Tímto způsobem se dosáhne pouze přenesení hlukové zátěže na jiné lidi. Obchvaty jsou často plánovány v oblastech, které jsou obydleny, například v pražských Běchovicích, tedy skoro sto let staré obydlené čtvrti, kde má stát část pražského okruhu," namítá právnička Markéta Višinková z Ekologického právního servisu.

Problémů se podle ní bojí i obce na jih od Brna. "Plánované tangenty - tedy jihovýchodní a jihozápadní čtyřpruhová silnice, které mají ulevit Brnu - by negativně ovlivnily život v Modřicích, Ponětovicích, Ostopovicích nebo například Tvarožné," uvedla.

Pražský okruh - hotové a plánované úseky.

Starosta Ponětovic to potvrzuje. "Nejenže by silnice rozdělily Slavkovské bojiště, ale přinesly by nám ještě větší prašnost a hluk. Vedly by kolem vesnice a vůbec si nejsem schopen představit, jak by tam dosáhli limitů. Je to pro mě novinka, budu to muset konzultovat s ostatními starosty, protože tohle by nás v podstatě potopilo," řekl Pavel Vymazal.

Dodal, že splnění hlukové normy bylo pro tyto stavby dosud neřešitelné.

Spánek to nenaruší, uklidňuje ministerstvo

Podle ministerstva zdravotnictví se lidé silnic stavěných s mírnějšími limity obávat nemusí. "Hygienické limity hluku uvnitř chráněného prostoru, například v obytných objektech, zůstanou nezměněny a tím zůstávají obyvatelé chráněni před rušením spánku hlukem," ujišťuje Sršeň.

Resort argumentuje tím, že Česká republika má jako jediná země v Evropské unii normy hluku zafixovány k pevné hranici.

Na magistrále už jsou připravené značky přikazující sníženou rychlost. Ve skutečnosti se musí dodržovat ale až od 1. ledna 2010 (30. prosince 2009)"To znamená, že oproti jiným zemím neexistuje možnost výjimky v případě, že v lokalitě nelze normu splnit ani přes veškeré dostupné stavební úpravy. Formálně přísné limity, které nebylo možno z objektivních důvodů naplnit, tak sloužily pouze jako alibi," uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Višinková namítá, že by ministerstvo mělo hledat jiné řešení, které bude ku prospěchu lidem, ne jen investorům dopravních staveb. "Mělo by se soustředit třeba na zajištění prostředků na protihluková opatření, zpřísnění podmínek povolování hlukových výjimek, včetně zahrnutí veřejnosti do procesu jejich vydávání," míní právnička.

Stát by podle ní mohl náklady na hluk zahrnout do rozpočtů staveb a nesnažit se je přenášet na někoho jiného. A na hlukové znečištění by měl myslet už při územním plánování, dodala.

Jak se k novince postaví pražský magistrát, který bojuje s hlukem už dlouhou dobu, zatím není jasno. "Magistrát zatím text návrhu novely k dispozici nemá, nemůžeme se tedy nijak vyjádřit," uvedl mluvčí Jiří Wolf.

Novela by mohla začít platit na jaře příštího roku. "Délku připomínkového řízení lze těžko odhadnout, záleží třeba na množství připomínek a délce jejich vypořádání. Dokument bude nařízením vlády a odhadujeme, že by mohl být v platnosti v prvním čtvrtletí roku 2011," uzavřel Sršeň.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz