Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ministerstvo posílá Češky s vadnými implantáty na novou operaci

  • 47
Ženy, které v minulých letech dostaly vadný implantát prsu od francouzského výrobce PIP, by si ho měly nechat vyoperovat a vyměnit za neškodný. Doporučila jim to komise odborníků na ministerstvu zdravotnictví, podle níž je implantát nebezpečný. Týká se to zhruba dvou tisíc Češek.

Odborné společnosti a pojišťovny, které se sešly na ministerstvu, se shodly, že situace se týká tří tisíc implantátů, které má na dva tisíce Češek. Několik set z nich operaci nepodstoupilo ze zkrášlujících důvodů, ale proto, že byly po rakovině prsu a implantát dostaly od pojišťovny na rekonstrukci odoperovaného ňadra.

Všem nyní ministerstvo doporučuje novou operaci. Oficiální pokyn vydá nejspíše v pátek v poledne. Poté bude na pojišťovnách a zřizovatelích péče, zda se jím budou řídit.

"Pokud budou některé ženy vysloveně trvat na tom, že si implantát chtějí nechat, bude zavedený systém pravidelných kontrol. To všechno samozřejmě bude stát hodně peněz, a kdo to zaplatí a jak, to se zatím řeší," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Dodal, že finanční stránka mimořádné situace se bude s pojišťovnami a poskytovateli péče řešit příští týden. "Odlišný přístup zaujmeme k pacientkám, které podstoupily plastiku prsu dobrovolně z kosmetických důvodů, a odlišný k těm, které prodělaly rakovinu prsu a implantát jim byl voperován ze zdravotních důvodů," dodal mluvčí.

Předseda České společnosti plastické chirurgie Luboš Dražan očekává, že u onkologických pacientek bude výměnu hradit pojišťovna. "Kdo to zaplatí u těch kosmetických pacientek, to se neví," řekl iDNES.cz Dražan, který šéfuje Klinice plastické a estetické chirurgie v Brně.

Jeden implantát stojí od 12 do 15 tisíc korun. Pokud si pacientky zvolí americký implantát ve tvaru kapky, zaplatí za něj 21 tisíc korun.

"Prostá výměna implantátu není složitá, je to operace na hodinu a půl. Žena je poté hospitalizována dva až tři dny. U onkologických pacientek by se mohlo využít příležitosti operace a zlepšit tvar prsu, to může být jeden až dva dny navíc," dodal Dražan s tím, že u onkologických pacientek tvoří nové ňadro pouze implantát a ten má často nedokonalý tvar, který pacientky trápí.

Zda je implantát vadný, nikdo skutečně neví

Francouzský výrobce Poly Implant Prothese dodával své implantáty do Česka několik let. Problémem podle Dražana je, že ne všechny jsou vadné. Problémové jsou implantáty plněné méně kvalitním průmyslovým silikonem, které praskají. Otázkou zůstává, zda je dokážou lékaři identifikovat ještě před operací.

"Dovozce před rokem prohlásil, že žádný implantát s tekutým silikonem k nám dovezen nebyl, že se údajně jednalo o jiné typy. Znamená to tedy, že nevíme, jestli ten problém máme, možná se to tolika žen netýká," míní plastický chirurg.

Uspokojující odpověď by podle něj mohl nabídnout jen výrobce, který ovšem nekomunikuje, nebo dovozce implantátů. "Pokud ji nebudeme vědět přímo od výrobce ani od dovozce a pokud to ani jeden zdroj jasně neprokáže, dozvíme se to až po vyjmutí implantátu," dodal s tím, že s žádným vadným kusem se zatím v tuzemsku nesetkali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video