Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo: odposlechy nejsou důkaz

  14:57aktualizováno  14:57
Olomouc, Praha - Detektivové ze speciálních policejních útvarů, například i pro boj s terorismem, a policisté v budoucnu patrně nebudou moci stavět na odposlechu podezřelých zločinců, aby jim dokázali jejich trestnou činnost a dostali je až před soud. Poslední šanci, jak tuto věc změnit, totiž nyní zamítlo ministerstvo spravedlnosti.

Problém policejních odposlechů odkryl případ bývalých brněnských vyšetřovatelů, podezřelých z obchodů s heroinem. Krajský soud v Ostravě někdejší policisty nejprve na základě odposlechů, které byly klíčovým důkazem, potrestal vysokými tresty.

Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a odposlechy jako důkaz vůbec neuznal. Proti tomu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo návrh na stížnost pro porušení zákona.

"Podnět byl odložen a stížnost podána nebude. Ministr neshledal důvod, že by v tomto případě byl porušen zákon," oznámil nyní mluvčí ministerstva Vladimír Voráček.

Rozhodnutí ministra Jaroslava Bureše, bývalého soudce, může mimo jiné zkomplikovat šance při rozkrývání zejména nejzávažnější organizované kriminality. Operativní odposlechy v devadesáti procentech sloužily ke sbírání informací, ale v řadě případů byly jediným podkladem pro trestní stíhání. Pokud od nynějška nemohou být důkazem, tato praxe končí.

Odposlechy telefonů umožňují dva zákony; zákon o policii a trestní řád. V prvním případě o odposlech žádají detektivové a kriminalisté, ve druhém státní zástupce. Oba druhy mají odlišný právní režim a oba musí schválit příslušný soud.

"Odposlech je zásahem do ústavního práva. Senát se shodl, že operativní odposlech podle zákona o policii nemá povahu důkazu a shodl se, že přednost má postup podle trestního řádu," vysvětlil rozhodnutí Vrchního soudu soudce Vladislav Šlapák. Vrhcní soudci tvrdí, že operativní odposlech slouží k odhalování zločinců, pro sbírání důkazů ale podle nich musí být nasazen odposlech podle trestního řádu.

"U zvlášť závažné kriminality je operativní odposlech často jedinným možným důkazem, neboť případ mnohdy není ve fázi, aby už někdo mohl být stíhán. Tento legální odposlech navíc občas slouží i jako podklad pro jinou kausu," namítá ale náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Igor Stříž.

Tato situace nastala i v případu brněnských vyšetřovatelů, na které detektivové nasadili odposlechy v době, kdy teprve vzniklo podezření a nikdo ještě nebyl zatčen. Policisté tehdy náhle přišli k penězům, z telefonních hovorů je jasné, že si s překupníky domlouvali nějaké obchody. Obžalovaní tvrdí, že šlo o víno, slivovici či med. "To jsme vyloučili jako zcela absurdní a dospěli jsme k názoru, že pokud bojujeme proti organizovanému zločinu, je nutno použít všech zákonných prostředků," vysvětlil rozsudek ostravský soudce Miroslav Mucha.

"Zákon o policii je platný deset let, nikomu nevadil, až najednou přijde případ drogové mafie. Vrchní soud vlastně řekl, že zákon o policii nemá žádnou právní váhu a to může ochromit bezpečnost občanů," rozhořčil se jeden z kriminalistů. Podle něj nyní detektivové ani nebudou mít chuť chodit do riskantních akcí: "Co když pak podezřelý řekne, že podnětem pro zásah byl policejní odposlech, ale ten už není důkazem."

Odposlech mobilního telefonu není naštěstí jednoduchý.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Najdete na iDNES.cz