Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo odmítlo platit penále za dotaci na povodně, když nepršelo

  9:34aktualizováno  9:34
Huntířov na Děčínsku neuspěl se žádostí, aby stát platil za podvod bývalého starosty. Současné vedení Huntířova žádalo ministerstvo pro místní rozvoj, aby za obec uhradilo více než pětimilionové penále. Huntířov ho dostal za podvodné získání dotace na likvidaci povodňových škod z doby, kdy v obci ani nepršelo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Žádost jsme zamítli," konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Podvod souvisí s jarními povodněmi v roce 2006, kdy stát vyhlásil v celém Ústeckém kraji stav nouze, a obce tak mohly žádat o peníze na odstranění škod. Tehdejší starosta Huntířova Josef Záruba přistoupil na nabídku podnikatele Petra Matouška, který s povodňovými dotacemi podváděl i jinde, a požádal o dotaci na odbahnění dvou rybníků a opravy silnic.

Ministerstvo pro místní rozvoj do Huntířova poslalo 5,467 milionů korun a zakázku získal Matoušek, který navíc v dokumentaci například nadsadil parametry silnic, aby byla oprava dražší.

Kontroloři poté zjistili, že odvedená práce neodpovídá fakturám. Jejich zjištění korunovala zpráva meteorologického ústavu, podle které byly v Huntířově v době povodní jen minimální srážky.

Starosta Záruba dostal za podvod u soudu dvouletou podmínku a podnikatel Matoušek čtyři roky vězení, které mu potvrdil i odvolací soud (rozsudek zde). Finanční úřad pak Huntířovu nařídil celou dotaci vrátit a navíc uhradit penále ve stejné výši.

Ministerstvo mělo žádost lépe zkontrolovat, tvrdí obec

Obec s desetimilionovým ročním rozpočtem nyní odvádí 200 tisíc korun měsíčně. Tvrdí však, že penále by mělo zaplatit ministerstvo, které podvod včas neodhalilo.

"Podle našeho názoru nepostupovalo ministerstvo při posuzování žádostí o dotace s potřebnou péčí. Pokud by je dostatečně pečlivě prověřilo, nemohlo by jim vyhovět. Dotace by nebyla poskytnuta, tím by ani nevznikl důvod k placení odvodu do státního rozpočtu a zejména by nevznikl důvod k placení penále," uvedla starostka Renata Fajáková.

Ministerstvo však nyní odpovědělo, že při posuzování žádosti exstarosty o dotaci postupovalo v souladu s platnými předpisy, žádných chyb se nedopustilo, a tudíž není odpovědné ani za penále uložené obci.

"Při posuzování a schvalování žádosti ministerstvo neshledalo v jednotlivých dokladech žádné nedostatky, akceptovalo podané informace, považovalo je za pravdivé a nemělo indicie k jejich zpochybnění," stojí mimo jiné ve verdiktu, který má MF DNES k dispozici.

Ministerští úředníci své vyjádření zakončili vzkazem, jak žádost o úhradu penále vnímají. "Máme za to, že takovýto váš požadavek je zcela v rozporu s dobrými mravy," píše se v rozhodnutí ministerstva.

Zastupitelstvo projedná, co dál

Starostka Fajáková na rozhodnutí ministerstva pro MF DNES reagovala zdrženlivě.

"Rozhodnutí tu mám dva dny a ani zastupitelé s tím nejsou seznámeni. Přijde mi neseriózní vůči zastupitelům, abych šířila něco, co oni ještě nevědí. Nejprve to chci projednat se zastupiteli," uvedla v pátek starostka.

Vedení obce má ještě šanci vymáhat škodu po exstarostovi Zárubovi a podnikateli Matouškovi. Starostka Fajáková tuto možnost už dříve připustila, ačkoliv více se spoléhala na peníze od ministerstva.

"Vzniklou škodu obec nebude uplatňovat jen po ministerstvu pro místní rozvoj, ale také samozřejmě po pachatelích dotačního podvodu. Tam je však třeba počítat s tím, že reálné uhrazovací možnosti těchto pachatelů budou jen omezené," uvedla starostka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz