Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo: odměny byly neoprávněné

  16:51aktualizováno  16:51
Zastupitelstvem v Sudkově na Šumpersku otřásá další skandál. Místostarostové obce Sudkov na Šumpersku Jan Rabenseifner (ODS) a Danuška Jánětová (nezávislá) dostali v roce 2002 neoprávněně vysoké odměny. Tvrdí to ve svém stanovisku ministerstvo vnitra, které případ posuzovalo.

Místostarostové dostali za zastupování starostky po dobu její nemoci 28 tisíc respektive třicet tisíc korun.

Jako neuvolnění funkcionáři však měli dostat pouze 3 900 respektive 3 600 korun za měsíc. Oba tak mají většinu peněz vrátit.

"Vzhledem ke skutečnosti, že zjevně došlo k pochybení při výdajích z obecního rozpočtu a částky již byly vyplaceny, připadá do úvahy dohoda o vrácení neoprávněně vyplacených částek," uvedla ředitelka odboru pro místní správu ministerstva vnitra Marie Kostrhunová.

"V případě, že nedojde k dohodě, nezbývá než soudní cesta," varovala.

Na chyby v odměnách přišla po listopadových volbách v roce 2002 nová zastupitelka Milena Sobotková (Za Sudkov krásnější), která se stala šéfkou kontrolního výboru.

"Odměny byly na obec velikosti Sudkova neuvěřitelně vysoké. Když jsem na to upozornila vedení města, dostalo se mi jenom ujištění, že je všechno v pořádku," řekla Sobotková.

Starostka dává práci sobě i synovi

Kontrola odhalila neoprávněné odměny 

Opoziční zastupitelka se však s vysvětlením nespokojila a požádala o rozbor ministerstvo vnitra, které jí dalo zapravdu. "Věřím, že v sobě najdou dostatek cti, aby peníze do obecní kasy vrátili," podotkla Sobotková.

Rabenseifner je ve funkci místostarosty i nyní. Peníze však vrátit odmítá. "Necítím, že bych ty peníze dostal neoprávněně. Odměnu v žádném případě vracet nehodlám," prohlásil.

Uvedl, že spolu s Jánětovou pracovali v době nemoci starostky na radnici na plný úvazek. "V té době byla spousta práce. Schválili to zastupitelé, takže to je v pořádku," je přesvědčen Rabenseifner.

Za místostarosty se postavila i starostka Anna Fornůsková (ODS). "Ty peníze byly zasloužené. Odvedli velké penzum práce," řekla. Proč ji ale museli zastupovat oba, nezdůvodnila.

Opozice však bude trvat na vrácení peněz. "Chceme svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, abychom vše znovu projednali. Pokud nebude vůle vrátit peníze, budeme to řešit soudní cestou," řekla Sobotková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Jednání o nové vládě začínají. Šéf ANO Babiš jako první oslovil ČSSD

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahajuje jednání o nové vládě a jako prvního partnera pro jednání oslovil sociální demokracii, svého...

Najdete na iDNES.cz