Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo obrany oslavuje komunismus

  1:00aktualizováno  1:00
Kalendář oslavující komunismus nabízí daňovým poplatníkům ministerstvo obrany. Osm tisíc výtisků stálo čtvrt milionu korun. Den české státnosti (28. září) doprovázejí fotografie z festivalu politické písně 77.

Den upálení mistra Jana Husa "osvěžuje" fotografie pohraničníků s popiskem: Bdělá pohraniční stráž (1957).

Přitom jen o pár listů dál je obrázek stíhače britského Královského letectva Františka Peřiny, jenž pár let předtím utíkal přes tutéž západní hranici do Německé spolkové republiky, protože mu komunisté usilovali v Československu o život.

Za "maličkost" lze pak už považovat snímek ustupujícího wehrmachtu z roku 1945. Zástupce ředitele Vojenského historického ústavu Eduard Stehlík tvrdí, že jde o německá vojska z roku 1941, když naopak útočila na Moskvu.

Stehlík nemohl při pohledu na kalendář rozčilením zprvu ani mluvit: "S tak zjevnou propagací komunismu - patnáct let po jeho pádu - jsem se ještě nesetkal."

Kalendář vytištěný na křídovém papíře s dvaapadesáti hnědě tónovanými fotografiemi se citelně dotkl i hrdiny druhé světové války Františka Peřiny: "Proboha! Oni ty pohraničníky, kteří na nás stříleli, obdivují. Vždyť oceňují jejich bdělost. Je to nechutný guláš."

Publikaci s česko-anglickými texty vytiskla Agentura vojenských informací a služeb (AVIS). Tibor Šärkézy z jejího vedení odmítl cokoliv vysvětlit: "Nebudu na nic odpovídat. Obraťte se na mluvčího."

Ministra obrany Karla Kühnla kalendář oslavující léta komunismu doslova naštval: "Vůbec se mi nelíbí. Něco podobného nesmí v resortu vycházet." Kalendář byl ještě minulý týden distribuován do všech zařízení ministerstva obrany a jako upomínku ho dostali například i novináři.

MF DNES se nepodařilo ověřit, zda už dorazil i do bruselské centrály NATO či na česká zastupitelství v zahraničí. Další distribuci kalendáře ministr okamžitě zastavil.

Zda ostudný kalendář ministerstva obrany "Dědictví objektivů 2005", který propaguje komunismus, obdržel jako upomínkový předmět k Novému roku i štáb Severoatlantické aliance či česká zastupitelství v cizině, se sice zatím nepodařilo zjistit, na adresu Vojenského historického ústavu nicméně už doručen byl.

"Poslali nám jich čtyřicet. Nikdo z našich pracovníků si jej na stůl nedá. Všechny nezlikvidujeme jen proto, abychom tohle 'vrcholné dílo' archivovali jako šílený důkaz, co všechno může být v členské zemi NATO a Evropské unie za peníze daňových poplatníků vytištěno," říká historik Stehlík.

Hříchů je víc
Nejde o první vydavatelský "průšvih" agentury AVIS. Například v říjnu nakladatelství vydalo výpravnou knihu "Okamžiky pro potlesk, půlstoletí kultury v armádě", v níž se čtenář dozvídá, že "doba komunismu nebyla tak špatná, byli jsme mladí a v armádě se tehdy dělaly i dobré věci".

I tenkrát ministr Kühnl pobouřeně prohlásil, že se mu kniha ani za mák nelíbí a že je to důvod, aby se blíže podíval, co vše jeho resort vlastně tiskne. Česky i anglicky vydané "Okamžiky pro potlesk..." vyšly na křídovém papíře s barevnými fotografiemi či publikacemi. A opět: daňové poplatníky přišla tato nostalgická vzpomínka na léta budování komunistické armády na 225 000 korun.

Soudě podle reakce Karla Kühnla, došla už ministrovi trpělivost. Vzkázal totiž po svém mluvčím Andreji Čírtkovi, že uvažuje o finančním i personálním postihu lidí, kteří o vydání kalendáře rozhodli.

Stejného názoru je i náčelník generálního štábu Pavel Štefka: "Nikdo ten kalendář na agentuře nechtěl. Ti lidé si ho sami vymysleli. Když jsme ho s ministrem uviděli, byli jsme z něj doslova bez sebe. Je to už druhá neomluvitelná chyba a myslím, že ti lidé by měli odejít."

Generál Štefka tak narazil i na další problém: ediční činnost agentury AVIS, která tiskne ročně publikace za miliony, nikdo nekontroluje. Proto prý také ministr rozhodl o vzniku vydavatelské rady. Ta by měla od ledna kontrolovat obsah všech publikací, které mají být touto agenturou vytištěny.

Ministerští ekonomové nicméně připomínají, že rada kdysi už AVIS kontrolovala. Při permanentní reorganizaci resortu však byla zrušena.

Kalendář zmizí ve stoupě
Po otázce, zda si Štefka dá kalendář "Dědictví objektivů 2005" na stůl, následuje dlouhá odmlka. "Žertujete? Ani náhodou!" A stejně s ním prý naloží i Kühnl. Podobnou věc si může podle historika Stehlíka dát na stůl jen ignorant odtržený od reality.

"V ústavu přijímáme i kolegy z aliančních zemí. Neumím si představit jejich reakci, pokud by tu propagaci komunistické éry uviděli na mém stole. Jednoduše by se mnou jednou provždy skončili," říká Stehlík. Ministrův zákaz nicméně okamžitě prudce zvýšil poptávku po skandálním kalendáři z dílny AVIS. Nikde není k mání.

V kalendáři ministerstva obrany je fotografie celoarmádního festivalu politické písně v Ostravě v roce 1977. Na snímku v pozadí stojí důstojníci sovětské okupační armády.

Hrdinové druhé světové války, letci František Peřina (vlevo) a Alois Šiška, kteří sloužili v RAF, mají v kalendáři ministerstva obrany místo v květnu. O pár listů dál oslavuje kalendář "bdělého pohraničníka" z 50. let.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz