Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ministerstvo nehodlá prosazovat zápisné, pokud ho rektoři odmítnou

  • 8
Ministerstvo školství upustí od návrhu zápisného na vysokých školách, pokud ho nepodpoří rektoři ani veřejnost. Peníze ze zápisného by stejně nepokryly schodek v rozpočtu univerzit, uvedl po jednání s rektory náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký. Hledají se prý jiné cesty, jak školám přilepšit.

"Zápisné byla jenom jedna z možností, kterou my jsme dělali jenom kvůli vysokým školám... problém to neřeší, takže zrovna tak ústup od toho nebude zas tak strašná ztráta," uvedl Koucký s tím, že definitivně o zápisném rozhodnou až poté, co obdrží stanovisko České konference rektorů, s nimiž se dnes setkal.

Cílem ministerstva bylo, aby se zápisným alespoň částečně vynahradily škrty v rozpočtu vysokých škol. I pokud by bylo zápisné zavedeno už příští rok, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.

VŠ VERSUS FINANCE

Zápisné mělo pomoc školám s finanční situací. Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.

Úřad se prý nyní spolu s rektory snaží najít jiné cesty, jak školám nahradit chybějící peníze. "Představy jsou konkrétnější, ale v tuhle chvíli jsou velmi choulostivé, a já musím říct, že jejich medializace by mohla ublížit jejich realizaci," uvedl náměstek.

"Postoj rektorů k zápisnému není v tuto chvíli jednotný, respektive tento postoj se teprve formuluje," uvedl předseda České konference rektorů Petr Fiala. I on ale upozornil, že zápisné je pro ně spíše okrajové téma, protože v žádném případě nemůže vyřešit situaci podfinancovaného českého školství.

"Jestliže jsme v roce 2007 na jednoho studenta dostali 72 000 korun, dneska už jsme na částce 60 000, a to je skutečně na hranici toho, co je ještě přijatelné," dodal.

Nejdřív zápisné, pak školné

O návrhu zápisného v maximální výši
6  000 korun ročně informovalo ministerstvo školství na konci října s tím, že by se mohlo začít platit už od příštího akademického roku do roku 2013. Pak mají na univerzitách začít studenti platit odložené školné, což stojí v programovém prohlášení vlády.

Proti zápisnému se ovšem okamžitě zvedla vlna kritiky ze strany škol i studentů. Zápisné je podle nich skryté školné, navíc by prý nadměrně zatížilo studenty z chudých rodin.

V projednávané novele by ale podle ministra školství Josefa Dobeše byla podmínka, že za studenty, jejichž rodiny pobírají sociální příplatky, by poplatky platil stát. Dobeš to oznámil na zasedání sněmovního školského výboru minulý týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video