Ministerstvo: kvůli stávce volejte do školy

  • 597
Budou učitelé ve "vaší" škole stávkovat? Zavolejte přímo jim. Ministerstvo školství sice zřídilo zvláštní "stávkovou" linku, ale rodičům doporučuje, aby se obraceli hlavně na školy. "Nemáme přesné údaje, které školy stávkují," řekl iDNES Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva.

"Zástupci škol totiž nejsou povinni hlásit stávku ministerstvu, ale svému zřizovateli, tedy obci nebo kraji," vysvětlil Gabriel.

Které školy se ke stávce připojily, by proto měli vědět i na příslušném obecním či krajském úřadě.

"Zatím máme údaje jen ze Středočeského kraje, ale ani ty nejsou úplně," upřesnil tiskový zástupce ministerstva.

Proč tedy zvláštní linka? "Volaly desítky lidí a chtěly informace o stávce, tak jsme se rozhodli to centralizovat," sdělil Gabriel.

Linka má podle něj sloužit například rodičům, kteří jsou na dovolené a nemají telefonní číslo školy, které jejich dítě navštěvuje, tak mu pracovníci "stávkové" linky poradí, kam se obrátit.

Na telefon 257 193 740 se od poledne, kdy linka začala fungovat, už dovolaly podle Gabrielova odhadu desítky lidí. Číslo bude rodičům k dispozici ve všedních dnech vždy od osmi do šestnácti hodin až do 1. září.

Někteří učitelé se teprve rozhodují, jestli se ke stávce připojí.

Stávkující škola vyvěsí zprávu na dveře
Stávkující školy vyvěsí nejpozději v pátek 29. srpna na dveře upozornění.

Nebude-li na nich vylepen příslušný plakát s odborářskými požadavky, znamená to, že se ve škole 1. září normálně učí. Děti, které nepřijdou, riskují neomluvenou absenci.

Žádným jiným způsobem než pomocí vývěsky ředitelé škol rodiče o protestu informovat nestihnou. Zatím totiž ani oni sami netuší, zda i v jejich škole zůstanou prvního září dveře pro žáky zavřené.

Připojila se polovina škol
Stávkovat chce zatím zhruba polovina škol v zemi. "Definitivní počty stávkujících budeme znát až na úplném konci srpna," upozorňuje předseda školských odborů František Dobšík.

Všechno zkomplikovaly dvouměsíční učitelské prázdniny. Odborářské schůze kantorů se ve školách odehrávají až tento týden.

V Česku jsou čtyři tisíce základních a kolem 1500 středních škol. Uzavřeny by mohly být mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy. Jen do devítiletek chodí asi milion dětí. Stávkovat zřejmě nebudou církevní a soukromé instituce, uvádí ČTK.

V říjnu bude hůř
Učitelé pohrozili, že pokud vláda nenajde šest miliard na třinácté platy pro státní zaměstnance, u jednodenní stávky nezůstane. V říjnu chtějí přitvrdit.

"Jednodenní stávka je jen demonstrativní. Ve školách se ten den učí stejně jen hodinu. Chceme tím vládě předvést, že jsme schopni takový protest zorganizovat," podotýká předseda školských odborů v Rakovníku Jan Křikava.

V případě, že vláda na požadavky odborářů nepřistoupí, čeká školství horký podzim. "Pak nezbude než stávkovat déle. Budeme navrhovat uzavření škol od 1. října na časově neomezenou dobu. Tak, aby to veřejnost skutečně pocítila," varuje šéf odborů Prahy 4 Josef Tůma.

Zda se kantoři k dlouhodobější stávce odhodlají, zatím není jisté. Ve hře jsou totiž jejich peněženky: prostávkované hodiny jim nikdo nezaplatí.

"Osobně bych zavřela školy klidně na měsíc. Nevěřím ovšem, že do toho lidi půjdou. Málokdo si spočítá, že pokud nám vláda přestane vyplácet třinácté mzdy, přijdeme o víc než jen o jeden měsíční plat," míní předsedkyně odborů Prahy 5 Eva Dvořáčková.

Za jediný prostávkovaný den přijde každý učitel v průměru o 800 korun. Hospodářské noviny spočítaly, že jen za 1. září ušetří stát na platech padesát milionů korun.

Odborář nabádá ke stávce, sám se jí nezúčastní

Šéf Učitelského odborového klubu Radek Sárközi je radikál. Vyzývá členy, aby nedbali na rozhodnutí konkurenčního Českomoravského svazu pracovníků ve školství a hned 1. září zahájili časově neomezenou stávku. Sám však stávkovat nemůže. Dostal výpověď.

Gymnázium v pražské Špitálské ulici, kde vedl semináře tvůrčího psaní a informačních technologií, mu neprodloužilo pracovní smlouvu. "Asi to bylo proto, že veřejně vystupuji," postěžoval si Sárközi.

Ředitel gymnázia Antonín Zajíc jakoukoli perzekuci odborového předáka kvůli jeho názorům popírá. "Děti neměly o jeho semináře zájem. I loni u nás učil pouze tři hodiny týdně, o nic nejde," tvrdí Zajíc.

V čele odborů Sárközi zůstává, přestože už neučí. Živit se chce podnikáním. "V odborech zůstávám, protože nehodlám opustit oblast vzdělávání. Odcházím pouze z veřejného školství. Budu pracovat v pedagogických centrech, která mají zájem o mé semináře. Chci vyučovat mediální výchovu a český jazyk."

Informaci o počtu členů svého odborového klubu tají. Sdílný není ani jeho zástupce Petr Jindra. "To nedokážu odhadnout. Máme zhruba deset základních organizací. Každá čítá asi deset členů," řekl Jindra.

Školní rok leckde začíná letos 2. září, protože polovina základních a středních škol se rozhodla připojit ke stávce učitelů za vyšší platy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video